Maltas vēstniecības ēka Briselē 2007. gadā tika remontēta un aprīkota ar Ķīnas līdzdalību, tāpēc rietumvalstu izlūkdienestiem ir bažas, ka Pekina to var izmantot ES iestāžu izspiegošanai.
Maltas vēstniecības ēka Briselē 2007. gadā tika remontēta un aprīkota ar Ķīnas līdzdalību, tāpēc rietumvalstu izlūkdienestiem ir bažas, ka Pekina to var izmantot ES iestāžu izspiegošanai.
Publicitātes foto

Ķīna pa lēto uzpērk covid-19 krīzē cietušos Eiropas uzņēmumus 2

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Lasīt citas ziņas

Eiropas Parlamenta lielākās politiskās grupas Eiropas Tautas partijas vadītājs Manfreds Vēbers aicinājis liegt Ķīnas ieguldītājiem iespēju lēti nopirkt uzņēmumus Eiropas valstīs, kuru ekonomiku iedragājusi koronavīrusa pandēmijas izraisītā saimnieciskā un finanšu krīze.

Krīze ir labākais laiks pirkšanai

Eiroparlamenta Eiropas Tautas partiju grupas vadītājs Manfreds Vēbers aicinājis liegt Ķīnai iespēju lēti nopirkt uzņēmumus Eiropas valstīs, kuru ekonomiku iedragājusi koronavīrusa pandēmijas krīze.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA
CITI ŠOBRĪD LASA

Eiroparlamenta centriski labējās politiskās grupas līderis Vēbers, kurš ir tuvs Vācijas kancleres Angelas Merkeles sabiedrotais, intervijā laikrakstam “Die Welt” mudinājis ES nepieļaut “Ķīnas iepirkšanās tūri” tuvākajos 12 mēnešos, kad pandēmijas izraisītā ekonomiskā krīze ir visasākā.

“Mums jāņem vērā, ka Ķīnas firmas, bieži ar valsts finansiālu atbalstu, arvien aktīvāk par zemu cenu cenšas uzpirkt Eiropas firmas, kas koronavīrusa krīzes laikā iekļuvušas ekonomiskās grūtībās,” teica vācu eiroparlamentārietis. “Mums vajag aizsargāt sevi,” uzsvēra Vēbers.

Viņa komentāri izskanējuši laikā, kad Eiropas Komisija gatavo plānu, lai izveidotu finanšu atbalsta fondu ES ekonomikai kopumā, bet pirmām kārtām firmām, kas ir stratēģiski svarīgas.

“Ir būtiski aizsargāt ES uzņēmumus no Ķīnas ieguldītājiem, jo Pe­kina kļūst par Eiropas stratēģisku sāncensi, kam ir autoritārs sabiedrības modelis,” uzskata Vēbers. Viņaprāt, “Ķīna grib paplašināt savu ietekmi un aizvietot ASV kā vadošais spēks”.

Ķīna spiego no Maltas vēstniecības?

Beļģijas drošības dienestam jau gadiem bijušas bažas, ka Maltas vēstniecībā, kas atrodas netālu no Eiropas Komisijas un Eiroparlamenta ēkas, varētu būt izvietotas Ķīnas noklausīšanās ierīces, raksta franču avīze “Le Monde”.

Aizdomas radās 2007. gadā, kad pēc remonta, kurā piedalījās Ķīnas firmas, tika atvērta Maltas vēstniecība Briselē. Par Ķīnas slepeno dienestu saistību ar Maltas vēstniecības remontu brīdināja Britānijas izlūkdienests.

Mēbeles un aprīkojumu vēstniecībai, kas atrodas ES iestāžu tuvumā, piegādāja Ķīna, kas bija noslēgusi vienošanos ar Maltas valdību.

Kā ziņo laikraksts “The Times of Malta”, atsaucoties uz avotu Maltas valdībā, visas mēbeles, ko piegādāja Ķīna, pirms izvietošanas vēstniecībā esot pārbaudītas ar skeneri.

Reklāma
Reklāma

Piesardzības apsvērumu dēļ Ķīnas piegādātie televizori neesot izvietoti vēstniecībā. Maltas vēstniecības drošība atbilst NATO standartiem, apgalvojis vēstniecības pārstāvis.

Vēstniecības ēku, kurai ir 13 stāvi, Maltas valdība par 21 miljonu eiro nopirka 2004. gadā, izraisot jautājumus, kāpēc mazajai valstij vajadzīga tik plaša vēstniecība.

Maltai ir cieši sakari ar Ķīnu enerģētikas, telekomunikāciju, transporta un tūrisma jomā, tāpēc daļa vēstniecības telpu var tikt izīrēta Ķīnas firmām.

Analītiķi atzīmē, ka dažādas ES iestādes Briselē ir bijušas Ķīnas izlūkdienestu noklausīšanās mērķis. Eksperti uzskata, ka Ķīnas izlūkdienests var izmantot Maltas vēstniecības ēku spiegošanai bez izīrētāju ziņas.

Malta bija pirmā valsts, kur Ķīna izvietoja savu 5G tehnoloģiju.

Eiropas Komisija pagaidām nav piekāpusies ASV spiedienam pārstāt lietot Ķīnas telekomunikāciju firmas “Huawei” 5G tehnoloģisko aparatūru.