Vācu karavīri
Vācu karavīri
Foto. Scanpix/Mohssen Assanimoghaddam/dpa

ReSex – labdarības organizācija, kas palīdz Ukrainas ievainotajiem veterāniem seksuālajā dzīvē atgūt pārliecību 24

Mūsdienīgā birojā, Kijivas centrā, 26 gadus vecs ukraiņu veterāns lepni atskaņo savā tālrunī video, kurā redzams, kā viņš virtuvē kaislīgi skūpstās ar jaunu sievieti. Tā ir “ReSex” – labdarības organizācijas, kas cenšas palīdzēt bijušajiem karavīriem viņu seksuālajā dzīvē pēc fiziskas un garīgas traumas, – reklāma, vēsta “BBC“.

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Lasīt citas ziņas

Pagājušā gada martā Krievijas spēki sāka nežēlīgu Ukrainas ostas pilsētas Mariupoles aplenkumu, lielu pilsētas daļu padarot par drupām. Hlibs Stryzhko – toreiz jūras kājnieks – bija viens no pilsētas aizstāvjiem. Krievu izraisītais sprādziens viņu nogāza zemē no ēkas trešā stāva. Pēc tam viņš tika iespiests zem drupām.

Hlibam tika salauzts iegurnis, žoklis un deguns. Viņš stāsta, ka sprādziena rezultātā taktiskās aizsargbrilles uz viņa sejas izkusušas. Pēc tam viņu sagūstīja krievu karaspēks un saņēma kara gūstā. Nākamajā mēnesī Hlibs tika atbrīvots un nosūtīts atpakaļ uz Ukrainas teritoriju gūstekņu apmaiņas ietvaros.

CITI ŠOBRĪD LASA

“BBC” pirmo reizi runāja ar Hlibu tikai dažas nedēļas pēc atbrīvošanas, bet vēlāk viņš tika nogādāts slimnīcā Ļvovas rietumos. Kamēr Hlibs strādāja pie atveseļošanās, “ReSex” sazinājās ar viņu. “Pēc iegurņa traumas man bija problēmas, kuru dziedināšana prasīja kādu laiku. Un par to [seksa jautājumiem] netika daudz runāts. Tā bija motivācija piedalīties projektā,” viņš stāsta.

Ivona Kostina ir viena no grupas “Veteran Hub” dibinātājām, kas vada “ReSex” projektu.

Viņa saka, ka ideja par projektu viņiem pirmo reizi radās 2018. gadā, kad viņi saskārās ar ASV karavīru problēmām.

Pēc finansējuma iegūšanas līdz ar Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākumu viņi runāja ar Ukrainas karavīriem, kā arī ekspertiem, lai pārliecinātos, ka viņi savu palīdzību pielāgo tieši vīriešiem un sievietēm, kam tā ir nepieciešama.

Viņi saskārās ar zināmu neskaidrību no sabiedrības un veterānu puses, kad viņi pirmo reizi lūdza atbildes uz jautājumiem tiešsaistē. “Cilvēki mirst, jūs domājat par seksu!” Ivona saka. Bet kopumā, viņa norāda, atsaucība ir bijusi ļoti pozitīva.

Labdarības organizācija ir izdrukājusi aptuveni 6000 bukletu un nosūtījusi tos medicīnas centriem, veterāniem un viņu ģimenēm visā Ukrainā, kā arī padarījusi tos pieejamus tiešsaistē. Organizācija “ReSex” ir uzsākusi arī sociālo mediju kampaņu. Bukletā ir arī sadaļa, kas īpaši paredzēta jauniem ievainotiem veterāniem, kuri varētu būt nevainīgi. “Tātad sekss pēc karā gūtajiem ievainojumiem būtu viņu pirmais sekss, kas ievērojami atšķiras no tā, ko viņi varētu iedomāties.”

Kateryna Skorokhoda, “ReSex” projektu vadītāja, saka, ka viņi ir publicējuši atsevišķas rokasgrāmatas sievietēm un vīriešiem, lai nodrošinātu, ka attiecīgajiem partneriem ir zināmi īpaši ieteikumi, kas pielāgoti viņu pieredzei un ķermenim. Viņa gan uzsver, ka projekta uzmanības centrā ir vairāk emocionālā, nevis fiziskā puse.

