Ogres Centrālā bibliotēka

Jaunā no koka tapusī Ogres bibliotēka ir piemērs, kā ar inovatīviem, radošiem risinājumiem radīt pievilcīgu un izcili energoefektīvu būvi 0

Kārlis Vasulis, žurnāls “Baltijas Koks”

Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā 119
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Lasīt citas ziņas

Jaunā Ogres bibliotēkas ēka un tajā iestrādātie energoefektivitātes risinājumi kalpo kā piemērs, uz ko jātiecas jaunu publisko būvju projektiem.

Eiropa drošiem soļiem virzās uz izvirzītajiem zaļā kursa mērķiem, attiecīgi pielāgojot struktūrfondu finansēto projektu specifikāciju. Proti, sabiedrisko ēku projektu atbilstība līdzfinansējuma saņemšanai arvien vairāk tiks vērtēta pēc energoefektivitātes kritērijiem, kā arī citiem videi draudzīgiem un ilgtspējas faktoriem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunā Ogres bibliotēka ir lielisks piemērs gan arhitektiem, gan potenciālajiem projektu pasūtītājiem, kā ar inovatīviem, radošiem risinājumiem iespējams radīt pievilcīgu un vienlaikus izcili energoefektīvu būvi. Te uzreiz jāteic, ka šī būve ir ne tikai vienkārši energoefektīva, bet gan enerģijas ziņā pašpietiekama.

Sarunā ar žurnālu Baltijas Koks viens no ēkas arhitektiem biroja PBR valdes loceklis Valdis Onkelis norāda, ka projekta gaitā īpaši svarīga bijusi pozitīvā savstarpējā komunikācija ar projekta pasūtītāju – Ogres novada pašvaldību. Par bibliotēkas ēkas, kurā izvietota arī Ogres dzimtsarakstu nodaļa, būvprojekta pamatu izmantots Rīgas Tehniskās universitātes absolventa Rūda Rubeņa diplomdarbs.

Pozitīva projekta gaita

Taujāts par pirmo, kas nāk prātā, runājot par īstenoto Ogres bibliotēkas projektu, Valdis Onkelis teic, ka tas bija interesants, jo pasūtītājs – Ogres novada pašvaldība – ļoti uzticējies un devis iespēju pašiem nākt klajā ar idejām un iniciatīvām, ko arhitekti vēlas iekļaut jaunajā bibliotēkā.

«Domāju, tas atspoguļojas rezultātā, ka projekts ir tāds viegls un ar radošu pieeju. Šis process pierādīja, cik lielu lomu var spēlēt pasūtītāja uzticēšanās. Tas palīdz uzturēt sekmīgu savstarpējo sadarbību, veidojot patīkamu darba vidi, jeb mikroklimatu. Gan projektēšanas, gan būvniecības procesā visi iesaistītie kaut kā aizdegās un vēlējās sasniegt maksimāli labu rezultātu.

Varu teikt, ka tas caurvija visu projektu no sākuma līdz galam – visi iesaistījās ar lielu degsmi un izdarīja vairāk, nekā paredzēja noslēgtais līgums. Atslēga ir iedvesma un pasūtītāja spēja motivēt ar vārdiem un piemēriem,» viņš uzsver.

Stāstot par projektu, Valdis Onkelis akcentē, ka tas bija Eiropas Savienības līdzfinansējuma projekts un, lai Ogres pašvaldība varētu saņemt atbalstu, tika uzstādīta augsta latiņa energoefektivitātes prasību izpildei. Pašvaldība noslēdza līgumu ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Latvijas Vides investīciju fondu par finansējuma piešķīrumu par kopējo summu no Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta 5 miljonu eiro apmērā, bet pašvaldībai projektā bija jānodrošina papildu 3,89 miljoni eiro.

Lai augstās prasības izpildītu, projektēšanai bija jāpieiet visai radoši, tādēļ ēka ir pilna ar inovācijām. «Ļoti būtiska ir apkures sistēma, kas izmanto pilsētas kanalizācijas tīklu siltumu,» viņš norāda. Ēkas apsildei ziemā, kā arī dzesēšanai vasarā tiek izmantots patentēts ūdens-gaisa siltumsūknis, kas iegremdēts pilsētas centrālās kanalizācijas notekūdeņos. Vidējā temperatūra tur ir 12 līdz 18 grādu, kas nodrošina augstāku siltumsūkņu darbības efektivitāti, kā arī ēkas dzesēšanu.

