Zemes stunda 2023

Aizvadīta Zemes stunda! Miljoniem cilvēku pasaulē izslēdza apgaismojumu, veltot šo stundu Zemei 64

Sestdien, 25. martā, plkst. 20.30 miljoniem cilvēku visā pasaulē uz vienu stundu izslēdza apgaismojumu un elektroniskās ierīces, lai taupītu enerģiju, kopā mazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas. Tas ir simbolisks notikums, kas atgādina – ikviens no mums ar pavisam nelielu ieguldījumu var palīdzēt mazināt klimata pārmaiņas. Bet ko iesākt, kamēr mājās tumšs? Šeit dažas idejas, kā Zemes stundu jauki pavadīt kopā ar vismīļākajiem cilvēkiem.

VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena” 17
Lasīt citas ziņas

Esiet kopā – patiešām kopā! Zemes stunda ir brīnišķīgs laiks sarunām un patiesai kopā būšanai, kam netraucē televizors, videospēles vai telefoni. Izmantojiet šo laiku, lai uzzinātu, ko domā un kā jūtas pārējie. Spēlējiet spēles, kam nevajag daudz gaismas. Piemēram, kopā saceriet pasaku vai dzejoli, katrs pēc kārtas izdomājot vienu teikumu. Miniet mīklas. Sarīkojiet viktorīnu ar jautājumiem par pārējiem ģimenes locekļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Šis ir arī lielisks laiks, lai kopā padomātu, kādus paradumus varam mainīt ikdienā, lai palīdzētu uzlabot dzīvi uz mūsu planētas. Tam nav jābūt nekam sarežģītam vai dramatiski atšķirīgam no tā, ko jau darāt. Bet varbūt, piemēram, kafiju līdzņemšanai turpmāk varat iegādāties savā krūzītē, nevis vienreizlietojamās papīra krūzītēs? Un uz veikalu doties ar auduma maisiņu, nevis pirkt vienreizlietojamo maisiņu veikalā? Tieši šādas mazas lietas var radīt būtiskas pārmaiņas, ja spēkus liek kopā visi,” iesaka “Narvesen” pārstāve Ilze Dumceva.

Dodieties naksnīgajā dabā. Kaut arī pāreja uz vasaras laiku notiks nākamajā dienā pēc Zemes stundas, vakari vēl pagaidām ir tumši. Taču tas nenozīmē, ka nevarat doties ārā, dabā! Ja vien gaismas piesārņojums visapkārt nav pārāk liels, tā ir brīnišķīga iespēja paskatīties debesīs un kopā nolūkot savu zvaigzni vai atrast kādu īpašu zvaigznāju. Bet, ja aizraujaties ar radošām nodarbēm, izmēģiniet fotografēšanu nakts režīmā – kas zina, varbūt tieši Zemes stundas laikā taps jūsu gada lieliskākais attēls! Arī vienkārša pastaiga tuvējā parkā var būt tieši tas, kas jums vajadzīgs – malks svaiga gaisa un nedaudz kustību, lai sakārtotu domas un noskaņotos svētdienai.

Pagatavojiet kaut ko garšīgu! Tam nebūt nav vajadzīga elektriskā plīts vai cepeškrāsns. Pagatavojiet īpašu sviestmaizi ar personīgu veltījumu kādam no ģimenes. Nogaršojiet kādu īpašu našķi. Izbaudiet aromātu un garšu!

“Nereti steigā kaut ko apēdam, vai arī pie vakariņu galda fonā skan televizors, bet tas novērš uzmanību no ēdiena. Kad pēdējoreiz esat baudījuši nesteidzīgas vakariņas sveču gaismā? Varbūt šī ir iespēja pagatavot ko īpašu un, sākoties Zemes stundai, celt galdā savu pavārmākslas meistardarbu,” aicina Ilze Dumceva.

Vairāk par Zemes stundas nozīmi un pozitīvo ietekmi, kā arī vērtīgus padomus, ko darīt Zemes stundas un visā pārējā laikā, uzziniet Pasaules Dabas Fonda mājaslapā.

Pasaulē un Latvijā atzīmēs Zemes stundu, stundu izslēdzot apgaismojumu

Šodien plkst.20.30 Pasaules Dabas fonds (PDF) aicina atzīmēt Zemes stundu, izslēdzot apgaismojumu un veltot stundu Zemei, informēja komunikācijas vadītāja Daina Šteinberga.

Šogad Latvijā kā katru gadu Zemes stundā izdzisīs gaismas vairākām ēkām, tiltiem un pieminekļiem, tādējādi atbalstot vērienīgāko vides akciju pasaulē. Rīgā centrālais gaismas izslēgšanas objekts būs Rīgas pils.

Tāpat akcijas laikā apgaismojums tiks izslēgts vai samazināts tādiem objektiem kā Brīvības piemineklis, Melngalvju nams, Latvijas Nacionālais teātris, Latvijas Nacionālā opera, Rīgas Dzemdību nams, Rīgas Rātsnams, kinoteātris “Splendid Palace” un citiem. Ārējo fasādes apgaismojumu plāno samazināt arī vairākas tirdzniecības vietas, piemēram, “Lidl Latvija”, “Stockmann” un “Rīga Plaza”.

Akcijā kā ik katru gadu iesaistās arī daudzas pašvaldības, samazinot ielu un ēku apgaismojumus, kā arī organizējot pasākumus vietējiem iedzīvotājiem.

