Foto: Andrey_Popov/Shutterstock

Izmantojiet iespēju! Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai piešķirti vēl 57,3 miljoni 0

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. “Mani, 71 gadu vecu buku, neviens nemācīs!” Drāma ap Andra Bērziņa lomu izrādē vēršas plašumā 1
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
Kokteilis
Radošs, īgns, ambiciozs vai egoistisks: ko par tavu raksturu atklāj dzimšanas mēnesis?
Lasīt citas ziņas

Valdība apstiprinājusi Atveseļošanas fonda atbalsta programmu, kurā būs pieejams atbalsts daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu.

Programmas kopējais finansējums ir 57,282 miljoni eiro. To, tāpat kā iepriekšējo atbalsta programmu daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai, ieviesīs Finanšu institūcija “Altum”. Šobrīd atbalsta programma tiek skaņota ar Eiropas Komisiju.

Energoefektīvākajiem – atlaides

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunajā Atveseļošanas fonda atbalsta programmā būs pieejams atbalsts energoefektivitātes pasākumiem un atjaunojamās enerģijas izmantošanai daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās. Atbalsts tiks sniegts kombinēta finanšu instrumenta veidā, ko veidos aizdevums vai garantija, kapitāla atlaide aizdevuma pamatsummas daļējai dzēšanai un atbalsts tehniskās dokumentācijas sagatavošanai.

Sasniedzot vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu, projektiem tiks piešķirta kapitāla atlaide līdz 49% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām. Par šo kapitāla atlaides apmēru attiecīgi tiks samazināta aizdevuma pamatsumma.

Atbalstu varēs izmantot izmaksām, kas saistītas ar daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes uzlabošanu un pāreju uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu – būvdarbiem ēkas norobežojošajās konstrukcijās un koplietošanas telpās, tostarp logu un dur­vju nomaiņai, būvdarbiem pagrabtelpās un bēniņos, daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas inženiersistēmu atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei, tostarp nodrošinot individuālu siltuma uzskaiti.

Inženiersistēmu atjaunošana ietver siltumapgādes sistēmas un ventilācijas atjaunošanu. Tāpat atbalstu varēs izmantot mikroģenerācijas enerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādei un uzstādīšanai, lai nodrošinātu enerģijas ražošanu pašpatēriņam no atjaunojamiem energoresursiem un enerģijas piegādi pašpatēriņam, kā arī projekta autoruzraudzībai un būvuzraudzībai, projekta vadības izmaksu segšanai.

Kopumā nepieciešami 19 miljardi eiro

Tieši mājsaimniecībās patērētā enerģija veido līdz 30% no visas enerģētikas jomas, tādēļ ēku sektors ietver būtisku potenciālu kopējo energoefektivitātes mērķu sasniegšanā. Līdz šim daudzdzīvokļu māju siltināšanā ieguldīti nedaudz virs 530 miljoniem eiro. Visu ēku energoefektivitātes paaugstināšanai līdz 2050. gadam būtu nepieciešami 19 miljardi eiro, aprēķinājis Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis.

Reklāma
Reklāma

Jaunajā ES fondu plānošanas periodā 2021.–2027. gadam ēku energoefektivitātes paaugstināšanai atvēlētais finansējums ir 524 miljoni eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.