Migranti no Baltkrievijas

Pretstāve Baltkrievijas un Polijas pierobežā var izvērsties bruņotā konfliktā 65

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pieaugot spriedzei Baltkrievijas un Polijas pierobežā, kur Minskas režīms no Tuvo Austrumu valstīm nogādājis tūkstošiem migrantu, kurus atturēt cenšas Polijas robežsargi, militārie eksperti brīdina, ka pretstāve var izvērsties bruņotā konfliktā.

 

Putina “dialogs” – bumbvedēju lidojumi

“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
Lasīt citas ziņas

Pretstāve pie Kuzņicas ciema Polijā kļuvusi par starptautisku krīzi, kuru izraisījis Minskas režīms. Vairāku ES valstu amatpersonas paudušas bažas, ka konflikts varētu izvērsties bruņotās sadursmēs. Ziemeļatlantijas alianse izteikusi atbalstu Polijai un tās austrumu kaimiņvalstīm pretstāvē ar Minsku, kas ir Krievijas orbītā.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Lei­ena, kura ieradusies vizītē ASV, Baltajā namā apspriedusi migrantu krīzi ar prezidentu Džo Baidenu. “Tas ir izaicinājums visai Eiropas Savienībai, un tā nav migrācijas krīze,” uzsvēra fon der Leiena.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tas ir autoritāra režīma mēģinājums tā destabilizēt demokrātiskās kaimiņvalstis.” Eiropadomes prezidents Šarls Mišels bija ieradies Varšavā, kur paziņoja, ka ES tomēr varētu finansēt tās austrumu dalībvalstu robežas nostiprināšanu, ko Brisele vēl nesen uzskatīja par politiski nepieņemamu.

ES 12 dalībvalstis nosūtījušas vēstuli Eiropas Komisijai, aicinot finansēt robežbūvju celtniecību. Šo ierosinājumu atbalstījusi arī Eiropas Tautas partija, kas ir lielākā grupa Eiropas Parlamentā.

Vācijas kanclere Angela Merkele aicināja Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu izmantot savu ietekmi uz Minskas režīmu, lai apturētu tā organizēto migrantu plūsmu uz ES.

Putins teicās mēģināt atvieglot dialogu starp Baltkrieviju un ES, taču īstā atbilde nāca dienu vēlāk, kad Putins deva pavēli nosūtīt divus stratēģiskos bumbvedējus “Tu–160” mācību lidojumā pār Baltkrieviju, lai apliecinātu savam sabiedrotajam Aleksandram Lukašenko Maskavas atbalstu migrantu krīzē uz Polijas robežas.

Kā paziņojusi Baltkrievijas Aizsardzības ministrija, Krievijas bumbvedēji, kas var tikt aprīkoti ar kodolieročiem, divas dienas pēc kārtas veica mācību uzdevumus Ružanskas poligonā ar kaujas lādiņiem. Krievijas bumbvedēji “Tu–22M3” veica patruļlidojumus, bet Baltkrievijas gaisa spēku iznīcinātāji praktizēja to pārtveršanu.

Minska apsūdzējusi Varšavu “bezprecedenta” militāro spēku pieaugumā pie robežas, apgalvojot, ka migrācijas kontrole neprasot 15 000 militārpersonu izvietošanu līdz ar tankiem un pretgaisa aizsardzības iekārtām.

Minskas režīms ir izvērsis hibrīdkaru, izvietojot pierobežā vairākus tūkstošus migrantu, tajā skaitā sievietes un bērnus, un dzenot viņus Polijas teritorijā.

Pēc dažu Polijā iekļuvušo migrantu liecībām, baltkrievu robežsargi liedz viņiem doties atpakaļ uz Minsku, lai atgrieztos dzimtenē.

Par to, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir situācijas noteicējs migrantu krīzē, ko formāli izraisījis Minskas režīms, liecina fakts, ka Baltkrievijas vadonis Aleksandrs Lukašenko pat nebija uzaicināts piedalīties Krievijas Drošības padomes ārkārtas sēdē, kur tika apspriests šis jautājums.

