Foto: LETA

Sausā vasara “atstājusi nospiedumus” uz maizes cenām. Kas vēl mainījies patēriņa cenās? 0

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 2,5%, aģentūra LETA uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 149
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 88
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 47
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Vienlaikus 2018.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, samazinājās, veidojot deflāciju 0,4% apmērā, bet gada laikā – 2018.gada decembrī salīdzinājumā ar 2017.gada decembri – bija inflācija 2,6% apmērā.

Tostarp pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, precēm cenas samazinājās par 0,8%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,6%, savukārt 2018.gada decembrī salīdzinājumā ar 2017.gada decembri precēm cenas palielinājās par 2,3%, bet pakalpojumiem – par 3,1%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018.gada decembrī, salīdzinot ar 2017.gada decembri, bija cenu kāpumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, veselības aprūpei, dažādu preču un pakalpojumu grupā.

“Atšķirībā no 2017.gada, kas bija raksturīgs ar salīdzinoši strauju pārtikas cenu pieaugumu, it īpaši pienam un piena izcelsmes produktiem, olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, 2018.gada laikā pārtikas cenu pieaugums bija mērenāks,” atzīmēja statistikas pārvaldē, informējot, ka pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 0,6%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+7,9%), miltiem un citiem graudaugiem (+7,3%), kam cenu kāpumu ietekmēja arī 2018.gada sausā un karstā vasara, kas veicināja graudaugu ražas būtisku samazināšanos Eiropā.

Gada laikā cenas pieauga arī augļu un dārzeņu sulām (+11,7%), gaļas izstrādājumiem (+7,5%), kartupeļiem (+10,5%), konditorejas izstrādājumiem (+2,1%), šokolādei (+4,2%), žāvētiem augļiem un riekstiem (+9,2%) un cūkgaļai (+1,4%). Samazinoties cenām pasaules tirgos, lētāks bija cukurs (-18,1%).

Cenu kritums bija žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,7%), mājputnu gaļai (-2%), sviestam (-5,6%), olām (-3%). Par 8,4% bija lētāki svaigi augļi.

Gada laikā cenas samazinājās arī svaigiem dārzeņiem (-1,2%), ko daļēji ietekmēja pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājums Latvijai raksturīgiem dārzeņiem no 2018.gada 1.janvāra.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 6%. Cenu pieaugumu gada laikā ietekmēja akcīzes nodokļa pieaugums lielākajai daļai alkoholisko dzērienu no 2018.gada 1.marta, kā arī akcīzes nodokļa pieaugums cigaretēm no 2018.gada 1.jūlija.

Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 5,9%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, alum un vīnam. Tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 6,1%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 4,8%, ko noteica vairāku komunālo pakalpojumu, kā arī malkas sadārdzināšanās gada laikā.

Dārgāks bija cietais kurināmais, ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, dabasgāze, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, mājokļa īres maksa, siltumenerģija, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 2,7%, ko galvenokārt veidoja cenu kāpums zobārstniecības pakalpojumiem. Dārgāki kļuva arī ārstu speciālistu pakalpojumi un farmaceitiskie produkti.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija degvielai (+8,2%). Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 11,5%, benzīns – par 2,8% un auto gāze – par 13,3%.

Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētākas bija lietotas automašīnas un pasažieru aviopārvadājumi.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 4%. Cenu pieaugumu galvenokārt noteica ēdināšanas pakalpojumi, tostarp vidējais cenu līmenis palielinājās restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem par 4,3%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 3,7% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 3,3%.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,9%, ko galvenokārt noteica cenu kāpums frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, autotransportlīdzekļu apdrošināšanai un finanšu pakalpojumiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums gada laikā bija televīzijas abonēšanas maksai, apģērbiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Savukārt vidējais cenu līmenis samazinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka decembrī salīdzinājumā ar novembri lielākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, mājokļa iekārtai, dažādu preču un pakalpojumu grupā, kā arī cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskiem dzērieniem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis pieauga par 0,6%. Būtiskākā ietekme uz vidēja cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+2,7%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1%), svaigiem dārzeņiem (+1,6%), sieram un biezpienam (+1,5%), šokolādei (+3,2%), jogurtam (+2,9%), skābajam krējumam (+3%), olīveļļai (+9,1%) un makaronu izstrādājumiem (+4,3%).

Savukārt lētāki bija svaigi augļi (-1,9%), kafija (-1,9%), olas (-2,5%) un piens (-1,8%).

