Raidījumā “Literatūre/Sākumskola” bērni dodas ekspedīcijā gar Mārupīti, kuru grāmatā “Meža meitene Maija” ir aprakstījis ornitologs un rakstnieks Viesturs Ķerus.
Raidījumā “Literatūre/Sākumskola” bērni dodas ekspedīcijā gar Mārupīti, kuru grāmatā “Meža meitene Maija” ir aprakstījis ornitologs un rakstnieks Viesturs Ķerus.
Ekrānuzņēmums no replay.lsm.lv

Pienākumā pārvērsts bērnu (ne)lasīšanas stress! Rožukalne recenzē “Literatūre/Sākumskola” 11

Anda Rožukalne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

 

“Literatūre/Sākumskola” ir 15 minūšu garš mēģinājums pastāstīt skolas bērniem, cik forši ir lasīt, cik aizraujoši ir latviešu rakstnieki. Tas ir stundas ceturksnis, kurā lemts atbildēt uz pāris desmitgades nerimstošu globālo stresu – ko darīt, lai bērni lasītu grāmatas! Raidījuma varoņi ir četri mazliet mulstoši, ļoti pieklājīgi un paklausīgi skolēni. To vada pieaugušo “Literatūres” idejas autore Marta Selecka un viņas kolēģis projektā Gustavs Terzens. Jaunais “LTV1” svētdienas rītu raidījums ir arī mācību materiāls skolēniem, paredzēts skolotāju darba atvieglošanai. Vai tas veicina lasīšanu? Vai tas iepazīstina ar mūsdienu rakstniekiem? Paskatīsimies!

 

Nebeidzama aprūpe

PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Raidījumā visa ir ļoti daudz. Lai tas taptu, visticamāk, bija nepieciešamas vairākas producēšanas nedēļas un garas stundas tā uzņemšanai. Pirmais laidiens veltīts bērnu rakstniecei Luīzei Pastorei, kuras citu grāmatu vidū ir mākslas detektīvu sērija ar brīnišķīgām idejām un tēliem. Stāstījumā grāmatas formātā izcelta mākslas darba un mākslinieka personības unikalitāte, kura jāatklāj detalizētā izziņas, meklējumu un šaubu procesā, kas raksturīgs detektīva darbam.

Jaunajā un ilgi gaidītajā TV formātā bērniem izvēlēts Pastores varonis mākslinieks Voldemārs Irbe, kurš pasniegts kā neparasta personība, pirmkārt izceļot viņa ārējo izskatu un mūžam basās kājas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raidījumā pēc sarunām par Irbi un viņa gleznas motīva meklēšanas piedalās arī kāds mākslinieks Laimonis Akmens, kas “netīšām” tiek satikts stacijas tunelī. Viņš īsā laikā uzglezno it kā Irbes darbam līdzīgu bildi, kuras pamatā ir bērnu atstāstījums par tās saturu – tramvajs, sarkana baznīca, ziema. Kā balva par bērnu pūlēm raidījumā ierodas arī rakstniece Luīze Pastore, lai mazliet pastāstītu, kā un kāpēc top viņas grāmatas bērniem. Beigās vajadzētu būt kulminācijai, kad bērni, tāpat kā Pastores grāmatās, nokļūst pasaulē, kas paslēpta aiz gleznas. Rezultāts ir dzīvs attēls, kura varoņu lomās nonāk raidījuma dalībnieki, bet video redzama improvizēta bērnu ballīte ar pārģērbtiem un nogrimētiem raidījuma dalībniekiem.

Raidījuma problēma nav fragmentārisms, dažādas vides, situācijas un personas, kuras nākas iepazīt un aptvert, bet pieaugušo raidījuma veidotāju čaklums. Vadītāji ir iesaistoši, saprotoši, iedrošinoši. Savukārt viņu kolēģi, raidījuma radītāji, par visu padomājuši, visu sarūpējuši, neatstājot nekādu iespēju bērniem patiesi ieinteresēties par grāmatām, pašiem kaut ko padomāt, uzdot savus jautājumus, veidot savas asociācijas. Pirmais raidījums ir kā brīvdiena ar ģimenē neesošu vecāku – tiek piedāvātas visas iespējamās izklaides, seko saldējums, tam virsū uzbērtas saldas dražejas un beigās vēl pāri uzlieta šokolāde.

