Ekskursiju vilcieniņš Mežaparkā 2010. gadā
Ekskursiju vilcieniņš Mežaparkā 2010. gadā
Foto – LETA

Tēvs sašutis: ”Skola prasa bargu naudu par ekskursijām bērniem!” Vai stundu laikā drīkst plānot braucienus, kurus ne visi vecāki var atļauties? 330

Portālā LA.LV vērsās vīrietis, kurš ir sašutis par skolas organizētajām ekskursijām. Diemžēl redakcijai nav zināms, kurā mācību iestādē izglītojas LA.LV lasītāja bērni, bet, iespējams, šis jautājums ir aktuāls daudziem vecākiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
TV24
Vitenbergs: Baumu līmenī ik pa brīdim izskan, ka parlamentārā sekretāre ir “nokodusi” ministri
Lasīt citas ziņas

Vīrietis stāsta, ka viņa bērni mācās kādas izglītības iestādes 2. un 10. klasē. Vecāku sapulcēs viņš uzzinājis, ka abās klasēs septembrī tiek plānotas ekskursijas. Būs jāīrē autobuss, lai vismaz 20 bērni un skolotājas kaut kur aizbrauktu, ir jāmaksā par ieeju izklaides vietā.

Klases audzinātājas jau aprēķinājušas izmaksas – tēvam par ekskursiju mazākajam bērnam būs jāmaksā 20 eiro, bet lielākajam – 37 eiro. Vecāki par šīm summām tikuši informēti, un ir norādīts arī datums, līdz kuram būtu jāsamaksā par braucienu. Tas notiks stundu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekskursijas šajā skolā septembrī notiekot katru gadu. Vīrietis sašutis, ka knapi sagatavojuši bērnus skolai, kad atkal jau tiek prasīti milzīgi tēriņi. Viņš jautā, kurš apmaksā skolotājai – klases audzinātājai šo braucienu? Viņa maksā pati, skolēnu vecāki vai mācību iestāde? Kāpēc pirms ekskursijas organizēšanas neko nepajautāja vecākiem, ne visi var atļauties maksāt šādas summas? Vai tā drīkst? Un kas galu galā notiek ar tiem bērniem, kuru vecāki šādas, dārgas ekskursijas nevar atļauties? Kur šie bērni paliek, ja brauciens tiek organizēts mācību stundu laikā un vecāki ir darbā? Vai nepiedalīšanos ekskursijā uzskatīs par skolas kavēšanu?

Ar saņemto jautājumu vērsāmies Izglītības kvalitātes valsts dienestā. Tur skaidro: ”Ja ekskursijas tiek organizētas mācību laikā, tās ir uzskatāmas par mācību un audzināšanas procesa sastāvdaļu, un ar tām saistītās izmaksas būtu jāsedz no skolai vai tās dibinātājam (vairumā gadījumu – pašvaldības) piešķirtajiem finanšu līdzekļiem.

Tas nozīmē, ka skola nav tiesīga lūgt bērnu vecākiem maksāt par ekskursijām, ja vien viņi paši brīvprātīgi nav vienojušies tās līdzfinansēt. Tomēr arī tad, ja vairākums vecāku brīvprātīgi vienojas, ka ir gatavi segt ar ekskursijas norisi saistītas izmaksas, bet citi kādu iemeslu dēļ nevēlas to darīt, skolai ir jānodrošina vienlīdzības principa ievērošana attiecībā uz visiem bērniem, tas ir – jānodrošina visu bērnu dalība ekskursijā.

No jautājuma noprotams, ka konkrētajā gadījumā ekskursijas plāno skolas, nevis vecāku pārstāvji, un vecāki nav bijuši savlaicīgi informēti nedz par ekskursiju norisi, nedz par to izmaksām, kas nav pieļaujams. Gan attiecībā uz ekskursijām, gan ziedojumiem un dāvinājumiem jāatceras, ka pedagogi nedrīkst iesaistīties papildu finanšu līdzekļu vākšanā, jo tas pārsniedz viņu Izglītības likumā noteiktās tiesības.

Vienlaikus jāņem vērā, ka skolas organizētās vai atbalstītās ekskursijas laikā pedagogs pilda savus amata pienākumus, par ko attiecīgi saņem atlīdzību no sava tiešā darba devēja – skolas.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.