Siguldā, Olainē, Jēkabpilī, Saldū, Līvānos, Talsos, Ādažos, Saulkrastos, Jelgavā, Ventspilī, Kuldīgā, Bauskā un daudzās citās pilsētās tiks samazināts ielu apgaismojums un izslēgtas gaismas objektiem un ēkām. Īpaši Zemes stundai veltīti pasākumi norisināsies Iecavā, Saulkrastos, Salā, Alojā, Skrīveros, kā arī citviet Latvijā.

Simboliskajā gaismu izslēgšanas mirklī piedalīsies daudzi pasaules nozīmes objekti, tostarp Sidnejas operas nams Austrālijā, Pekinas Fēniksa centrs Ķīnā, Petronas torņi Malaizijā, Eifeļa tornis Francijā, debesskrāpis “Empire State Building” ASV un Kristus Pestītāja statuja Brazīlijā. Pirmo reizi akcijas 17 gadu ilgajā vēsturē šogad Zemes stunda mudinās cilvēkus visā pasaulē arī pašiem “atslēgties” no ikdienas rutīnas un ierastajām izklaidēm, veltot vienu stundu Zemei.

PDF direktors Jānis Rozītis skaidro, ka Zemes stunda ir simbolisks brīdis, kurā ikviens aicināts aizdomāties par to, cik nozīmīga ir daba, cik atkarīgi no tās ir cilvēki, un izprast, kādi izskatās bioloģiski daudzveidīgi meži, pļavas un ūdeņi.

Šīs 60 minūtes ir laiks, kad pārvērtēt, ko ikviens varētu darīt savādāk, lai saudzētu planētu un dzīvību uz tās. Tie var būt mazi un ikdienišķi soļi, bet tikai kopā cilvēki var panākt pozitīvas pārmaiņas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šī gada Zemes stunda tiek rīkota pēc vēsturiskā Kuņminas un Monreālas COP15 nolīguma, ar kuru pagājušā gada decembrī pasaule apņēmās līdz 2030.gadam apturēt bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. PDF brīdina, ka satraucoši un bezprecedenta dabas izzušanas tempi apdraud sugu izzušanu, un arvien vairāk cilvēku visā pasaulē var zaudēt savu dzīves telpu un piekļuvi tādām pamatvajadzībām kā pārtika, tīrs ūdens un dzīves vide. Tāpēc šī Zemes stunda ir svarīgāka nekā jebkad agrāk, lai nodrošinātu, ka 2023.gads ir pārmaiņu gads, kas nepieciešams, lai sasniegtu šo izšķirošo 2030.gada dabai labvēlīgo mērķi.

Šodien PDF aicina ikvienu doties dabā gan organizētos pārgājienos, gan individuāli, lai iepazītu Latvijas dabas daudzveidību un vairotu izpratni par tās nozīmi. Šogad PDF organizē pārgājienu Ieriķu pusē, kuru vadīs alpīnists un “Klimata vēstnieks 2021” Kristaps Liepiņš. Pārgājiens notiks arī Gaujas Nacionālā parka teritorijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
Lasīt citas ziņas
“Kāds padzīvojis ārzemēs un izvilkts no cilindra kā zaķītis pēc ausīm…” Puče komentē Pinto kandidatūru uz Valsts prezidenta amatu
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
“Pēkšņā” brīvdiena? Pēc uzvaras pār Šveici Saeima piesardzīgi jau varēja sagatavoties visādiem lēmumiem
“Pirmkārt, mēs bijām kā viena liela ģimene. Otrkārt, neapšaubāmi Rīga bija fantastika, atbalsts – vienreizējs!” Intervija ar Ralfu Bukartu
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
20:29
PVD atklājis putnu gripu arī mirušām sudrabkaijām Ventspilī
20:11
ATD nolemj vienpusēji izbeigt līgumu ar “Nordeka” autobusu maršrutos Cēsīs, Limbažos un Siguldā
19:45
“Es runāju ar Erdoganu.” Baidens ar Turcijas prezidentu apspriedis Zviedrijas iestāšanos NATO
PVD pieļauj, ka Liepājas piekrastē vairāki roņi miruši no durtām brūcēm
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Slinkais mājas rasoliņš: viens divi un gatavs!
PVD atklājis putnu gripu arī mirušām sudrabkaijām Ventspilī
Summa ir iespaidīga: aprēķināts, cik miljonus valsts ekonomikai izmaksāja “hokeja brīvdiena”
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
“Saslimstot ar vēzi, jābūt iespējai izdzīvot.” Finansējums onkoloģijai aug pārāk lēni
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
Tu šodien būsi viegli ietekmējams un ātri iesaistīsies dažādās provokācijās! Horoskopi 31.maijam
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
VIDEO. ASV viens otru sašauj autobusa vadītājs un uzmācīgs pasažieris
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Lai arī Latvijas izlases hokejistus sagaidīja tūkstošiem fanu, Rīgas centra puķu dobes nav izmīdītas!
Trešdien pēc dzestras nakts gaidāma saulaina un vējaina diena
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Krastiņš uzskaita absurdas situācijas valsts pārvaldē: Cenas ceļ tur, kur varēja ietaupīt – tas ir normāli?
No Rīgas parka aizvākta krievu dzejnieka Puškina skulptūra
Sportojot izdalās endorfīni – laimes hormoni! Padomi veselīgām aktivitātēm visai ģimenei
VUGD 31. maijā veiks trauksmes sirēnu pārbaudi
Viedo elektrības skaitītāju ieviešana Latvijā noslēgusies – ikmēneša skaitītāju rādījumu iesniegšana paliek pagātnē
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem