Pasaulē
Eiropa

Rosinās Saeimu pieņemt deklarāciju par AK pilsoņu tiesību aizstāvību Latvijā0


Rihards Kols
Rihards Kols
Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimas Ārlietu komisija sagatavojusi un rosinās parlamentu izskatīt lēmuma projektu par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes (AK) pilsoņu tiesībām Latvijā pēc “Brexit” jeb AK gaidāmās izstāšanās no Eiropas Savienības (ES).

“Ar šo deklarāciju vēlamies novērst neskaidrību, kas rastos, ja Apvienotā Karaliste izstātos no Eiropas Savienības bez skaidriem nosacījumiem – gan apliecināt, ka uz Latvijā dzīvojošajiem Apvienotās Karalistes pilsoņiem un to ģimenes locekļiem attiecināmie uzturēšanās, darba un citi nosacījumi nemainītos, gan arī sagaidīt tādu pašu apliecinājumu no Apvienotās Karalistes puses par tur dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem. Vēlamies, lai šajā neskaidrības laikā cilvēki justos iespējami stabili un droši par savām tiesībām un nākotni,” pauž Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols.

Komisijas sagatavotajā lēmuma projektā norādīts, ka Saeima seko līdzi notikumiem saistībā ar AK izstāšanos no ES un uzsver AKsakārtotas izstāšanās nozīmi.

AK ir un paliks nozīmīga Latvijas partnere un sabiedrotā, tāpēc nākotnē vēlamies pēc iespējas ciešu sadarbību, īpaši iedzīvotāju tiesību, drošības, aizsardzības, ārlietu, ekonomikas, mobilitātes un izglītības jautājumos, teikts deklarācijas projektā.

Kā teikts lēmuma projektā, Saeima apliecina, ka Latvija AK pilsoņiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, nodrošinās iespējami labvēlīgus uzturēšanās un darba nosacījumus arī tad, ja AK izstāšanās no ES 2019.gada 29.martā notiks bez vienošanās.

Deklarācijas projektā norādīts, ka vienlaikus Latvija sagaida līdzvērtīgi labvēlīgu AK attieksmi pret Latvijas valstspiederīgajiem šajā valstī. Tāpat lēmuma projektā paredzēts, ka Saeima aicina Ministru kabinetu sagatavot nepieciešamos grozījumus tiesību aktos, lai pielāgotos pārmaiņām, kas gaidāmas pēc AK izstāšanās no ES.

Tiesību aktos izdarāmajos grozījumos tiem AK pilsoņiem, kuri līdz šī gada 29.martam būs likumīgi uzturējušies Latvijā, vajadzētu noteikt pārejas periodu uzturēšanās tiesību pārreģistrācijai līdz 2020.gada 31.decembrim arī tad, ja AK izstājas no ES 2019.gada 29.martā bez vienošanās. Apvienotās Karalistes pilsoņiem, kuri līdz šī gada 29.martam būs likumīgi uzturējušies Latvijā, sociālās drošības jomā joprojām tiks piemērota labvēlīga attieksme attiecībā uz personu tiesībām un pienākumiem, teikts Ārlietu komisijas sagatavotajā lēmuma projektā.

Kā informēja Kols, Ārlietu komisija lūgs minēto deklarāciju iekļaut Saeimas 31.janvāra sēdē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.