Foto: SHUTTERSTOCK

Šodien Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības diena. Kā uzņēmējdarbībai un bioloģiskajai daudzveidībai sadzīvot? 0

Birgite Nīlsena (Birgitte Nielsen), European Energy vadošā padomniece vides jautājumos

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Lasīt citas ziņas

Gan klimata pārmaiņas, gan bioloģiskās daudzveidības samazināšanās steidzami sauc pēc risinājumiem – šo jautājumu negatīvā ietekme mūs skar daudz straujāk un spēcīgāk nekā zinātnieki to prognozēja pirms desmit gadiem. Potenciālie nākotnes scenāriji nav iepriecinoši, tomēr paliek cerība, ka, mudinot valdības, uzņēmumus un sabiedrību rīkoties, bioloģiskās daudzveidības sarukšanas līkni ir iespējams apstādināt.

Šobrīd ir skaidrs, ka abu problēmu risinājumiem jābūt tikpat savstarpēji saistītiem, kā to izaicinājumiem. Vienkārši sakot – dabai šobrīd nepieciešams vairāk vietas, bet klimatam – lai pārtraucam dedzināt fosilo kurināmo un izmantojam tīrus enerģijas avotus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visi esam līdzatbildīgi risinājumu meklēšanā

Lai gan saikne starp klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos zinātniekiem ir labi zināma, praksē abi jautājumi diemžēl pārsvarā tiek risināti atsevišķi. Tas steidzami jāmaina. Kas var būt svarīgāks par to, lai aizsargātu sistēmas, kas mums nodrošina gaisu, ko elpojam, ūdeni, ko dzeram, pārtiku, ko patērējam, kā arī pajumti un medikamentus? Tā visa pamatā ir veselīgas un funkcionējošas ekosistēmas.

Šo sistēmu saglabāšana ir jautājums, kur milzīga loma jāuzņemas tieši uzņēmumiem, jo sevišķi tiem, kas aizņem lielas zemes platības. Ikviena mūsdienu biznesa pienākums ir iesaistīšanās bioloģiskās daudzveidības, klimata krīzes, kā ar citu vides problēmu risināšanā. Tas attiecas arī uz atjaunīgās enerģijas attīstītājiem.

Atjaunīgā enerģija ir daļa no risinājuma, nevis problēmas

Kamēr būtībā visi atjaunīgās enerģijas avoti veiksmīgi sadzīvo ar dabu, neatstājot negatīvu ietekmi uz vidi, liela mēroga saules enerģijas parku ieguldījums bioloģiskajā daudzveidībā ir novērtējams ar īpašu plus zīmi – uz zemes izvietotie saules paneļi industriāla izmēra parkos ļauj vairākas vides problēmas ne tikai novērst, bet arī vienlaicīgi risināt. Zemes izmantošanu iespējams vairākos veidos optimizēt, un vislielākais šāds potenciāls ir lauksaimniecības zemēm.

Tā, piemēram, ja teritorijās, kurā zemnieki nodarbojušies ar tradicionālo lauksaimniecību, tiek ierīkoti saules enerģijas paneļi un zeme vairs netiek apstrādāta, mēslota vai apsmidzināta ar pesticīdiem, tiek uzlabota tuvumā esošo ūdenstilpju – ezeru, strautu un gruntsūdeņu – aizsardzība. Tāpat saules paneļu parkus iespējams arī viegli integrēt ar citām bioloģiskās daudzveidības iniciatīvām – starp saules paneļiem var sasēt puķu pļavas, tur iespējams izvietot sikspārņu vai putnu būrīšus, akmeņu kaudzes vai trūdošu koksni, kur mitināties dažādām sugām. Parkiem apkārt izveidotajos dzīvžogos rodas jauni biotopi apputeksnētājiem un savvaļas dzīvniekiem.

Reklāma
Reklāma

Saules enerģijas parku labajiem darbiem pievienojas arī ar oglekli bagāto zemju, piemēram, nosusinātu kūdrāju, atjaunošana un aizsardzība. Tātad, izmantojot aktīvu un pārdomātu pieeju, atjaunīgās enerģijas attīstītājiem ir iespēja izstrādāt projektus, kas ne tikai ražo elektroenerģiju, bet arī labvēlīgi ietekmē dabas bioloģisko daudzveidību.

Saules enerģijas un pārtikas ražošana vienlaicīgi? Tas ir iespējams!

Pasaulē eksistē arī lauksaimniecībā integrētie saules paneļi jeb Agri-PV sistēmas, kas nozīmē saules paneļu un lauksaimniecības apvienošanu kopīgā teritorijā, kur vienlaicīgi tiek gan ražota enerģija, gan audzēti kultūraugi. Pētījumi liecina, ka jau šobrīd šādi veiksmīgi iespējams audzēt kartupeļus. Šī inovatīvā pieeja palīdz optimizēt zemes izmantošanu un mazina konkurenci starp pārtikas un atjaunīgās enerģijas ražošanu. Kultūraugu piemērotība Agri-PV pieejai ir atkarīga no dažādiem faktoriem, tostarp saules paneļu novietojuma, klimata, augsnes tipa un pieejamās saules gaismas.

Ar laiku, turpinoties pētniecībai un attīstībai, Agri-PV tehnoloģijai tiks pielāgotas arvien jaunākas lauksaimniecības metodes. Šobrīd ierastā prakse ir saules paneļu parkos ļaut ganīties aitām, tādā veidā rūpējoties, lai augi neaizēno pašus saules paneļus. Šī metode ir īpaši pievilcīga no bioloģiskās daudzveidības pārvaldības viedokļa, jo tā ļauj kontrolēt pļavu biotopus. Agri-PV tehnoloģijas attīstība apliecina, ka saules enerģijas parki var un tiem ir jādarbojas daudz plašākos veidos nekā vien elektroenerģijas ražošana.

Sinerģijas kā atslēga uz bioloģiskā daudzveidības saglabāšanu

Dabas un atjaunīgās enerģijas integrācijas potenciālie ieguvumi ir daudzsološi. Ir pierādīts, ka pārejā uz zaļo ekonomiku ir jāmeklē sinerģijas, un viens no to spēcīgiem piemēriem ir atjaunīgās enerģijas ražošanas apvienošana ar bioloģiskās daudzveidības iniciatīvām. Tāpēc gan uzņēmumiem, gan valdībām, gan arī sabiedrībai jāsadarbojas, lai veicinātu labvēlīgu vidi atjaunīgās enerģijas projektiem.

Tikai daloties zināšanās un iedvesmojoties no jau esošajiem labajiem piemēriem, mēs palīdzēsim pieņemt tik ļoti nepieciešamos ilgtspējīgus risinājumus klimata pārmaiņu un bioloģiskās daudzveidības problēmām. Veidosim noturīgu, pielāgoties spējīgu un ilgtspējīgu nākotni mums pašiem un visām dzīvajām būtnēm, ar kurām mēs kopīgi mītam uz šīs planētas!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.