Foto. Scanpix/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Tik vienkārši tomēr nebūs – “makaronu krīze” Ukrainā. Graudu trūkums radīs maizes deficītu vai pat badu? 130

Par “Eiropas klēti” vēsturiski uzskatītajā Ukrainā radusies negaidīta un nopietna problēma – augstākās šķiras rudzu un kviešu trūkums, kas draud ar sortimenta sašaurināšanos un cenu kāpumu maizes un īpaši makaronu izstrādājumiem. “Makaronu krīzes” tēma vidusmēra ukrainim parādījās ļoti pēkšņi. Pat pagājušais gads bija pilns ar cerībām uz rekordražām, un arī tagad nepārtraukti dzirdam ziņas par to, kā, pateicoties jūras piegāžu atjaunošanai, pieaug ukraiņu graudu eksports. Un tad pēkšņi ir graudu krīze. Kā tas vispār ir iespējams?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti
Lasīt citas ziņas

Izrādās, ka ukraiņiem trūkst augstākās šķiras rudzu un kviešu. Šī iemesla dēļ makaronu un maizes ražotāji ir panikā, un daži Telegram kanāli zīmē “apokaliptiskas” prognozes. Bet vai tiešām ar graudiem “Eiropas klētī” viss tik slikti, kāpēc tā notika, un vai jaunā raža situāciju mainīs? Zīmīgi, ka kviešu cenas Ukrainā pieaug, bet, gluži pretēji, visā pasaulē tās samazinās. Tas ir, mūsu vietējais tirgus ir nonācis pretrunā ar globālo tendenci.

UNIAN runāja ar lauksaimniecības ekspertiem, lai novērtētu problēmas patieso mērogu un iespējamos tās risināšanas veidus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Minējumi par graudu krīzi mediju telpā parādījās pēc žurnālista Jevhena Plinska vēstījuma savā Facebook lapā, kurā viņš ziņoja par kvalitatīvu kviešu graudu un attiecīgi kvalitatīvu miltu trūkumu Ukrainā. “Maizes ražotājiem tā nav liela problēma, jo ar ķīmisko piedevu palīdzību tiek kompensēta miltu kvalitāte, bet makaronu ražošanai nepieciešami tikai kvalitatīvi kviešu milti ar augstu lipekļa saturu,” atzīmēja žurnālists.

Pēc tam tēma “staigāja” pa sociālajiem tīkliem un Telegram kanāliem, apauga ar jaunām “briesmīgām” detaļām, kuras nebija sākotnējā avotā. Skaļi virsraksti vidusmēra ukraini biedēja ar vārdu “deficīts”, nekonkretizējot, pie kā tas novedīs – vai pie bada, vai vienkārši pie cenu kāpuma. Viņi īpaši rakstīja, ka mums trūkst gan cieto, gan mīksto kviešu šķirņu – un visu trīs pārtikas produktu grupas šķirņu uzreiz.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.