Arhīva foto

Vai biostimulatori palīdz augiem stresa apstākļos? 0

Mārīte Gailīte, “Agro Tops”, AS “Latvijas Mediji”

 

Augu aizsardzības un mēslošanas līdzekļu tirgus tiek stingri regulēts visā pasaulē, bet ar augu biostimulatoriem (kurus mēs pašlaik biežāk saucam par augšanas veicinātājiem) tā nav. Pašlaik nav pat īsti skaidrs, pēc kādiem kritērijiem produktu pieskaita augšanas veicinātājiem, parasti atliek paļauties uz ražotāja un izplatītāja godaprātu.

 

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tieši tāpēc, ka spēles noteikumi nav skaidri, pēdējos gados pasaulē ir vērojams straujš augšanas veicinātāju piedāvājuma kāpums. Tos ražo arvien jaunas un jaunas firmas, bieži vien solot audzētājiem neticamus brīnumus, piemēram, ražas pieaugumu 2–3 un pat vairāk reižu. Ne velti profesionālajā literatūrā laiku pa laikam izskan vārdu spēle – biostimulants vai biosimulants? Tomēr augšanas veicinātāju vidū ir arī patiešām efektīvi līdzekļi, kuru efektivitāte ir pārbaudīta un pierādīta zinātniski korektos izmēģinājumos.

 

Augšanas veicinātāji nav mēslošanas līdzekļi

Augšanas veicinātāji ir plaša produktu grupa, kurā ietilpst jūras aļģu ekstrakti, komposti, hitīnu saturoši produkti, mikrobioloģiskie līdzekļi, to kombinācijas un citi produkti. Atšķirībā no mēslošanas vai augu aizsardzības līdzekļiem augšanas veicinātāju mērķis ir veicināt paša auga dabīgās pretošanās spējas abiotiskiem faktoriem – stipram vējam, salam, sausumam, karstumam, pārmērīgai sāļu koncentrācijai augsnē u. tml. Tos parasti lieto, audzējot augļus un dārzeņus atklātā laukā, bet augšanas veicinātāji var būt noderīgi arī siltumnīcās, piemēram, tik karstā laikā, kādu mēs piedzīvojām šāgada jūlijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augšanas veicinātāji nav mēslošanas līdzekļi, kaut gan daļa no tiem satur arī mikroelementus. Tie veicina auga dabīgos barošanās procesus. Tāpat tie nav ne augu aizsardzības līdzekļi, nedz biocīdi, jo neiedarbojas uz kaitīgajiem organismiem, bet veicina paša auga pretošanās spējas kaitēkļiem, sēnēm vai baktērijām. Vielas, kas tiek sintezētas augā, atšķiras no tām, ko izmanto ķīmisko augu aizsardzības līdzekļu ražošanā. Tiesa, šeit var būt arī savi zemūdens akmeņi, jo daļa augu pašu sintezēto vielu var būt bīstama arī cilvēkiem, piemēram, solanīns nakteņaugos vai kukurbitacīns ķirbjaugos.

Augšanas veicinātāji palielina barības elementu pieejamību augiem sakņu zonā, palielina augu izturību pret abiotiskajiem stresiem, tādējādi uzlabojas augu veselība un ražas kvalitāte.

Saskaņā ar regulu (ES) 2019/1009 Droši un efektīvi mēslošanas līdzekļi ES tirgū, kas tiks piemērota, sākot ar 2022. gada 16. jūliju, augu biostimulatori ir vielas un mikroorganismi, kas var stimulēt dabiskos procesus, lai uzlabotu barības elementu uzņemšanu, efektivitāti un kultūraugu kvalitāti. Šos līdzekļus drīkstēs marķēt ar CE zīmi, ja vien to kvalitāte un marķējums atbilst regulā noteiktajām prasībām.

Zīmīgi, ka marķējumā jābūt norādēm arī par augsnes apsaimniekošanas praksi, saderību vai nesaderību ar mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļiem, ieteicamo smidzināšanas sprauslu lielumu, smidzinātāja spiedienu un citiem pasākumiem, kuru mērķis ir nepieļaut mēslošanas līdzekļa nonesi.

 

Ļoti plaša izvēle

Augu biostimulatorus iedala divās grupās: mikrobiālos un nemikrobiālos. Pie nemikrobiāliem pieder ļoti daudz līdzekļu, tostarp jūras aļģu un augu ekstrakti, komposti, humīnskābes un fulvoskābes, digestāti, hitīns, neorganiskie savienojumi un sāļi (ar mikroelementiem, piemēram, silīciju). Silīcijs netiek pieskaitīts augu barības elementiem, bet no prakses ir zināms, ka silīciju saturošie līdzekļi palielina augu izturību pret miltrasu un paildzina zemeņu ogu realizācijas laiku.