Savukārt elektrība siltumsūkņu darbībai tiek nodrošināta ar saules paneļiem, kas izvietoti virs automašīnu novietnes. Interesanti, ka pat lietus ūdens netiek laists zudībā, bet gan tiek savākts, lai izmantotu teritorijas un iekštelpu zaļo augu sienu – biofiltru – laistīšanai.

Valdis Onkelis stāsta, ka bibliotēkas ēka ir labi nosiltināta un tās logi esot īpaši energoefektīvi. «Veicām aprēķinus, lai saprastu, cik energoefektīviem jābūt logiem, kā tie jāizvieto, kā novietot žalūzijas, kā veidot pārkares. Veidojām simulācijas ēkas klimatam, lai saprastu, kā sasniegt visas prasības.

Piemēram, pret dienvidu fasādi ir lielas pārkares, kas neļauj ēkai pārkarst dienvidu saules ietekmē, bet pret rīta sauli austrumu pusē ir tāda kā augu siena, kas attiecīgi apēno. Savukārt rietumu fasādes logiem ir žalūzijas, kas tiek automātiski darbinātas, vadoties pēc meteoroloģiskās stacijas datiem,» viņš norāda.

Nākotnes materiāls

«Koks kā materiāls ir patīkams. Jebkuram projektētājam ir vēlama praktiskā pieredze, tādēļ ir svarīgi, ka paši projektētāji ir darbojušies ar šo materiālu un sajutuši tā struktūru,» norāda arhitekts. Uzsākot Ogres bibliotēkas projektu, PBR komanda pētījusi publiskās ēkas, kas veidotas ar koka konstrukciju palīdzību, tomēr tobrīd Latvijā tādu bijis ļoti maz.

«Tāpat kopā ar Rūdi Rubeni apmeklējām apmācības Itālijā, kur tika pasniegtas lekcijas par koka īpašībām un to, kā projektēt koka konstrukcijas. Šīs apmācības apmeklēja arī mūsu biroja būvinženieri, lai saprastu, kā aprēķināt, kā veidot šīs ēkas. Pakāpeniski atradām risinājumus,» pauž Valdis Onkelis.

Pārsegumiem izmantotas GLT, bet sienām CLT līmētas koka konstrukcijas. «GLT notur lielāku slodzi, jo bibliotēkā tomēr salasījās diezgan liela slodze. Izmantojām arī CLT sienas, kuras var likt lielākos paneļos. Interesants risinājums ir pārseguma stāvs, kuru veido GLT paneļi ar betonu, kas kopā veido tādu kā kompozītpārsegumu,» teic PBR vadītājs.

Runājot par koka konstrukcijām kā tādām, Valdis Onkelis uzskata, ka tas «viennozīmīgi ir nākotnes produkts». «Šīs konstrukcijas ir ģeometriski precīzi saražojamas, ātri, viegli, klusi montējamas. Ir ļoti maza būvlaukuma ietekme uz apkārtējo vidi. Domāju, ka tam Latvijā ir liela nākotne, jo koks ir Latvijā pieejams būvmateriāls. It sevišķi šobrīd, kad metāls ir kļuvis grūtāk pieejams. Saskatu te spožu nākotni apvienojumā ar inovatīviem risinājumiem – tas būtu tas, uz ko jātiecas,» viņš uzsver.

Sniedzot viedokli par kopējo situāciju ar koka apbūvi Latvijā, Valdis Onkelis norāda, ka ir redzams «neliels izrāviens». To veicina līmēto koka konstrukciju ražotņu attīstība un secīgi šādu produktu pieejamība tirgū. Joprojām koka apbūvi kavē cilvēku aizspriedumi par ugunsdrošību.

«Tas viennozīmīgi ir aizspriedums. Lekcijās Itālijā metāla savienojumus no ugunsdrošības viedokļa vērtē zemāk par koka, proti, mazāk aizsargāti ir tie, kas ir atklāti, bet ugunsdroši ir tie, kas ir aizsegti ar koka konstrukcijām vai iegremdēti kokā. Koks ir tas aizsargelements, kas pasargā metāla savienojumus, nevis otrādi. Eiropā koku jau rēķina kā ugunsdrošu izolējošu materiālu,» spriež Valdis Onkelis.

Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
12 gadus vecu meiteni no festivāla aizveda 11 vīrieši. Tas, ko viņi izdarīja pēc tam, ir prātam neaptverami…
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
Lasīt citas ziņas
Karā Ukrainā kritis pirmais Latvijas brīvprātīgais, iespējams, drona triecienā
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
Naudas sods līdz 3,1 miljonam eiro…Atbalsta grozījumus Krimināllikumā par traģiskas avārijas izraisīšanu alkohola vai citu apreibinošu vielu iespaidā
Kokteilis
FOTO. Laimīgs jubilārs un mīlestības pilna sagaidīšana – Nacionālajā teātrī skaisti nosvinēta Ulda Dumpja 80 gadu jubileja
Mieriņai pēc pirmās ārvalstu vizītes Tallinā jauna ideja: igauņu valoda varētu būt otra svešvaloda Latvijas pierobežā
23:02
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
22:41
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
22:15
Zirnekļu inde, kas izraisa mokošu erekciju, varētu būt nākamā Viagra
Slaidiņš Ukrainā nogādājis saziedotos dronus un pastāsta, uz ko skatoties lūza sirds
Veselam
Padomi topošajām māmiņām. Kādas izmaiņas nepieciešams veikt ikdienas ritmā?
Turpina meklēt Krāslavas novadā pazudušo sievieti un viņas mazo meitiņu
Receptes
Gardas un vienkāršas! Laiks gatavot ķirbju sukādes
Tie, kas bēg no Putina režīma, saka – jums te pašiem ir Kremļa aģentūra. “Te pat spiegus noķer reti!” tā Viļums
VIDEO. ANO misija paziņojusi, ka Kalnu Karabahā palikuši 50 līdz 1000 etnisko armēņu
“Bijām gājuši pāris minūtes, kad saklausīju, ka kāds mežā lauž zarus…” mednieks Jānis Lubānas pusē nomedī ārkārtīgi neparastu alni
Ivars Āboliņš par šodienas tiesas lēmumu atstāt spēkā 8500 eiro sodu TVNET: “Dezinformatoru mērķis nav nostrādājis, tiesiskums ir uzvarējis”
VIDEO. “Ukraiņu desants Krimā…” Atpūtniekus pludmalē pārsteidz no jūras ārā lecošā mežacūka!
Kokteilis
Šodien tu vari sajusties tā, it kā tu būtu vāvere, kas skrien ritenī! Horoskopi 4.oktobrim
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Atklāts Prigožina miljonu, īpašumu un privātās armijas “Vagner” vienīgais mantinieks
Mājas
Ko par tevi liecina mājas apģērbs
Trešdien gaidāms vējains un lietains laiks, iespējams pat pērkona negaiss
Mājas
Pēc ugunsgrēka Merķeļa ielā papildinātas ugunsdrošības prasības īres dzīvokļiem un būvēm
Kokteilis
FOTO. Aivars Lembergs atklāj, ko izdarījis uzreiz pēc tam, kad uzzinājis tiesas spriedumu – 4 gadi cietumā un mantas konfiskācija
VK: Tikai divus no 11 biežāk sastopamajiem vēža veidiem Latvijā ārstē atbilstoši pasaules praksei. Pārējos?..
Veselam
SPKC sācis epidemioloģisko izmeklēšanu par saslimšanas gadījumu ar masalām bērnudārzā
Viedoklis
FOTO. Latviešu slavenākā rokgrupa “Dzelzs vilks” jubilejas koncertā Siguldā uzdāvina fantastiskas emocijas
“Šāds samazinājums var būt katastrofāls mūsu zvejniekiem. Mēs cīnīsimies ar Eiropas Komisiju!” Saruna ar zemkopības ministru Armandu Krauzi
Ukrainas labības kravu kontroli nolemts turpmāk veikt Klaipēdas ostā
Kokteilis
FOTO. Skaistākie dzīves mirkļi leģendāra aktiera Ulda Dumpja dzīvē: viņš svin 80.dzimšanas dienu
VIDEO. Apšaude Bangkokas tirdzniecības centrā: trīs nogalināti un arestēts 14 gadus vecs zēns