Elektroenerģijas skaitītājs, gāzes skaitītājs, radiators.
Elektroenerģijas skaitītājs, gāzes skaitītājs, radiators.
Foto: LETA, kolāža: “LA.lv”

“Sadales tīkla” investīciju plāna apspriešanā paredz iesaistīt sabiedrību 0

Enerģētikas nozarē pagājušajā gadā notika vairākas būtiskas pārmaiņas. Vienlaikus Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) ir izvirzījusi vairākus uzdevumus un turpinās strādāt pie jau iesāktajiem darbiem.

Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks 59
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja 9
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā 119
Lasīt citas ziņas

Strādājot pie normatīvā regulējuma, tirgus uzraudzības pilnveides un veicinot pārrobežu tirgu attīstību. Uzzini – kas gaidāms 2019. gadā enerģētikas nozarē – elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas sektorā?

Elektroenerģija

CITI ŠOBRĪD LASA

Regulators turpinās iesākto darbu pie astoņu Elektroenerģijas tīkla kodeksu prasību pārņemšanas, kuru mērķis veicināt vienlīdzīgus konkurences nosacījumus Eiropas mērogā, nodrošinot nozaru regulējuma harmonizāciju un pārrobežu tirgu attīstību.

Šogad īpašu uzmanība tiks pievērsta balansēšanas tirgus un sistēmas darbības jautājumiem. Kā būtisks notikums arī minams, ka 2019. gada 2. ceturksnī, ka “Nord Pool” biržai Baltijas valstīs pievienosies otra lielākā Eiropas birža – “Epex Spot”.

Tas prasīs aktīvāku biržu uzraudzību, kā arī tiks formulēti galvenie izmaksu dalīšanas principi starp biržām un elektroenerģijas pārvades sistēmas operatoriem.

Savukārt saistībā gala lietotāju maksu par elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumiem, Regulators uzsāks darbu pie elektroenerģijas sadales sistēmas aktīvu vērtēšanas pilnveidošanas.

Šobrīd sadales sistēmas operatoram nav pienākuma plānotās investīcijas saskaņot ar Regulatoru, kas būtiski ierobežo Regulatora iespējas pārraudzīt AS “Sadales tīkls” kapitāla izmaksu apmēru.

Pērn Regulators aktīvi iesaistījās Elektroenerģijas tirgus likuma grozījumu izstrādē, kas paredzētu iespēju Regulatoram aktīvāk iesaistīties AS “Sadales tīkls” investīciju plānošanā.

Ja šie grozījumi tiks pieņemti, Regulators plāno AS “Sadales tīkls” investīciju plāna apspriešanā iesaistīt arī sabiedrību un pašvaldības. Izvirzītie uzdevumi sasaucas ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) sniegtajiem priekšlikumiem.

Vienlaikus Regulators strādās, lai nodrošinātu tirgus uzraudzības kvalitātes paaugstināšanu, attīstot iesniegto datu kvalitātes pārbaudes un standartizējot enerģijas tirgus pārskatus, lai tirgus dalībnieki saņemtu analītisku un vispusīgu informāciju par tirgus tendencēm un aktualitātēm.

Dabasgāze

2019. gads dabasgāzes nozarē gaidāms spraigs un izaicinājumiem bagāts. Regulators turpinās strādāt pie nepieciešamā normatīvā regulējuma izstrādes, lai izveidotu vienoto Somijas – Baltijas dabasgāzes tirgu, kas paredz vienotu pārvades ieejas – izejas sistēmu.

Tas nozīmēs dabasgāzes piegādi uz jebkuru no sistēmā ietilpstošajiem nacionālajiem tirgiem, rezervējot jaudu tikai vienotās ieejas-izejas sistēmas ārējos ieejas vai izejas punktos, pretēji esošajai situācijai, kad tirgotājs rezervē jaudas arī iekšējos starpsavienojuma punktos.

Papildus tam Regulators turpina strādāt pie AS “Conexus Baltic Grid” 2018. gada oktobrī iesniegtā dabasgāzes pārvades sistēmas pakalpojuma tarifu projekta izvērtēšanas.

Tāpat kā elektroenerģijas sektorā, arī dabasgāzes nozarē tiks strādāts pie tirgus uzraudzības kvalitātes paaugstināšanas.

Siltumenerģija

Siltumenerģijas nozarē Regulatora prioritāte būs aktualizēt jautājumu par līmeņatzīmju ieviešanu un vienotu izmaksu attiecināšanas principu piemērošanu, kā arī analizēt centralizētās siltumapgādes sistēmu energoefektivitātes rādītājus un tos atspoguļot lietotājiem.

