Marja Rīta Korpivāra, Somijas vēstniece Latvijā
Marja Rīta Korpivāra, Somijas vēstniece Latvijā
Publicitātes foto

Rīta Korpivāra: Stambulas konvencijas ratifikācija Latvijā būtiski uzlabotu situāciju 10

Rīta Korpivāra, “Tepat, Eiropā”, AS “Latvijas Mediji”

Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist” 35
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas 26
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Lasīt citas ziņas

Lai gan Latvijā jau ir tiesību akti, kas attiecas uz vardarbības pret sievietēm novēršanu, Stambulas konvencijas ratifikācija būtiski uzlabotu situāciju. Latvijas sievietēm būtu labāk, visai Latvijas sabiedrībai būtu labāk.

Vardarbības cena ir gana šausminoša – gan cilvēcisko ciešanu, gan ekonomiskā ziņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt sieviešu tiesības ir cilvēktiesības. Šī vardarbība apgrūtina visas mūsu sabiedrības, arī manu valsti Somiju.

Mēs izvirzām mērķi cīnīties pret šo vardarbību un varam mācīties viens no otra.

Aplēses liecina, ka ES viena no trijām sievietēm (61 miljons no 185 miljoniem) kopš 15 gadu vecuma ir piedzīvojusi fizisku vai seksuālu vardarbību. Tomēr ir svarīgi apzināties, ka arī vīrieši un zēni var kļūt par vardarbības ģimenē upuriem.

Vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē ir bijusi apkaunojoša, tabu temati gandrīz visās valstīs – tas ir kaut kas tāds, ar ko mēs visi labprātāk tiktu galā aiz slēgtām durvīm.

No vardarbības ģimenē cietušajiem ir vajadzīga drosme, lai iznāktu ārā un runātu par viņu baiso pieredzi, tāpēc mēs savā sabiedrībā neredzam pilnīgu šī ļaunuma ainu.

Vardarbība pandēmijas laikā ir palielinājusies

Eiropas Padome ziņo, ka daudzās Eiropas valstīs vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē Covid-19 laikā ir palielinājusies, jo ģimenes locekļi vairāk laika pavada kopā mājās.

Iespējams, ka situācija visur pasaulē ir līdzīga.

Karantīna, komandantstundas un attālinātais darbs daudzām sievietēm var nozīmēt pastāvīgu nedrošību.

Vardarbīgs partneris, alkohols, narkotikas un bailes no ienākumu zaudēšanas – šie cēloņi beidzas ar vardarbību mājās. Arī daudzi bērni nonāk traumatiskā situācijā, kad piedzīvo vai redz vardarbību ģimenē.

Saskaņā ar sieviešu tiesību aizstāvības organizācijas centra “MARTA” datiem Latvijā katra trešā sieviete cieš no fiziskas un seksuālas vardarbības.

Vardarbības brutalitātes līmenis ir pieaudzis kopš ārkārtas stāvokļa sākuma.

Ņemot vērā visus sociālos un fiziskos ierobežojumus, sievietes var tikt iesprostotas savās mājās un vairāk nekā jebkad agrāk pakļautas pāridarītājam.

Ārkārtas izsaukumi saistībā ar vardarbību ģimenē ir palielinājušies par 35–40% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo laika periodu, liecina Latvijas Valsts policijas dati.

Tomēr Valsts policija ne vienmēr pieņem lēmumu varmāku nošķirt no ģimenes, ko likums ļautu tai darīt.

Pēc Latvijas NVO domām, policija dažkārt tikai uz brīdi nomierina konfliktējošās puses, kas dažos gadījumos situāciju tikai pasliktina, jo pieļauj vardarbības turpināšanos.

Labā ziņa ir tā, ka tiesas turpina strādāt. Sievietes var pieteikties uz pagaidu aizsardzību vai nu ar policijas starpniecību, vai arī pieprasīt to tieši no tiesas.

Sievietēm ir pieeja patversmēm. Latvijā darbojas informācijas līnijas. “MARTA” piedāvā arī konsultācijas tiešsaistē un ieteikumus, ko darīt vardarbības gadījumos.

Stambulas konvencija – starptautisks instruments

Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu, kas pazīstama arī kā Stambulas konvencija, ir pasaules vadošais starptautiskais nolīgums par vardarbības ģimenē apkarošanu.

