Sv. Jāņa bruninieku ordeņa galeras modelis. Šādu kuģi, visticamāk, izmantoja arī pirāti.
Sv. Jāņa bruninieku ordeņa galeras modelis. Šādu kuģi, visticamāk, izmantoja arī pirāti.
Foto: livescience.com

Vatikāna arhīvā atklāts Holivudas kino cienīgs sižets 1

Vatikāna arhīvi padarījuši publiski pieejamus materiālus par kādu viduslaiku notikumu, kurā iesaistīti miruša bīskapa dārgumi un pirāts ar pavārdu “Ugunslode”, vēsta portāls livescience.com.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Lasīt citas ziņas

Stāsts izklausās pēc sižeta Holivudas filmai, norādījis Hārvardas universitātes doktors Čārlzs Donahjū, kurš rakstījis priekšvārdu dokumentālajai grāmatai, kas sagatavota pēc Vatikāna dokumentiem.

1357. gada sākumā mūsdienu Lisabonas ostu atstāja kuģis “Sao Vicente”, kurš veda nesen nomirušā pilsētas bīskapa Tibo de Kastijona zelta un sudrablietas, dārgakmeņus, smalkos galda piederumus un pat pārvietojamus altārus. Protams, de Kastijons nebija vienīgais priesteris, kurš neievēroja nabadzības zvērestu, un baznīcas galva lūkojās citā virzienā, zinot, ka pēc bīskapa nāves mantos visu bagātību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kuģa “Sao Vicente” uzdevums bija nogādāt de Kastijona mantojumu Aviņonā Francijā, kur valdīja pāvests Inokents VI, taču netālu no Kartagenas pilsētas tam uzbruka divi pirātu burinieki. Viena kapteini dēvēja par “Botafoc” – “Ugunslode” vai, izsakoties mazāk pieklājīgi, “Uguns pirdējs”, bet viņa īsto vārdu vēsture nav saglabājusi. Otru kuģi vadīja Mārtins Jeinss.

“Ugunslodes”, sauksim viņu tā, komanda bija apbruņota līdz zobiem, uz kuģa atradās arī vismaz septiņas ballistas. Sastopoties ar šādu pārsvaru, “Sao Vicente” komandai nekas cits neatlika kā vien atdot dārgumus.

Jeinsam patiešām izdevās ar savu guvumu aizbēgt, “Ugunslodes” liktenis nebija tik veiksmīgs – viņu notvēra nelielā Francijas ostas pilsētiņā un lielāko dalu komandas pakāra pie paša kuģa rājas; pašu kapteini aizsūtīja uz cietumu. Tomēr atgūt laupījumu varai neizdevās – kuģi jau bija paspējuši izlaupīt vietējie zvejnieki. Kad uz kuģa uzkāpa vietējā tiesneša pārstāvis, viņš uz tā atklāja tikai daudzveidīgu apģērbu, taču arī grāmatas un dažādus kulta priekšmetus.

“Ugunslodes” liktenis nav skaidri zināms, norāda vēsturnieks. “Šķiet, Vatikāna finanšu pārvaldei samaksātais sods nosedza arī pirātu kapteiņa sodanaudu, tādēļ viņš netika pakārts, tomēr garnizona seržanti varēja viņu sodīt pēc saviem ieskatiem,” raksta Donahjū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.