 

Bērni, jums uzdevums! Atkal?

Es pieļauju, ka it kā rotaļāšanās, rakstnieka vārda un viņa grāmatas varoņa iekļaušana raidījumā nozīmē, ka raidījumā dzirdētie jaunie vārdi (rakstnieka un viņa grāmatas vārds) varētu izraisīt bērnos interesi, rosināt meklēt grāmatu un iepazīt arī rakstnieku. Tā piepildītos mērķis – aizvest lasītāju pie viņam paredzētās grāmatas, veidojot ciešu saikni ar stāstu un attīstot paradumu lasīt. Es ceru, ka tā patiesi notiks un prasmīgi skolotāji, bērniem to nemanot, izmantos šo metodisko materiālu lasīšanas un intereses par lasīšanu veicināšanai.

Tomēr, pirms esam pietuvojušies ideālajai pasaulei, kurā visi bērni aizrautīgi lasa, tā attīstot savu vārdu krājumu, teksta izpratni un domāšanu, ir tikai raidījums, kas cenšas izdomāt uzdevumus bērniem, runāt par bērnu grāmatām un rakstniekiem, gandrīz nepieminot lasīšanu.

“Literatūre/Sākumskola” ir kā atrakciju parka pilsētas versija, kurā ļoti profesionāli izklaidētāji piedāvā vienu pārsteigumu pēc otra, nedodot ne mazāko iespēju padomāt, iedomāties, pasapņot, tātad veidot to savu, vienīgo ar grāmatu un tās varoņiem kopīgo pasauli, bez kuras daiļliteratūras lasīšana nav iespējama. Bērni tiek vesti no viena uzdevuma pie otra, pieauguši cilvēki smagi strādā, lai izklaide kā uzdevums izdotos. No bērniem mēs nedzirdam neko citu kā visnotaļ pareizas atbildes. Labāks šajā ziņā ir otrais raidījums, kurā ornitologs Viesturs Ķerus ir izdomājis ceļojumu gar Mār­upīti un putnu iepazīšanas izaicinājumus, kura pamatā ir viņa grāmata “Meža meitene Maija”. Tajā bērniem ir lielākas iespējas pašiem domāt, kaut ko darīt.

 

Kad tiks pieminēta lasīšana?

Raidījumā notiek pilnīgi pretējas lietas tam, ko dod lasīšana. Iztēle tiek apklusināta, nevis rosināta. Jau pašā raidījuma sākumā bērniem, kuri piekrituši piedalīties, tiek skaidri pateikts, ka viņiem būs jāpilda uzdevumi un, ja viss tiks kārtīgi un pareizi izdarīts, būs tikšanās ar rakstnieku. Sākas uzdevumu virkne.

Vai es redzēju aizrautību? Vai bija interese? Vai es redzēju kaut mazliet prieka? Vai raidījumā bija vieta draiskulībām? Vai dzirdējām literāru anekdoti, paradoksu, kas apvieno grāmatu un dzīvi? Šaubos. Raidījums, kas varēja kļūt par spēli, kurā mesties atkal un atkal, kļuva par uzdevumu virkni, par šķēr­šļu joslu, kurā nedrīkst novirzīties vai kļūdīties, jo visi to redz. Prieks, atklājums ar uzdevumu palīdzību kļuva par pienākumu. Tā raidījumā tika nostiprināts “vecās” skolas princips, kurā skolotājam (šoreiz rūpīgiem un pagurušiem vadītājiem) ir absolūtā vara un skolēni grib saprast, ko no viņiem sagaida, lai tiktu tālāk nākamajā līmenī.

