Arāji sacensībās izmanto divu vai trīs korpusu sporta arklus, kuri izgatavoti pēc īpaša pasūtījuma vai arī – speciāli uzlaboti.
Arāji sacensībās izmanto divu vai trīs korpusu sporta arklus, kuri izgatavoti pēc īpaša pasūtījuma vai arī – speciāli uzlaboti.
Publicitātes foto

Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā 7

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Lasīt citas ziņas

 

“Pabeidzu ziemas kviešu sēju un uzreiz lidoju uz Īriju,” teic Jaunbērzes pagasta zemnieku saimniecības “Mārtiņi” saimnieks Jānis Vaitkevics, kas šā gada 21. un 22. septembrī Pasaules arāju sacensībās Rateniskā pirmo reizi Latvijai ieguva 6. vietu 47 dalībnieku konkurencē. Nākamajā gadā planētas labākos arājus no gandrīz 30 valstīm pirmo reizi uzņems Latvija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Vaitkevics, uzņēmējdarbības maģistrs un Jaunbērzes pagasta augkopības saimniecības “Mārtiņi” saimnieks (apsaimnieko 900 ha zemes), iepriekšējās pasaules labāko arāju sacensībās ASV bija 17. labākais arājs maiņvērsēju arklu grupā. Paskaidrosim, ka sacensības divu dienu ilgumā notika arī klasisko arklu grupā. Dalībniekiem pirmajā dienā bija jāar rugaine, otrajā dienā zālājs.

Maiņvērsēju arklu grupā bija jāar 24x16x100 metru trapecveida lauks, kuram tiesneši vērtēja 12 dažādus rādītājus, toskait vagas taisnumu, aruma dziļumu, artās sloksnes sakļaušanos un vēl citus rādītājus. Jānis teic, ka treniņus sacensību norises vietā varēja sākt četras dienas pirms sacensību sākuma.

Viņš vienīgais no desmit labākajiem pasaules arājiem izmantoja nomātu tehniku. Tas bija Ziemeļīrijā nomāts “John Deere” traktors un “Kverneland” arkls. Noma bija jāizvēlas dārgo transporta izmaksu dēļ. Piebildīsim, ka Latvijas labākais arājs izmantoja ļoti labu tehniku – iepriekš Jāņa trenera īra Ronalda Kloutera znots Eiropas labāko arāju sacensībās ar to pašu traktoru un arklu ieguva 4. vietu.

 

Pavisam nedaudz līdz godalgai

Sacensību pirmajā dienā rugaines aršanā Latvijas pārstāvim līdz 3. vietai pietrūka pavisam nedaudz – viens punkts. Kopvērtējumā līdz godalgai pietrūcis mazāk nekā punkta. J. Vaitkevics teic, ka zina, kur kļūdījies. Viņš uzsver svarīgo trenera klātbūtni gan treniņos, gan arī sacensībās (R. Klouters pērn bija arī Latvijā), kā arī slavē labo tehniku. Igaunijas arājiem trenera nebija, viņi ieguva 10. un 19. vietu. Savukārt par uzvarētājiem pirmo reizi vēsturē abās arklu grupās kļuva Īrijas arāji.

Zālāja aršanā J. Vaitkevics bija septītais, bet kopvērtējumā, kā minēts iepriekš, pasaulē sestais labākais arājs. Vaitkevics teic, ka pirms sacensībām Īrijā cerējis uz labāku sasniegumu nekā ASV, tomēr ne tik augstu, kā izdevās sasniegt. “Nākamajā gadā Latvijā un vēl gadu vēlāk Igaunijā varēsim izmantot savu tehniku. Mans mērķis ir kļūt par pasaules labāko arāju,” teic ZS “Mārtiņi” saimnieks.

Šā gada 27. oktobrī notiks Latvijas labāko arāju sacensības, kuru uzvarētājs pārstāvēs mūsu valsti labāko pasaules arāju sacensībās. J. Vaitkevics patlaban Latvijā ir būtiski meistarīgāks arājs nekā kolēģi, kuriem būtu jāsasparojas veiksmīgai valsts pārstāvniecībai pasaules labāko arāju sacensībās. No vienas valsts tajās var piedalīties divi arāji. Šajā nedēļā, visticamāk, būs zināms, kurā Latvijas vietā labākie pasaules arāji cīnīsies par tituliem.

