Foto: Sintija Zandersone/LETA

“Trešdaļai no mums nemaz nav uzkrājumu!” Ekonomists atklāj, kā straujais apkures cenu kāpums ietekmēs mūsu maciņus 0

“Kovida laikā tie, kuri varēja to atļauties, veidoja šos naudas uzkrājumus, bet procentuāli tā ir neliela sabiedrības daļa,” TV24 raidījumā “Ziņu top” komentāru sniedz Mārtiņš Āboliņš, bankas “Citadele” ekonomists, Fiskālās disciplīnas padomes loceklis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 12
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
VIDEO. Kaut kas neredzēts! Uz Gaujas tilta pie Cēsīm “atgriezusies ziema” – grūti pat pabraukt 16
Lasīt citas ziņas

Uzkrājumi mums ir ļoti nevienmērīgi sadalīti – apmēram trešdaļai Latvijas iedzīvotāju nav uzkrājumu vispār, tikpat daudziem tie ir apmēram divu, trīs algu apmērā.

Uzkrājumi ir labi, bet tas pasargā tikai daļu sabiedrības.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Protams, ka objektīvi, ja cilvēkam ir mazi ienākumi, tad uzkrājumus veidot ir grūti,” viņš teic.

„Ja mēs skatāmies no apkures cenu jautājuma puses, tas ir pats sāpīgākais, domājot par rudeni, jo iespējamais kāpums ir ārkārtēji liels, atceramies, ka Rēzeknes pašvaldība paziņoja, ka par apkuri būs jāmaksā četras reizes vairāk, Rīgā tikai minēts, ka vienistabas dzīvoklim par siltumu būs jāatdod 250 eiro,” ekonomists atgādina.

Viņš skaidro, ka tas bija redzams jau kopš pagājušā rudens, jo pagaidām centrālā apkure tiek aprēķināta par pagājušā gada cenām, kad tās bija daudz zemākas, šogad mēs sākam iepirkt dabasgāzi, tai skaitā arī sašķidrināto caur Klaipēdas terminālu jau par jaunajām cenām, tā kā bez valdības atbalsta neiztiks.

„Cilvēki sāk apziņoti, ka cenu kāpums būs, bet no valdības puses izskan “kaut ko domāsim, darīsim”, bet ko un kā, tas viss pagaidām nav zināms un tas rada diezgan lielas bažas sabiedrībā,” Āboliņš norāda.

Jau ziņots, ka pēc vasaras varētu sekot viena no lielākajām apkures krīzēm Rīgā, jo nav atrisināts ilgstoši atliktais jautājums par apkures pieslēgšanu, ko pastiprināšot vēsturiski augstākais apkures tarifs, aģentūrai LETA pauda pašvaldības SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

Noslēdzoties apkures sezonai, RNP klienti par siltumenerģijas pakalpojumu nav samaksājuši pilnā apjomā – parāds par aizvadīto apkures sezonu ir 3,9 miljoni eiro, informēja RNP.

Ņemot vērā sarežģīto situāciju energoresursu jomā, ko ietekmē ģeopolitiskā situācija, apkures cenu kāpuma prognozes uz nākamo sezonu ir ļoti skarbas, aģentūrai LETA pauda RNP pārstāve Una Grenevica. Nākamajā sezonā kopā ar jaunajiem apkures izaicinājumiem viņa prognozē arī veco, neatrisināto problēmu klātbūtni.

Atbilstoši normatīvajam regulējumam siltuma piegādātājs var nepieslēgt apkuri, ja nav veikts 100% norēķins par iepriekšējās sezonas pakalpojumiem – arī tādos gadījumos, ja kāds no klientiem ir miris, kādam ir maksātnespēja vai arī cilvēks nav spējis norēķināties, norāda RNP.

Reklāma
Reklāma

RNP ir sākusi iniciatīvu, aicinot politiķus pilnveidot normatīvos aktus. Tā esot vairākkārtīgi aktualizēta no pārvaldnieka puses gan Ekonomikas ministrijā, gan Saeimas apakškomisijā. Kā atzīmē Grenevica, izvadītā gada laikā pirmo reizi, sadarbojoties ar “Rīgas siltumu”, ir sākta neatgūstamo parādu norakstīšana.

Norādot uz nemainīgu situāciju ar normatīvajiem aktiem, RNP valdes priekšsēdētājs Neimanis uzsver, ka, pretēji solītajam, Ekonomikas ministrija nav veikusi nevienu soli jautājuma sakārtošanas virzienā.

SAISTĪTIE RAKSTI