“Tas ir par to, kā jūs varat pieņemt sevi, kā jūs varat mīlēt sevi un kā izveidot attiecības ar sevi un savu partneri pēc šīm traumām – ar seksu un intimitāti attiecībās.”

Paļaušanās uz veterāniem, kas atbild uz viņu anketas jautājumiem, nozīmē, ka viņu pētījumos ir nepilnības, viņa saka, piebilstot, ka viņi ir cīnījušies, lai saņemtu atbildes arī no LGBTQ kopienas. Bet viņi ir arī daudz uzzinājuši par Ukrainas veterāniem – ka smadzeņu traumas valstī bieži netiek diagnosticētas un  ārstētas — tas ir kaut kas, pēc viņas teiktā, kas ļoti ietekmē “libido un visu seksuālo sniegumu”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņa saka, ka ir svarīgi pārliecināties, ka veterāni zina, ka viņiem nav jānodarbojas ar seksu, ja vien viņi to nevēlas, un ka sekss sākumā var būt grūts vai sāpīgs.

Hlibs pozitīvi runā par projektu, kuram viņš ir pievienojies. Uz jautājumu, vai viņam kopš traumām ir bijusi draudzene, viņš atbild smejoties. “Pēc atgriešanās no gūsta un slimnīcas man bija draudzene, un tad vēl viena, kad pildīju projekta anketu. Un tagad man ir cita partnere,” viņš stāsta. “Iespējams, es vienu esmu palaidis garām. Katra partnere, kas man bija, man bija svarīga, lai atgūtu pārliecību. Esmu par to ļoti pateicīgs.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
Lasīt citas ziņas
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
12:00
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
11:42
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
11:29
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Apsnigušo lidlauku dēļ iespējama reisu kavēšanās; Rīgā kavējas sabiedriskais transports par stundu, spēkā “puteņa biļetes”
Ģenerālprokuratūra pārbauda lidmašīnu nomu Kariņa vajadzībām. Braukts divreiz biežāk, nekā iepriekš izskanējis
Šogad mājokļu kredītos izsniegti 500 miljoni eiro; vidējā summa – 84 000 eiro uz laiku līdz 30 gadiem
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā
Mājas
FOTO. Kaltētas apelsīnu un citronu ripiņas Ziemassvētku dekoros un vainagos
Receptes
Omes biezpienmaize. Klasiska recepte, kas noderēs ikvienai saimniecei
TV24
Vaivods par sniegoto ielu uzturēšanu Rīgā: Kopumā 99% gadījumos viss ir kārtībā, bet ir atsevišķas astītes
Snigšana ceturtdien turpināsies. Naktī visvairāk sasnidzis Daugavgrīvā, Rīgas centrā, Ogresgalā un Bauskā
Rīgā šodien darbojas “puteņa biļetes” – transports kavējas, sasnidzis 21 cm sniega. Iespējams, tās būs spēkā arī piektdien
Ameriks: Vienprātība Eiropas lēmumos izmaksā aizvien dārgāk
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
TV24
Saeimā lemj par soda palielināšanu ātruma pārsniedzējiem. Vai tas atrisinās problēmu?
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
Izraēla un “Hamās” pagarina pamieru: Operacionālā pauze turpināsies
TV24
Slaidiņš par Izraēlas iespējām iznīcināt “Hamās”: Var jau nosist līderus, bet viņi vienalga parādīsies
Norkārklis: Pārtikai sadārdzinoties, cenu atšķirība starp bioloģiskajiem produktiem un konvencionālo pārtiku ir izlīdzinājusies
VIDEO. Polijā skolā sadurti trīs pusaudži; divi smagā stāvoklī nogādāti slimnīcā
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
TV24
Teikmanis: Es izglītības sistēmu redzu kā tādu vecu pili, bet mēs esam tādi nedaudz dīvaini mantinieki