 

Sacenšas ar sporta arkliem

Biedrības “Latvijas arāju organizācija” vadītājs Aigars Laurinovičs teic, ka Pasaules meistaru sacensību dalībnieki savus rīkus – arklus – vai nu pērk jau gatavus (vajadzīgos divu vai trīs korpusu arklus ražo vien “Kverneland”; ja arāji tos pērk, tad paši vai tehniskais personāls uzlabo), vai arī pēc viņu pasūtījuma tos gatavo “Kuhn”, “Lemken” vai “Gregoire Besson” rūpnīcā.

Arāji sacensībās izmanto divu vai trīs korpusu arklus. Ko īpašu parasti pasūta arklu ražotājiem? Piemēram, dziļuma regulēšanas riteņa hidraulisko regulēšanu no traktora kabīnes, diskus pie katra arkla korpusa, priekšlobītāja precīzāku darbību. J. Vaitkevica maiņvērsēja arklam tā īpašnieks visiem korpusiem ir pielicis hidrocilindrus. “Pie katras regulējamas detaļas arāji liek lineālus vai tiem ko līdzīgu – ar robiņiem, lai varētu fiksēt stāvokļa izmaiņas. Ir arāji, kas liek līmeņrādi. Daudzi arāji izmanto individuālos lemešus un vērstuves. Viens no virzieniem ir plastmasas vērstuves likšana, kniedēšana, lai būtu aug­stāk,” tā A. Laurinovičs.

Īrijā patlaban vairākas metālapstrādes darbnīcas ar specializāciju sporta ar­klu gatavošanā un labošanā. “Gregoire Besson” rūpnīca bija pirmā, kas ieviesa inovāciju – pielika arklam klāt otru dziļuma riteni, kas sniedz iespēju labāk noturēt dziļumu un kopēt augsnes reljefu. Katrās pasaules līmeņa sacensībās arklu ražotāju pārstāvji vērtē konkurentu un arāju veiktās izmaiņas arklu konstrukcijā. Arī J. Vaitkevics pats pilnveido savu “Kverneland” sporta arklu.

 

“Talants, darbs un interese”

J. Vaitkevics teic, ka savā saimniecībā zemi arot kopš 13 gadu vecuma, kad pirmo reizi izmēģinājis trīs korpusu arklu. Dažus gadus vēlāk “Mārtiņu” saimnieks, tolaik skolnieks, ar astoņu korpusu arklu startēja arāju sacensībās “Tautas klasē”. J. Vaitkevics ir trīs reizes uzvarējis Latvijas labāko arāju sacensībās. 17. vietu pasaules meistarsacīkstēs 2019. gadā viņš skaidro ar sacensībām nomā ņemto “Massey Ferguson” traktoru, kam bija plati riteņi un kas jaucis arumu. Īrijā startēts ar tā paša zīmola arklu un traktoru, ar ko saimnieks darbojas savā saimniecībā. J. Vaitkevics atzīst – viņa sporta “Kverneland” arklam vēl jāveic vairāki uzlabojumi. “Mārtiņu” saimnieks vērš uzmanību, ka daudzi arāji pasaules meistarsacīkstēs piedalās jau 10–20 gadus. J. Vaitkevicam aizvadītās bija vien otrās labāko planētas arāju sacensības.

“Arājam, tāpat kā visu citu sporta veidu pārstāvjiem, ir jātrenējas. Ir jābūt nopietnai attieksmei pret aršanu, jāvēlas ar to darboties. Aršana ir tehniskais sporta veids, kur jājūt traktors un arkls. Jānim Vaitkevicam ir interese par šo sportu, viņš tajā iegulda lielu darbu, un viņam ir arīdzan talants. Un visi iepriekš nosauktie saskaitāmie kopā dod rezultātu,” saka A. Laurinovičs. Viņš uzsver – aizvadītajās sacensībās Īrijā ir sasniegts līdz šim Latvijai visaugstākais rezultāts. Tiesneši Latvijas arāju Jāni Vaitkevicu no Baltijas valstu censoņiem novērtēja visaugstāk.

 

Labākie pasaules arāji būs Latvijā

SAISTĪTIE RAKSTI

A. Laurinovičs bija viens no deviņiem Rateniskā notikušo sacensību galvenajiem tiesnešiem. Viņš uzsver – pasaules labāko arāju sacensības Latvijā varēs notikt tāpēc, ka pēc Laurinoviča priekšlikuma no Pasaules arāju organizācijas izslēgta Krievija, kas bija pieteikusies šā gada sacensību rīkošanai. J. Vaitkevicam sacensībām palīdz gatavoties arī A. Laurinovičs, kas izceļ Īrijas trenera ieguldījumu J. Vaitkevica augstās vietas izcīnīšanā. “Ronalds Klouters mums ir kā Bobs Hārtlijs hokejā,” ar smaidu teic A. Laurinovičs. Paskaidrosim, ka īri un angļi ir vieni no pasaulē labākajiem arājiem. Aršana šajās valstīs pēc futbola un regbija ir trešais vispopulārākais sporta veids. Pēdējās nacionālajās sacensībās piedalījās 300 dalībnieku.

Rateniskā vienlaikus ar arāju sacensībām notika arī lauksaimniecības izstāde, kuru ik dienu apmeklēja vairāk nekā 100 000 apmeklētāju. Sacensības vēro arī arklu ražotāju pārstāvji. Uz jautājumu, kas apmaksāja braucienu uz Īriju, A. Laurinovičs atbild, ka ieguldīta viņa, J. Vaitkevica saimniecības un arī “Fonda Latvijas Lauksaimniecības attīstībai” nauda. Zemkopības ministrija pievīlusi – solīto atbalstu nav piešķīrusi. A. Laurino­vičs uzsver – viņš ir lepns, ka izdevies Latvijas vārdu nest pasaulē un nākamajā gadā atvest pasaules labākos arājus uz Latviju. “Atbrauks aptuveni 30 valstu pārstāvji. Daudzi arāji ierodas ar ģimenēm. Sacensību rīkotāju darbakārtībā ir arī iepazīstināšana ar savu valsti, ekskursiju rīkošana. Pasaules arāju meistarsacīkšu rīkošana ir ļoti laba iespēja nest Latvijas vārdu pasaulē,” saka A. Laurinovičs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 28
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 2
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
“Judina kungs, vai Jūs pēc izglītības esat docents?” Deputāte Liepiņa izgāžas Saeimas sēdē 3
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
“Ukrainā krituši 100 000 karavīru.” Slaidiņš komentē fon der Leienas “diezgan stulbo” paziņojumu 53
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Vāc ziedojumus Haralda Sīmaņa izvadīšanai: “Lai godam varam atvadīties no leģendārā dziesminieka” 7
Lasīt citas ziņas
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 82
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 23
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Brīnišķīgu bumbieru dārzs ar rekordražu; kā līdz tam nonākt. Intervija ar saimniekiem. 4
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
Kā veidojas Dziesmu un Deju svētku izmaksas? Skaidro pasākuma režisors
“Aizsardzības dienests būs prestiža lieta!” Saruna ar Pabriku
Ar ko Covid-9 ir tik īpašs? Kāds skatītājs ir neizpratnē par balstvakcīnām
FOTO. Kaspars Roga pametis Latviju; “Prāta vētra” skaidro, kurš spēlēs koncertus viņa vietā
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, Eiropas valstis, Latviju ieskaitot, nesalūzīs grūtās ziemas laikā un nesāks mazināt atbalstu Ukrainai? 20
Septiņas vērtīgas un spēcinošas tējas pret saaukstēšanos un klepu
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Igo Ziemassvētku laikā nāk klajā ar patīkamiem jaunumiem
10:55
FOTO. Kapsulu garderobe, depozīts, vietējo zemnieku gardumi! Latvijas slavenības atklāj, kā ikdienā “dzīvo zaļi”
10:47
Deputāti vērtēs iniciatīvu par pāreju uz četru dienu darba nedēļu. Tu tādu vēlētos? 1
10:21