Foto: Anda Krauze

“Tik krāšņu adītu cimdu kā Latvijā nav nekur pasaulē.” Saruna ar rokdarbnieci Baibu Pilāni 0

“Tik krāšņu adītu cimdu kā Latvijā nav nekur pasaulē,” ir pārliecināta Rīgas Kultūras centra Iļģuciems tautas lietišķās mākslas studijas “Irbi” vadītāja Baiba Pilāne. “Un mēs pārsvarā adām ne jau tāpēc, ka saltu rokas (nav jau vairs tik bargu ziemu kā senāk!), bet tāpēc, ka patīk.”

Sarūk Rietumu militārā palīdzība Ukrainai kara kritiskajā fāzē: sešas lielākās ES valstis neko tai jūlijā nav atvēlējušas
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
ASV Ukrainai jau piegādājušas liela ātruma pretradaru raķetes HARM, kas rada problēmas agresoram 60
Lasīt citas ziņas

 

Pieaug interese par rokdarbiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Tuvojoties valsts simtgadei, radās pastiprināta interese par tautas lietišķo mākslu. Daudzas auda tautiskos brunčus, izšuva lina kreklu, darināja pastalas, adīja mežģīņu zeķes, lai varētu sakomplektēt sev tautastērpu.

Tāpat ne viena vien iesaistījās Latvijas valsts simtgades biroja un cimdu meistaru organizētajā akcijā Cimdotā Latvija un valsts 100. dzimšanas dienai sarūpēja sev un arī dāvināja citiem vienu no senākajām Latvijas vizītkartēm – rakstainus cimdus, lai 18. novembrī koši un silti varētu svinēt valsts svētkus.

“Studijā Irbi arvien pieaug to interesentu skaits, kas vēlas iemācīties adīt skaistus cimdus. Īpaši daudz ir sieviešu vecuma grupā no 40 līdz 55 gadiem,” teic Baiba Pilāne.

Viņa izstāsta, ka daudzām gluži vai kā Bībele kalpojot tautastērpu meistares un Senās klēts dibinātājas Marutas Grasmanes sarakstītā grāmata Latviešu cimdi, kas veltīta latviešu etnogrāfiskajiem cimdiem.

Ieraugot kurzemnieku dūraiņu krāšņos rakstus un košās krāsas, daudzas teikušas – es arī tādus gribu noadīt.

“Bet tas prasa ļoti lielu meistarību, jo jāada no smalkas dzijas un ar ļoti smalkām – 1,2. numura adāmadatām, lai uz vienas adāmadatas varētu uzmest 25 valdziņus. Turklāt šā novada cimdi ir daudzkrāsaini, tiek adīti no četriem vai pieciem atšķirīgu krāsu pavedieniem, kas nozīmē, ka veidosies daudz dzijas pārstaipu.”

 

Pusotra gada ar cimdiem

Pirmā nojausma par rokdarbiem Baibai radās, vērojot, kā šuj, ada un tamborē mamma un vecmāmiņa. Padomju gados, kad apģērbu veikalos neko prātīgu nevarēja nopirkt, ne viena vien sieviete savu garderobi papildināja, kaut ko uzadot, uztamborējot vai uzšujot.

“Mana vecāmamma nāk no Jūrkalnes suitiem. Viņa nebija liela rokdarbniece, taču ar lielu cieņu izturējās pret vecajām, no iepriekšējām paaudzēm mantotām lietām: suitu zeķēm, brunčiem, lakatiem un cimdiem. Tagad to visu esmu mantojusi es un izmantoju kā paraugu adījumiem.”

Kad pieaugusi, pieteikusies Tautas lietišķās mākslas studijā “Atkalnis”, kur kārtīgus pamatus adīšanā ielikusi studijas vadītāja Baiba Balode. “Cimdus adu tikai pusotra gada, tāpēc sevi saucu par iesācēju. Mani vairāk saistīja lielas formas adījumi: džemperi, jakas un kleitas, taču cimdi un zeķes ne. Zeķes vīram noadīja vīramāte, negribēju šo prieku viņai atņemt,” nosmej Baiba.

“Daudz ir rakstu, kurus vēlos pamēģināt. Pīnīti vai skujiņu varu uzadīt piecās minūtēs, bet komplicētāks raksts liek palauzīt galvu. Un tas man patīk!” atzīst prasmīgā rokdarbniece.

Lai cik tas pārsteidzoši šķistu, pie mums cimdu adītāju nemaz neesot tik daudz, apgalvo Baiba Pilāne. “Kad piedalījos tautas lietišķās mākslas studiju vadītāju kursos, mēs braukājām pa Latviju pie rokdarbniecēm. Un tad atklājās, ka patlaban daudz auž, bet ar cimdu adīšanu vairs neaizraujas.

Viens no iemesliem – tagad jebkurā lielveikalā var lēti nopirkt pirkstaiņus vai dūraiņus. Otrs, manuprāt, būtisks iemesls – lai noadītu cimdu pāri ar sarežģītu rakstu, ar vienu nedēļu ir par maz, toties džemperi pa nedēļu es dabūju gatavu!”

 

Par dziju un adāmadatām

Rokdarbniece un studijas “Irbi” vadītāja gan etnogrāfiskos cimdus, gan cita stila dūraiņus lielākoties ada no lietuviešu zīmola Teksrena aitu vilnas dzijas, kas ir kvalitatīva, ar līdzenu pavedienu, bagātīgu krāsu paleti un rakstainiem cimdiem piemērotu dzijas rupjumu.