Papildus sagaidāms komersantu aktivitātes pieaugums saistībā siltumenerģijas ražošanas un apgādes tarifu izmaiņu pieprasījumiem. Komersantiem, kas siltumenerģijas ražošanā izmanto dabasgāzi, darbības izmaksu struktūru ietekmēja dabasgāzes tirgus liberalizācija (2017. gads).

Plānojot savu darbību, komersantiem jāņem vērā, ka maksimālais termiņš vēsturisko tarifā neatspoguļoto izmaksu vai ieņēmu attiecināšanai uz aktuālo tarifu, ir divi gadi.

2019. gada sākumā spēkā stājušās AS “Daugavpils siltumtīkli” un SIA “Norma K” siltumenerģijas apgādes tarifa izmaiņas, kā arī SIA “BALTENEKO” siltumenerģijas ražošanas tarifa izmaiņas.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) kā daudznozaru regulators darbu uzsāka 2001. gada 1. septembrī ar uzdevumu realizēt sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apglabāšanas un ūdenssaimniecības nozarēs.

SAISTĪTIE RAKSTI

Regulators ir neatkarīga institūcija, kas darbojas saskaņā ar likumu “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” un regulējamo nozaru speciālajiem normatīvajiem aktiem, patstāvīgi pildot tam ar likumu nodotās funkcijas, pieņemot lēmumus un izdodot administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Regulatora misija ir neatkarīgi un uzticami nodrošināt lietotāju un komersantu interešu līdzsvarošanu, veicinot sabiedrisko pakalpojumu attīstību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
Lasīt citas ziņas
Šnore: Krievu valodas nepārtraukta uzspiešana bērniem ir cūciska! Kāpēc izdabājam okupācijas kopienai?
Igors Rajevs: “Tā sliktā ziņa ir tāda, ka Krievija ir pārgājusi uz kara laika ekonomiku”
Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs atklāj, kādi laika apstākļi gaidāmi oktobrī un kāda, viņaprāt, būs ziema
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, tiekoties ar skolniekiem, sasmīdina bērnus ar joku par savu vecāko dēlu princi Džordžu. Ko viņa pateica?
Kokteilis
FOTO. Keita Midltone, tiekoties ar skolniekiem, sasmīdina bērnus ar joku par savu vecāko dēlu princi Džordžu. Ko viņa pateica?
10:07
Kokteilis
VIDEO. Latviešu komiķis Jānis Skutelis asprātīgi iztulko latviski populārus lamuvārdus no angļu valodas
09:57
Receptes
Ābolu strūdele no kārtainās mīklas. Klasika!
09:44
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Guntis Veits Rīgas centra restorānā piedzīvo traģikomisku situāciju: viņam piedāvā vērsties tiesā
Franciju apsēdušas gultas blaktis – tās rāpo gan kinoteātros, gan lidostā un Parīzes metro
Kokteilis
FOTO. Negaidīti! TV personība Žaklīna Cinovska tomēr pamet Latviju
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Kokteilis
VIDEO. Latviešu komiķis Jānis Skutelis asprātīgi iztulko latviski populārus lamuvārdus no angļu valodas
Spēcīgais vējš būtiskus postījumus nav nodarījis: VUGD saņemti vairāk nekā 10 izsaukumi par nokritušiem kokiem uz brauktuves
Spānijas sikspārņu alā atrasti vecākie zināmie apavi Eiropā – no zāles pītas sandales
Receptes
Ābolu strūdele no kārtainās mīklas. Klasika!
Trešdien pūtīs brāzmains vējš līdz pat 22 m/s, VUGD brīdina par ūdens līmeņa paaugstināšanos Rīgā
“Zemūdens munīcija izdala toksīnus.” Baltijas jūras dzelmē nogremdētas 300 000 tonnas kara laika ieroču, kas kaitē jūras ekosistēmām
Dārzs
Idejas rudens košumam dārzā – krāsainas kompozīcijas dzīvespriecīgiem saimniekiem
Kokteilis
Modra, Francis un Dmitrijs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tevi?
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
Naudas sods līdz 3,1 miljonam eiro…Atbalsta grozījumus Krimināllikumā par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā
Turpina meklēt Krāslavas novadā pazudušo sievieti un viņas mazo meitiņu
Tie, kas bēg no Putina režīma, saka – jums te pašiem ir Kremļa aģentūra. “Te pat spiegus noķer reti!” tā Viļums
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
Receptes
Gardas un vienkāršas! Laiks gatavot ķirbju sukādes
“Būtiska nozīme ir sievietei un mīlestībai.” Izsludināts “Ziedonis un Mīlestība” papildkoncerts
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
Kokteilis
Šodien tu vari sajusties tā, it kā tu būtu vāvere, kas skrien ritenī! Horoskopi 4.oktobrim
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm