Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: LETA/Evija Trifanova

Tiesībsargs par nabadzības līmeni valstī: Valdība klaji ignorē Satversmes tiesas lēmumus 77

Lelde Veinberga, TV24

“Tiesībsarga birojs bija vērsies Satversmes tiesā, jo nabadzības un atstumtības plaisa Latvijā nav politiskās dienaskārtības prioritāte,” pārliecināts tiesībsargs Juris Jansons. TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” tiesībsargs norāda, ka pašreizējie lēmumi senioru dzīves līmeņa uzlabošanai ir vien “kauliņa pamešana”.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Situācija mainās pa stundām!” Saņemti divi pilnīgi pretēji ziņojumi no frontes. Kurš melo?
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo! 13
Kokteilis
Nosaukti 8 vārdu īpašnieki, kuriem gribot vai negribot sanāk iekulties nepatikšanās
Lasīt citas ziņas

“Bija vairāki pieteikumi Satversmes tiesā, kurā mēs uzvarējām valsti un tiesa savos spriedumos arī pateica, ka tie minimālie ienākumu līmeņi, kas ir, piemēram, vecuma pensijai, invaliditātes pensijai, valsts sociālā nodrošinājuma pabalstam vai runājot par minimālo nabadzības slieksni, neatbilst Satversmei vairāku iemeslu dēļ.

Pirmkārt, tie nav aprēķinos balstīti, otrkārt, tur nav nekāda pamatojuma, kādas pamatvajadzības pabalstiem būtu jānosedz. Piemēram, pensija ir ienākums senioram, ar kuru būtu jāsedz pamatvajadzības minimālā līmenī. Ja mēs paskatāmies tos aprēķinus, tur nekas nesanāk.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Vai valdība un parlaments ir izpildījis šos Satversmes tiesas spriedumus? Nē. Formāli ir kaut ko muļļājuši, kaut kas ir palielināts, bet reāli, ja runājam par pamatvajadzību nodrošināšanu, tad tas nenotiek,” tiešs savos izteikumos ir J. Jansons.

Tiesībsargs norāda, ka aprēķini nedrīkst būt politiska tirgus rezultātā pieņemts lēmums. Tiem jābūt balstītiem uz sociālo realitāti un zinātnisko metodoloģiju. Tiesībsargs  šajā ziņā negrib dzirdēt nākotnes plānus, bet redzēt reālus darbus.

Valdības plānus palielināt pensiju indeksāciju un samazināt pensiju nodokļus J. Jansons sauc par liekulīgu pieeju, taču atzīst, ka tas varētu būt atspaids daudziem pensionāriem.

“Tas ir piliens okeānā. Es pat teiktu, ka tā ir ņirgāšanās, kauliņa pamešana, jo mēs saprotam, ka sākas pirmsvēlēšanu maratons. Kā mēs zinām, aktīvākais vēlētājs ir pensionārs. Zināmā mērā, pametot kauliņu, cenšas parādīt, ka mēs par jums rūpējamies,” uzskata tiesībsargs.

Pēc J. Jansona domām ir jāpilda Satversmes tiesas spriedumi un tad arī situācija mainīšoties. Pensionāru skaits pieaug, tādēļ būtu jārūpējas par senioru dzīves kvalitāti, norāda tiesībsargs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.