Tas gan nekavēja Lukašenko intervijā kādam Krievijas izdevumam paziņot, ka Maskava ir viņa pusē, daudznozīmīgi piebilstot, ka tā ir kodolvalsts.

 

Eskalācijas potenciāls ir ārkārtīgi augsts

“Eskalācijas potenciāls ir ārkārtīgi augsts,” gadskārtējā Baltijas aizsardzības konferencē brīdināja Igaunijas aizsardzības ministrs Kalle Lānets. Līdzīgu viedokli pauda Grieķijas, Lietuvas un Britānijas militārpersonas, kas arī piedalījās konferencē.

Britānijas bruņoto spēku ministrs Džeimss Hīpijs izteicies, ka NATO iesaistīšana būtu pāragra, jo, viņaprāt, šīs krīzes risināšana pirmām kārtām ir ES uzdevums, lai sargātu un nostiprinātu savu robežu. Lietuvas aizsardzības ministra vietnieks Margiris Abukēvičs uzskata, ka īstermiņā ES rīcībā ir instrumenti krīzes risināšanai, taču, situācijai saasinoties un izvēršoties hibrīdkarā, būtu jāapsver NATO iesaistīšanās.

Vairāki konferences dalībnieki atzīmēja, ka ES robežsardzes vienība “Frontex” un NATO spēki sadarbojas migrantu problēmas risināšanā Egejas jūrā, un ierosināja, ka militārā alianse varētu palīdzēt izlūkošanas jomā, piemēram, izvietojot bezpilota novērošanas ierīces.

Igaunijas aizsardzības ministrs teica, ka Igaunija ir nosūtījusi Lietuvai palīdzības kravu, tajā skaitā novērošanas iekārtas. Polija pagaidām nav lūgusi “Frontex” palīdzību.

Daži eksperti atzīmē ES diplomātijas tuvredzību, laikus neparedzot situācijas nopietnu saasināšanos uz Baltkrievijas un Polijas robežas, Minskai izvēršot hibrīdkaru. Bez ārzemju lidsabiedrību aktīvas piesaistes tik liels skaits “tūristu” nevarētu ierasties Baltkrievijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
Daļa analītiķu šaubās, vai ES sankciju piektā kārta pret Baltkrieviju, kas tikšot apstiprināta nākamajā nedēļā, varētu pārliecināt Lukašenko un viņa kuratoru Putinu atteikties no hibrīdkara pret ES.

Lukašenko brīdinājis, ka atbildēs uz jaunām sankcijām, draudot arī apturēt dabasgāzes tranzītu uz Eiropu. Pavairojot spriedzi, migrantu krīze izcēlusies drīz pēc tam, kad satelītu uzņēmumi apstiprināja ziņojumus, ka Krievija kārtējo reizi savelk karaspēku un bruņojumu pie robežas ar Ukrainu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad ir jāvakcinējas, mēs esam seniori, bet šajā gadījumā mēs neesam.” Pirmspensijas vecuma sieviete par neesošo atbalstu energokrīzē
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 48
Lasīt citas ziņas
“Mana maigā sirds to neizturēja, piekritu – lai ved šurp.” Vecmāmiņas – audžumammas stāsts
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
Svētdien vietām uzspīdēs saule, Kurzemē gaidāmi nelieli nokrišņi
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
Olafs Zvejnieks: Pēdējā desmitgadē pieredzētais “lētās naudas” periods tuvojas beigām
10:24
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
09:47
Kariņa valdībai aprit trīs gadi 16
09:32
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 27
Slīdes ir dažādas. Kura mazāk bīstama?
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 1
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība?
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Nauris Puntulis: Žēl, ka pandēmijas situācija neļauj pulcēt seniorus uz semināriem, lai mācītu medijpratību 5
“Čīliešus vieno ģimene, bet latviešus – māksla un kultūra.” Latviete pēc 10 gadiem Čīlē ar ģimeni atgriežas dzimtenē
Sasteigta, pavirša, nesaprotama un ar mērķi likvidēt darbavietas – tādu mežziņi redz jauno VMD reformu
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 139
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 642
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 387
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?