Foto: LETA

“Runājošie akmeņi” pārcelsies uz dzīvi Likteņdārzā 0

Otrdien, 8. jūlijā, Ministru kabineta sēdē tika apstiprināts Kultūras ministrijas priekšlikums par projekta “Māja” ekspozīcijas “Runājošie akmeņi” nodošanu sabiedriskā labuma organizācijai – nodibinājumam “Kokneses fonds”, pavēstīja Kultūras ministrija.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Sākotnēji projekta “Māja” koncepcija tika izstrādāta Ekonomikas ministrijā, kas vēlāk nodrošināja arī projekta īstenošanu. Tas 2005. gadā festivāla “Pārsteidzošā Latvija” ietvaros tika demonstrēts četru Francijas pilsētu – Parīzes, Strasbūras, Bordo un Lionas – galvenajos laukumos.

2006. gada maijā Ekonomikas ministrija bez atlīdzības nodeva projekta “Māja” īstenošanai nepieciešamo tehnisko aprīkojumu Kultūras ministrijas valdījumā, tāpēc jau kopš 2006. gada projekta “Māja” ekspozīcija “Runājošie akmeņi” nokļuva Kultūras ministrijas pārziņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairākkārt notikušas sarunas par iespējamo ekspozīcijas uzstādīšanu citviet, bet līdz šim nebija izdevies rast risinājumu, kā galvenos iemeslus minot lielos finanšu ieguldījumus ekspozīcijas elementu atjaunošanā un daļējas ekspozīcijas darbības nodrošināšanai nepieciešamās aparatūras nomaiņai, kā arī lielās ekspluatācijas izmaksas.

Šā gada jūnijā nodibinājums “Kokneses fonds” piedāvāja izvietot ekspozīciju nacistiskā un komunistiskā okupācijas režīma upuru piemiņas vietā “Likteņdārzs”. Nodibinājums neplāno ieguldīt finanšu līdzekļus ekspozīcijas elektroaparatūras atjaunošanā, tāpēc ekspozīcijas veidols mainīsies atbilstoši apstākļiem.

Ekspozīcija sastāv no deviņiem laukakmeņiem, aptuvenais viena akmens svars ir 2,5 – 3,5 tonnas, izmērs 1,2 x 1,2 m. Akmeņi novietoti uz katram akmenim pielāgotiem koka grodiem. Tāpat ekspozīcijas sastāvdaļa ir arī informatīvais kiosks ar rampas detaļām, kas paredzēts elektroaparatūras izvietošanai, kā arī video projektori, audio signāla raidītāji, uztvērēji, datori, akustiskās sistēmas, webkameras, televizori, prožektori u.c.

Kopš ekspozīcijas atrašanās Kultūras ministrijas pārziņā, tā publiski tikusi izrādīta vienu reizi 2008. gadā Dziesmu un deju svētku laikā Rīgā, Pēterbaznīcas laukumā.

Kultūras ministrija ir gandarīta, ka “Runājošajiem akmeņiem” beidzot ir atrasta pastāvīga mājvieta, kur ekspozīcijas akmeņi, gulstot starp tur jau esošajiem, simboliski turpinās stāstīt savus stāstus vietā, kur satiekas pagātne, tagadne un nākotne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.