34 no 47 Eiropas Padomes dalībvalstīm līdz šim ir ratificējušas konvenciju.

Sešos gados pēc stāšanās spēkā tas jau ir sasniedzis labus rezultātus, un situācija iesaistītajās valstīs ir uzlabojusies.

Stambulas Konvencijas pusēm jānodrošina pietiekams skaits viegli pieejamu krīzes centru medicīniskai un tiesu ekspertīzei, traumu atbalstam un cietušo konsultēšanai.

Daudzas valstis – Latvija ir viena no tām – nav viegli pieejamas izvarošanas upuriem, lai panāktu taisnīgumu, bet konvencijas ratifikācija to veicinātu.

Ko Latvijai nozīmētu ratifikācija?

Latvija Stambulas konvenciju parakstījusi 2016. gadā, bet vēl nav to ratificējusi.

Galvenie argumenti Latvijā par konvencijas neratificēšanu ir tie, ka Konvencija nav vajadzīga un ka tās ratifikācija liktu veikt likumdošanas izmaiņas, kas būtu pretrunā ar Latvijas Satversmi.

Stambulas konvencijas pievienotā vērtība ir, ka tā ir pirmais Eiropas instruments, lai visaptverošā veidā apkarotu vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē.

Tai ir spēcīga uzraudzības sistēma. Ekspertu grupa cīņai pret vardarbību pret sievietēm un vardarbību ģimenē, ko sauc par GREVIO, uzraudzīs nolīguma īstenošanu, pamatojoties uz pušu ziņojumiem un valstu apmeklējumiem.

GREVIO ir parastas starptautiskas organizācijas pilnvaras, patiesībā tās kompetences ir diezgan ierobežotas

Piemēram, Somijas gadījumā GREVIO jau ir izvērtējusi valsts situāciju un nākusi klajā ar ieteikumiem, kā to uzlabot.

Viens no svarīgākajiem ieguvumiem ir profesionāļu apmācība, ar kuras palīdzību viņi var labāk reaģēt uz vardarbības veidiem pret sievietēm un savaldīšanas rīkojumu piemērošanu.

Cerams, ka ieteikumi tiks plaši ievēroti.

Ir svarīgi atzīt, ka, lai gan Latvijā nav īpašu tiesību aktu par vardarbību pret sievietēm vai vardarbību ģimenē, uz daudzām vardarbības formām pret sievietēm jau attiecas kriminālkodeksa vispārīgie noteikumi, tostarp par fizisku vardarbību, seksuālu vardarbību un izvarošanu.

Jebkura veida vardarbība pret partneri vai radinieku ir vainu pastiprinošs apstāklis. Konvencijas ratificēšana nozīmētu, ka šī pašlaik izkaisītā likumdošana tiek apvienota un vardarbības upuriem tiek nodrošināta lielāka taisnība.

Par ko bažījas Latvijā?

Galvenās izmaiņas tiesību aktos, par kurām ir bažas, attiecas uz viendzimuma laulībām, izglītību un speciālistu ziņojumiem. Fakts ir tāds, ka Stambulas konvencijā nav noteikts pienākums legalizēt viendzimuma laulības.

Konvencija vispār neattiecas uz homoseksuālismu – seksuālā orientācija ir minēta tikai sakarā ar diskrimināciju, un laulība tiek piesaukta tikai saistībā ar piespiedu laulībām.

Turklāt jāuzsver, ka Stambulas konvencija neiejaucas vecāku tiesībās izglītot savus bērnus pēc saviem ieskatiem. Šis jautājums paliek ārpus Konvencijas darbības jomas.

Citi galvenie argumenti pret konvencijas ratificēšanu ir ekspertu ziņojumu konfidencialitāte un termini, kas konfliktējot ar Latvijas Satversmi.

Latvijā bieži esmu dzirdējusi apgalvojumus, ka, ieviešot dzimumu jēdzienu, Stambulas konvencija noliedz dabisko, bioloģisko atšķirību esamību starp sievietēm un vīriešiem.

Tomēr šāda interpretācija nav pamatota. Tas lielā mērā varētu būt saistīts ar faktu, ka daudzās valodās tiek lietots viens vārds, lai apzīmētu šos divus dažādos jēdzienus.

Ar “dzimumu” (angliski “sex”) apzīmē bioloģisko realitāti, savukārt termins “dzimums” (angliski “gender”) attiecas uz sociālajām atšķirībām. Šī sociālā definīcija nekādā ziņā nav paredzēta, lai aizstātu bioloģisko definīciju.