Daži no šiem produktiem uzlabo augsnes struktūru, veido mikroelementu avotu vai rada barības bāzi derīgiem mikroorganismiem. Citi uzlabo sakņu attīstību, noārda toksiskos savienojumus, saista smagos metālus, palielina augu izturību pret augsto sāļu koncentrāciju vai nostiprina šūnu sieniņas. Nereti vienam augu biostimulatoram piemīt vairāki iedarbības veidi. Nebūt ne vienmēr šie līdzekļi satur vielas, kas spēj aktivizēt auga aizsargspējas, piemēram, acetilskābi vai jasmonskābi.

No vairākiem simtiem mikroorganismu sugu, kas tiek piedāvātas tirgū, mikrobioloģiskajiem biostimulatoriem pieskaita tikai četras grupas – mikorizas sēnes un baktērijas Azotobacter, Azospirillum un Rhizobium. Populārā ģints Bacillus nav iekļauta acīmredzot tāpēc, ka B.thuringensis un B.subtilis tiek plaši izmantotas kā augu aizsardzības līdzekļi.

Baktērijas – biostimulatori – pazemina stresa hormonu (piemēram, etilēna) daudzumu augos, saista slāpekli, kas tādējādi kļūst vairāk pieejams augiem, palielina fosfora un dzelzs pieejamību saknēm un uzlabo ziedu attīstību.

 

Efektivitāte atkarīga no apstākļiem

Praksē biostimulatoru efektivitāte ir atkarīga no apstākļiem, kuros tos lieto. Lielu lomu spēlē augsnes vai substrāta mitrums un gaisa daudzums, gaisa un augsnes temperatūra, pH un citi abiotiskie parametri. Tāpat katra augu suga un pat šķirne var reaģēt atšķirīgi no citām. Jāņem vērā, ka auga attīstības fāze, gadalaiks vai lietošanas brīdis, kā arī mijiedarbība ar mēslošanas vai augu aizsardzības līdzekļiem var būtiski ietekmēt lietošanas efektivitāti. Patiesībā, lai šie līdzekļi būtu efektīvi, tie jālieto tikpat pārdomāti un precīzi kā mēslojums un augu aizsardzības līdzekļi.

Pat no vieniem un tiem pašiem izejmateriāliem ražoto produktu efektivitāte var atšķirties atkarībā no ražošanas procesā lietotām ekstrahēšanas metodēm, aktīvo vielu sastāva un to koncentrācijas.

Augsta sāļu koncentrācija (EC), oglekļa atbrīvošanās no augsnes audzēšanas sākumā un strauja baktēriju attīstība uz augu saknēm sarežģī biostimulatoru lietošanu, audzējot substrātos (it sevišķi kūdrā un kokosā). Tāpat šie līdzekļi vai to produkti var piesārņot pilienlaistīšanas sistēmas un izraisīt pilinātāju aizsērēšanos.

Audzējot augsnē, pateicoties biostimulatoriem, iespējams, izdosies samazināt mēslošanas līdzekļu devas, bet šis jautājums vēl jāpēta. Pastāv arī risks, ka, lietojot biostimulatorus, palielināsies barības elementu izskalošanās.

 

Pētījums ar salicilskābi saturošu līdzekli

Viens no produktiem, kas vēl netiek piedāvāts Latvijā, ir salicilskābi saturošs līdzeklis SalicylPuur, ko ražo firma PlantoSys. Nīderlandes pētījumu un konsultāciju firmas Delphy vairāku gadu laikā veiktie pētījumi liecina, ka šā līdzekļa lietošana dod iespēju par 50% samazināt fungicīdu smidzinājumus zemeņu stādu audzēšanā. Zemeņu stādi mēdz būt inficēti ar serdes puvi Phytophtora cactorum, un tā ir liela problēma, jo vizuāli bieži vien nav redzama, bet izraisa augu izkrišanu jau pēc izstādīšanas pastāvīgā vietā. Pētījumos tika izmantoti ieņēmīgas šķirnes ‘Sonata’ rozetes, ko audzēja kasetēs kopš jūnija un ievietoja glabātavā novembrī. Stādu audzēšanas laikā augu biezība bija 40–45 augi/m2. Audzēšanas periodā stādus vairākas reizes speciāli inficēja ar P.cactorum, lai iegūtu objektīvus rezultātus. Ar līdzekli SalicylPuur stādus apstrādāja ik nedēļu, lietojot to 1 l/ha.

Pētījumos iknedēļas apstrāde ar SalicylPuur, papildinātas ar četrām fungicīdu lietošanas reizēm, nodrošināja spēcīgākus, izturīgākus zemeņu stādus nekā astoņas apstrādes ar fungicīdiem. Tāpat augiem, audzētiem ar SalicylPuur, veidojās vairāk ziednešu nekā kontroles variantā (ar fungicīdu lietošanu).

Pētījumā tika arī skatīts, kā apstrāde ar SalicylPuur stādu audzēšanas laikā ietekmē zemeņu ražību pēc stādu izstādīšanas. Runa ir par zemeņu audzēšanu tuneļos. Izrādījās, ka apstrādāti stādi turpmāk attīstījās labāk nekā tradicionāli audzētie, veidoja vairāk ogu, tādējādi to raža bija par 1 kg/m2 lielāka nekā no stādiem, ko audzēja tikai ar fungicīdu lietošanu. Piedevām 80% ogu bija pirmās lieluma šķiras.

Līdzeklis SalicylPuur satur salicilskābi, ko iegūst no vītolu mizas. Augi pilnībā uzņem šo vielu, un tā sistēmiski izplatās visā augā, veicinot tā pašaizsardzības spējas. Vienlaikus uzlabojas arī sakņu attīstība. Pateicoties labiem pētījuma rezultātiem, firma Delphy kopš šā gada vasaras iekļāva apstrādes ar SalicylPuur savā standarta rekomendāciju paketē, audzējot zemeņu stādus konteineros.

 

Izveidota datu bāze

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai palīdzētu audzētājiem neapjukt plašajā augu biostimulatoru piedāvājumā, ir izveidota datu bāze Bio4Safe (bio4safe.eu), kurā ir iekļauti līdzekļi, kuru efektivitāte ir zinātniski pārbaudīta. Tiesa, datu bāze ir tikai angļu valodā. Piemēram, par Latvijā jau vairāk nekā 20 gadu pazīstamo līdzekli Kelpak pētījumu saraksts datu bāzē aizņem piecas lappuses. Par citu perspektīvo līdzekli Lalstim osmo (datu bāzē ar veco nosaukumu Greenstim) pagaidām ir tikai viens pētījums. Latvijā šo līdzekli lieto jau otro gadu, un audzētāju atsauksmes ir pozitīvas. Ir novērots, ka tā ietekmē samazinās augļu plaisāšana tomātiem, kā arī tie kļūst noturīgāki pret ūdens nodrošinājuma un temperatūras svārstībām. Pavasarī šis līdzeklis palīdz aizsargāt augus pret salnām. Arī par citu Latvijā jau pazīstamu aļģu ekstraktu Seasum Max datu bāzē pagaidām informācijas nav.

Datu bāzē ir publicēti gan pozitīvie, gan negatīvie dažādu līdzekļu lietošanas rezultāti. Par dažiem citiem Latvijas tirgū piedāvātiem biostimulatoriem informācijas datu bāzē pagaidām nav. Protams, tas vēl nenozīmē, ka šie līdzekļi nav efektīvi, jo šī datu bāze acīmredzot vienmēr būs pilnveidošanas procesā. Tās autori aicina ražotājus vai izplatītājus papildināt datu bāzi ar viņu rīcībā esošiem pētījumiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 11
18 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
4 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt?
5 dienas
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
6 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 189
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 31
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto 3
6 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
Nedēļa
LE
LETA
Laukos
Codē atklāts nelegāls gaļas produktu ražošanas uzņēmums, kas produkciju piegādājis daudzviet Latvijā 18
8. oktobris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Rūdolf, neuztraucies, viss būs kārtībā!” Kā Paegles divpadsmit gados tīreli pārvērta mežā 6
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Rīgas osta sekmīgi konkurē graudu pārkraušanas segmentā Baltijas valstu reģionā 2
6. oktobris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Lielākais prieks – skatīties, kā mežs aug. Saruna ar konkursa “Sakoptākais mežs” dalībnieku 7
5. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 35
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
5 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 79
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 176
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 146
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 96
13 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 156
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 165
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 203
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Mairis Briedis trešajā raundā “nokautē” vācieti Arturu Mannu un gūst uzvaru 8
23:35
LD
Linda Dombrovska
Medības
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 3
22:35
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19 118
20:42