“Dzijai jābūt šķeterētai – savērptiem diviem pavedieniem. Ja ada no smalkas vienkārtīgas dzijas, adījums vērpjas,” skaidro Baiba Pilāne. “Es izmantoju arī Limbažu Tīnes piedāvātās šķeteres, taču Pāces vilnas fabrikas dziju gan ne, jo tā cimdiem par rupju. Toties zeķēm tā ir ļoti piemērota.”

Lai būtu droša, ka adījums mazgājot nesakrāsosies, jo varbūt kāda krāsviela nav noturīga (tādi mēdz būt sarkanie toņi!), Baiba pirms adīšanas dziju satin garās šķeterēs un izmazgā siltā ūdenī, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis.

“Ir gadījies, ka uzada skaistus melnbaltus kurzemnieku dūraiņus un mazgājot sabojā, jo ieadītā sarkanā svītriņa ir noplukusi un sakrāsojusi adījumu. Tiesa, tāda ķibele biežāk gadās, ja izmanto pirms krietna laika krāsotu dziju, kad krāsvielas nebija tik noturīgas kā tagad.”

Ja ada dubultos dūraiņus, Baiba iesaka oderei izmantot alpakas vilnas dziju, kazlēna vilnas dziju jeb kid mohair, jo tad adījums būs mīksts, mīlīgs un silts.

Cimdiem piemērota ir arī merino aitu vilnas dzija. “Man vistuvākie ir pelēkie toņi. Ja aitu vilnu krāso ar dabīgajām krāsvielām, izmantojot koku mizas, augus, puķes, ogas un sēnes, tādējādi iegūst tik niansētus toņus, ka prieks. Turklāt ar dabas krāsām krāsoto dziju – tā ir pasteļtoņos – ir ļoti viegli kombinēt.”

Turpinot Baiba uzsver, ka patlaban lielākā problēma ir nevis atrast dziju dūraiņiem, bet piemērotas adāmadatas. “Lai noadītu cimdus no smalkas dzijas, vajag smalkas adāmadatas 1 mm vai 1,5 mm diametrā. Adītājas daudzviet pasaulē nesaprot, ko ar tik smalkām adāmadatām ada, jo citur tās neizmanto, tikai Igaunijā un Latvijā.”

Baiba uzskata, ka vislabākās ir vācu zīmola Prym metāla smalkadāmdatas, bet tās mūsu veikalos nav atrodamas. Tāpēc daudzas adītājas katru rudeni brauc uz Tallinu, uz Mārtiņdienas gadatirgu (Mardilaat) un tur iepērk vairumā, lai pietiek arī visām draudzenēm. Smalkas adāmadatas var atrast arī pasaulē lielākajā tiešsaistes tirdzniecības platformā ETSY. Taču pie mums gan to grūti izdarīt – Baiba kreņķējas, ka Latvijā iegādātās adot lokoties kā niedres vējā.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Dārznieka padomi: kā atkopt mauriņu pēc “izdegšanas” stiprajā saulē?
Gardām pusdienām – pildītas kabaču laiviņas
FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 1
Sarūk Rietumu militārā palīdzība Ukrainai kara kritiskajā fāzē: sešas lielākās ES valstis neko tai jūlijā nav atvēlējušas
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
ASV Ukrainai jau piegādājušas liela ātruma pretradaru raķetes HARM, kas rada problēmas agresoram 60
LKS plāno rīkot protesta akciju pret Uzvaras pieminekļa nojaukšanu, vēlas ierosināt referendumu par pieminekļu likteni 49
VIDEO. “Tu stulba esi? Kā tu ar mani runā?”: Kambalu pāris Stambulā uz ielas sarīko vētrainu ģimenes strīdu 26
Lasīt citas ziņas
Sēņu cienītāju delikatese – marinētas gailenītes
“Kādēļ Biķernieku mežā pilnībā tiek izpļauti krūmi?”: iedzīvotāja satraukta par Rīgas mežu kopšanu 8
Laksti zaļi un nekrīt, bet pēc kalendāra jau laiks noņemt! Kā noteikti īsto brīdi, kad jānovāc dārzeņi?
Klasiskā aukstā biešu zupiņa. Kā pareizi pagatavot?
Stāda zemenes un avenes, sēj zālāju, novāc tomātus un gurķus. Kas darāms dārzā no 15. līdz 22.augustam?
Gardā vistiņa kefīrā
Apgrūtinās iespējas turpināt darba attiecības ar Krievijas pilsoņiem
“Saskaņa” mēģinās izlocīties starp dažādām vēlētāju grupām
Latvijā uzstādīti jauni karstuma rekordi. Kur fiksēta visaugstākā gaisa temperatūra?
Krievija uz Kaļiņingradas apgabalu pārbāzējusi kara lidmašīnas ar hiperskaņas raķetēm 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Ilmārs Stūriška: Neviens negaida no sportistiem politologa cienīgu analīzi kara jautājumos, bet savu nostāju var paust kaut vai divos vārdos 58
Pēc vairākām tropiskajām naktīm šonakt laiks būs nedaudz vēsāks
Tā bija tehniska kļūda? Izskan neoficiāla informācija, ar ko, iespējams, saistīts rekordaugstais elektroenerģijas cenas lēciens
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Latvijā uzstādīti jauni karstuma rekordi. Kur fiksēta visaugstākā gaisa temperatūra?
21:37
Ventspilniecei Rūtai Lasmanei debijā finālam pietrūka
21:23
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
20:35