Akciju ietekmē apģērbiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 2,2%, bet apaviem par 4,6%.

Mājokļa iekārtai cenas mēneša laikā samazinājās vidēji par 1,9%. Akciju ietekmē par 4,6% lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi. Lētāki bija arī neelektriskie virtuves piederumi un priekšmeti, trauki.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas salīdzinājumā ar novembri samazinājās par 0,8%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums degvielai par 4,7%, tostarp dīzeļdegvielai – par 4,4% un benzīnam – par 5,9%.

“Degvielas cenu izmaiņas mēneša laikā atspoguļo šī brīža tendences globālajā naftas cenu tirgū, kur ir novērojams cenu samazinājums,” piebilda statistikas pārvaldē.

Savukārt cenas palielinājās pasažieru aviopārvadājumiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

Statistikas pārvaldē arī atzīmēja, ka vidējā cenu līmeņa izmaiņas dažādu preču un pakalpojumu grupā (-1,6%) lielākoties noteica cenu kritums akciju ietekmē personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu samazinājums mēneša laikā bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam, barībai lolojumdzīvniekiem, rotaļlietām un kompleksiem atpūtas pakalpojumiem. Savukārt vidējais cenu līmenis pieauga alum, ēdināšanas pakalpojumiem.

2018.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 2,9%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Liecinieki teica, ka viņš vispār neesot bremzējis.” Ģenerālis Vectirāns nāvējoši sabraucis sirmgalvi 149
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 88
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 47
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 3
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 53
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Premjers: Ir jāizvairās no nevakcinēto personu diskriminācijas 2
21 minūtes
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Domei ir jāatlīdzina 4. maijā iekasētā braukšanas maksa!” Rīgas vara saņēmusi pārmetumus 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
KNAB pārbauda aizdomas par iespējamu dokumentu viltošanu Ķekavas novada pašvaldībā
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Infektoloģe atklāj, ko par vakcinēšanos pret Covid-19 var dzirdēt slimnīcas gaiteņos 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Premjers: Ir jāizvairās no nevakcinēto personu diskriminācijas 2
17:48
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Paziņojot, ka valsts karos līdz “ilgtermiņa mieram”, Izraēla iesauc armijā rezervistus 4
17:27
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā pēc vakcinācijas pret Covid-19 varēs saņemt “iespēju pasi” 1
17:11
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Baiba Indriksone atklāj līdz šim nezināmu faktu par savu dzīvi: gluži kā filmā “Limuzīns Jāņu krāsā”
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien daudzviet līs, iespējamas arī pērkona lietusgāzes
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kreituse: Būs cīņa uz dzīvību un nāvi, lai Kariņš nezaudētu premjera posteni 53
5 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Paziņojot, ka valsts karos līdz “ilgtermiņa mieram”, Izraēla iesauc armijā rezervistus 4
43 minūtes
AS
Ainārs Sauka
Ziņas
Pret Covid-19 vakcinētām personām pēc ceļošanas ļaus neievērot pašizolācijas prasību 5
2 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 13
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Ziņas
FOTO, VIDEO. Amerikas pludmalē izskalots plēsīgs “briesmonis”, kas mitinās tikai okeāna visdziļākajā dzelmē 3
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien katrs no mums var ielikt video, kur Levits aicina uzbrukt Krievijai,” Linga par “fake” ziņām un maskām raidījumos 8
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tēti, lūdzu, piedod man…”: princis Harijs nosūtījis atvainošanās vēstuli savam tētim, princim Čārlzam 3
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Strenču novadā nofilmē lāču mammu ar trim mazuļiem 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pēc vakcīnas pret Covid-19 saņemšanas miris cilvēks. Taču saistība ar poti līdz šim nav apstiprināta 47
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad vēders kurkst un laika maz: ātri pagatavojamā pica pannā
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Traģiskajā “Ferarri” avārijā dzīvību zaudējis Latvijā pazīstams blogeris un viņa sieva 31
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd ir uzpūsts liels “burbulis”, jo izmaksāts jau nekas nav!” Deputāte par prezidenta un ministru algu pieaugumu 7
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 88
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Aija Auškāpa, Intars Busulis, Reinis Sējāns un Marats Ogļezņevs atkal meklēs talantīgākos Latvijā
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kameņu saime dārzam: traka iecere vai tomēr izcils dārznieka palīgs?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 53
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: Irēna, Irīna, Ira un Iraīda
7 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 40
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 31
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 39
1 diena