Kāpēc jābaidās no lasīšanas? Kas būtu noticis, ja bērni pirms piedalīšanās raidījumā būtu lasījuši, būtu atklājuši kādu jaunu vārdu, kādu nezināmu pasauli? Tad raidījumā viņi varētu meklēt šo pasauli reālajā dzīvē, izstāstīt, uzzīmēt, pārdomāt, kā konkrēti vārdi aizved pie tēliem. Viņi varētu iedomāties rakstnieku un pēc tam viņu satikt, lai iepazītu savu priekšstatu un realitātes konfliktu. Bērni varētu izdomāt rakstnieka stāsta citu nobeigumu vai jaunu turpinājumu, atbildot uz jautājumu, kas notika pēc tam. To varētu filmēt raidījumā. Uzdevumu varētu saņemt rakstnieks, piemēram, iedomājoties, kā uzrakstīt stāstu par to, kā bērni lasa un ko iedomājas, izlasot par neparastiem varoņiem. Starp citu, par katru rakstnieku raidījumā tā arī īsti nav pastāstīts. Par lasīšanas pieredzi – arī ne.

 

Vārdiem ir nozīme

Pirmais raidījums sākas ar stāstu par mākslinieku Voldemāru Irbi. To nav grūti stāstīt, jo viņam ir cilvēcīga izmēra piemineklis Rīgā pie Dailes teātra. Tur var filmēt, tā mākslinieku vieglāk iedomāties. Irbe bijis pietiekami neparasts, lai daži vārdi palīdzētu viņu atcerēties, kaut vai pēc iesaukas, ko veido uzsvērta pamazināmā forma – Irbīte. Raidījumā tiek stāstīts par viņa idejām, ik pa laikam pieminot nevīžīgo izskatu. Tātad simts gadus vecu stereotipu, kas, protams, pievērš uzmanību, bet novērš no tā, kas ir izvēlētā literatūra, un vēl mazāk pasaka par to, kas ir Irbes māksla, kuru varētu iepazīt, ja vien gribētu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Un tad, gandrīz pašā raidījuma sākumā, nāca pašas rakstnieces dots uzdevums, kas samulsināja. Vai tas bija domāts kā mūsdienu jēdzienu un priekštata par sen aizgājušu mākslinieku saplūdināšana? Nav ne jausmas. Bet bērniem bija jāuzmin, kas ir cilvēks, kam nav kur dzīvot. Bomzis, bija pareizā atbilde. Un kas dodas uz pasākumiem, lai gan nav aicināts, bet vēlas bez maksas paēst? Jā, “party” bomzis, skaidra lieta. Kāpēc Voldemārs Irbe asociēts ar bomzi, netapa skaidrs, šim vārdam mūsdienās ir negatīva, pat nicinoša nozīme.

Protams, nevar no viena īsa raidījuma par kādu rakstnieku un vienu viņa grāmatu pieprasīt pasaules glābšanu. Nevar cerēt, ka raidījums atklās aizrautīgas lasīšanas kustību. Bet vienā raidījumā var ieplānot arī mazliet vairāk brīvības tā dalībniekiem. Var ieplānot cieņu pret iztēli, ko dod lasīšana. Bērni tajā visā piedalās, lai skatītāji vēlētos ar viņiem identificēties un arī iepazīt grāmatas kopā ar to autoriem. Pēc pirmajiem “Literatūre/Sākumskola” raidījumiem rodas iespaids, ka bērni, visticamāk, ir uzzinājuši, kā top TV formāts, daudz mazākā mērā tam visam ir saikne ar intereses par lasīšanu rosināšanu – dalībniekos un skatītājos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 156
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 23
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 23
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 2
19:24
Raivis Šveicars
Ziņas
Igauņi vēja parku Rīgas līcī būvēs ar dāņiem 2
18:56
LE
LETA
Ziņas
Kariņš līdz trešdienai gaida partijas frakcijas lēmumu par Vitenberga demisiju 2
18:16
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 100
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 25
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 99
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 156
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 48
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
7 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 59
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 46
11 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
13 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 24
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 23
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 15
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 86
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 18
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
9 stundas