Foto – Fotolia

Skandāls Lietuvā: hakeri publisko foto no privātas plastiskās ķirurģijas klīnikas 0

Hakeru grupējums, kurš gada sākumā bija ielauzies kādas Lietuvas plastiskās ķirurģijas klīnikas serveros, “sagrābjot par ķīlniekiem” vairāk nekā 25 000 klientu fotogrāfijas un pieprasot izpirkuma maksu bitcoin valūtā, šonedēļ publiskojis privātos attēlus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Attēlus 30. maijā publiskojusi hakeru grupa, kas sevi dēvē par “Cara komandu”. Viņi ielauzušies klīnikas “Grozio Chirurgija” serveros un pieprasījuši izpirkuma maksu no tās klientiem vairāk nekā 60 pasaules valstīs, vēsta resurss guardian.co.uk.

Policija atklājusi, ka pēc izpirkuma prasības saņemšanas daļa datubāzes publiskota jau martā, bet pārējais – otrdien. Šobrīd nav skaidrs, cik pacientu intereses skartas, bet jau vairāki desmiti iesnieguši ziņojumus policijā par šantāžu. “Tā ir izspiešana. Mēs runājam par nopietnu noziegumu,” izteicies Lietuvas kriminālpolicijas priekšnieka vietnieks Andžejs Raginskis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hakeri pieprasījuši izpirkuma maksu 50 līdz 2000 eiro apjomā, kas jāmaksā bitcoin valūtā, atkarībā no nozagto datu sensitivitātes – starp attēliem ir kailfoto, pases kopijas un sociālās apdrošināšanas dati.

Pirms izpirkuma maksas pieprasīšanas konkrētiem pacientiem ļaundari mēģināja pārdot visu datubāzi kopumā par 300 bitcoin vienībām – kas šobrīd atbilst vairāk nekā pusmiljonam eiro – bet klīnika atteicās maksāt. Visas datubāzes cena jau samazināta līdz 50 bitcoin vienībām jeb aptuveni 115 000 eiro.

Lietuvas policija sadarbībā ar citu Eiropas valstu drošības dienestiem izmeklē šo noziegumu un brīdina, ka sodīti tiks arī tie, kas lejupielādēs zagtos datus.

“Klienti, protams, ir šokā. Vēlos vēlreiz visiem atvainoties,” sacīja “Grozio Chirurgija” vadītājs Jons Staikūns. “Kibernoziedznieki ir šantāžisti. Viņi šantažē mūsu klientus nepieņemamās īsziņās.”

Lietuvas portāls “15min.lt” ziņo, ka uzbrukums klīnikas vietnei licis pievērst uzmanību valsts kiberdrošības jautājumiem plašākā mērogā: vairāk nekā puse valsts vietņu var viegli uzlauzt, starp vieglākajiem mērķiem minētas “klīnikas, ceļojumu aģentūras un privāti ārsti.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.