Nulles tolerance pret vardarbību ir konvencijas centrā, vai tā būtu vardarbība pret sievietēm vai cita vardarbība ģimenē.

Arī vīrietis var kļūt par vardarbības ģimenē upuri, jebkurš var būt, un visi ir jāaizsargā.

Tādēļ Somija iestājas par to, ka visām valstīm būtu jāpievienojas konvencijai. Tas ir īpaši svarīgi tagad, pandēmijas laikā.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
Lasīt citas ziņas
TV24
Reirs: Krievijas lauksaimniecības produktu importa aizliegums var ietekmēt cenas veikalos
Veselam
“Jums ir 56 gadi, jādzīvo vēl apmēram 10 gadus,” pacienti nepatīkami pārsteidz ārsta teiktais un rodas sajūta, ka medicīna ir tikai bizness
Nosaukta Eiropas nedrošākā pilsēta – naktī pa to izvairās pārvietoties pat vietējie
TESTS. Kura automašīnas marka visvairāk piestāv tavam raksturam?
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
14:24
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
14:20
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
14:00
Kokteilis
VIDEO. Ekspedīcijā, kurā piedalījās arī aktieris Vils Smits, atklāta pasaulē lielākā čūska
IZM turpinās sarunas ar LIZDA par slodžu balansēšanu un jauno pedagogu algu finansēšanas modeli
Siliņa: Baltijas valstis nosoda Krievijas “vēlēšanas” okupētajās Ukrainas teritorijās
FOTO. Tallinas ielās izvietoti plakāti ar nepatīkamiem skatiem – tajos redzamas sagrautas, izpostītas ēkas
Rīgas dome nolemj likvidēt četras Rīgas pamatskolas, vienu bērnudārzu un vienu vidusskolu pārveidot par pamatskolu
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Tautā iemīļotajai un enerģiskajai Baibai Sipeniecei-Gavare šodien svētki
VIDEO. Naksnīgajās debesīs nofilmētas neizskaidrojamas izcelsmes gaismas, kas pārvietojas
Maskava apsūdz Baltijas valstis prasību ignorēšanu gādāt par tās vēstniecībās organizēto vēlēšanu iecirkņu apsardzi
PSKUS būvlaukuma pārņemšanu no “Velves” uzrauga Valsts policija
Vīķe-Freiberga: “Putins ir gatavs uz jebkuru neprātīgu soli, un visai pasaulei ir jārēķinās ar sliktāko iespējamo scenāriju”
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Liepājā audzēknes sadurtā skolotāja kompensācijā saņems 8784 eiro, uzbrucējai piemērots medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis
Kokteilis
VIDEO. Liene Ušakova dodas izveidot savu krūšu ģipša izlējumu: ko viņa ar to iesāks?
Francijas lauksaimnieki, kas dēvēti par vieniem no niknākajiem Eiropā, atsākuši protestus un atklāj, ko plāno iesākt
TV24
Oļegs Burovs: Ierēdņiem ir grūti pateikt politiķiem “nē”
Sārts: Avdijivkas izmēri Kremļa propagandas ceļā izaugs daudzkārtēji
Pēc sirmgalvja atteikuma kaimiņiem pārdot māju viņi vēršas tiesā, pieprasot likvidēt ceļu, kas ved uz seniora īpašumu
Kokteilis
VIDEO. Vilis Krištopans pārsteigts par redzēto Briselē: “Ir jānodzīvo līdz 69 gadiem, lai kaut ko tādu piedzīvotu”
TV24
“Es nespēju iedomāties neko bīstamāku. Tas ir sekunžu, nepilnu minūšu jautājums,” sinoptiķe par bļitkotājiem
Krievijai piegādātajās Ziemeļkorejas raķetēs izmantotas Rietumu detaļas
Pirmo reizi cilvēkam implantēta Neuralink mikroshēma – viņš ar domām spēj pārvietot peles kursoru pa datora ekrānu
Pieci krāpniecības veidi, par kuriem pagaidām nav vēl dzirdēts.. Bet daudzi varētu šogad “iekrist”
Tramps salīdzina savas juridiskās likstas ar Navaļnija vajāšanu
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Janu Seņkovu un viņas 2023.gadā dzimušo meitu