“Latvijā nodegusi amerikāņu rūpnīca, kas ražoja bezpilota lidaparātus Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Aizdomas krīt uz partizāniem,” apgalvo izdevums “Bloknot”.
“Latvijā nodegusi amerikāņu rūpnīca, kas ražoja bezpilota lidaparātus Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Aizdomas krīt uz partizāniem,” apgalvo izdevums “Bloknot”.
Ekrānuzņēmums no vietnes “Bloknot”

Vēl naidīgāk nekā agrāk 42

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Lasīt citas ziņas

Ja īsumā formulē to galveno ideju un vadmotīvu, ko šobrīd ik dienu dažādos veidos un formās tā vai citādi ar mediju palīdzību sludina Kremļa propaganda, tad jācitē janvāra beigu publikācija oficiālajā ziņu aģentūrā “RIA Novosti”: “Rietumi nekad nav atteikušies no Krievijas iznīcināšanas plāniem.”

Doma, ka Rietumi “vienmēr sapņojuši” iznīcināt Krieviju, tad PSRS un tagad atkal Krieviju, šobrīd mūsu kaimiņvalsts iedzīvotājiem tiek potēta pastiprināti. Tā izskan arī no dažādu amatpersonu mutes. Bet arī Latvijai kā “kolektīvo Rietumu” daļai tiek pa kādam propagandas indes pilienam.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Aprindu plāni”

“Visā pretstāves laikā gan pagātnē, gan tagadējos gadsimtos Rietumu galvenais stratēģiskais mērķis ir bijis Krievijas iznīcināšana. Krievijas impērija, PSRS, mūsdienu valsts – nosaukumu mainot, mērķi nekad nav mainījušies. Rietumi vienmēr ir pret mums. Rietumi vienmēr ir pret krieviem,” 28. janvārī saviem lasītājiem borēja “RIA Novosti”.

Lai kādi vēsturiski būtu bijuši “labas gribas žesti” no Krievijas puses, “tas nemainīja militāro elišu un politisko aprindu plānus – tiklab Vašingtonā, cik Londonā, Briselē, cik Baltijas valstīs – izrēķināties ar mums militārā veidā”. Jā, pat Baltija allaž esot kārojusi kaut kā militāri izrēķināties ar Krieviju.

Pat ja nerunājot par to tieši, Rietumi tā domājot visu laiku. Kāpēc? “Tieši peļņa un jaunu resursu tirgu iegūšana ir jebkuras pretkrievu, pretpadomju, pretkrievijas kampaņas mērķis. Pat ne pēdējo gadsimtu – tūkstošgades laikā,” gluži marksisma-ļeņinisma teoriju garā klāsta propagandas rupors. Lai panāktu galveno ģeostratēģisko mērķi – uzvarēt un iznīcināt Krieviju, Rietumi esot gatavi maksāt ne jau vairs ar ukraiņu, bet “pat savu pilsoņu dzīvībām”. Un Vācijas politiķiem, kas piekrituši tanku piegādēm Ukrainai, “acis spīd no revanša gaidām”.

Dīvainā pasaule

“Latvija atriebjas krievu vecīšiem par padomju pagātni,” tā laikraksts “Vzgļad”.
Ekrānuzņēmums no vz.ru

Krievijas mediju ziņu sadaļas piepilda nepārtraukta konspiroloģisku teoriju, dīvainu interpretāciju un pašcildinošu vēstījumu plūsma, kas demonstrē absolūti alternatīvu pasaules ainu. Tas, protams, nav jaunums, taču rodas iespaids, ka pēdējos mēnešos plūsma kļuvusi vēl piesātinātāka, naidīgāka nekā agrāk. Tajā pasaulē Vašingtonas “kūdītā” Ukraina ir drauds Krievijai, nevis otrādi, karu izraisījuši sazvērestības pret vareno Krieviju perinošie Rietumi, bet “Kijivas režīma” fronte turas, tikai pateicoties “ārvalstu algotņiem” un “NATO virsniekiem”, kas tur visu komandējot, – citādi fronte sabrukšot.

Tajā realitātē Maskava nemitīgi visus aicina dzīvot mierā, ko Kijiva un Vašingtona savu viltīgo un slepeno plānu dēļ noraida, bet gāzesvada “Nord Stream 2” uzspridzināšanā pērn esot vainīgi amerikāņu ūdenslīdēji, kas to mīnējuši, un Norvēģijas armija, kas spridzekli iedarbinājusi (no gaisa grābta teorija, kas nav balstīta ne faktos, ne pierādījumos, ne informācijas avotos, bet kuras autors ir pagājušā gadsimta 70. gados slavens amerikāņu žurnālists, kura idejas mūsdienās vairs neuztver nopietni). Eiropas Savienība, ierobežojot Krievijas propagandas nekaunību, pārkāpjot preses, izteikšanās un domu brīvību, radot cenzūru. Un amerikāņi, ne jau pašu politiķi un sabiedriskā doma, esot tie, kas spiežot neitrālo Šveici sākt sliekties par labu militārās palīdzības sniegšanai Ukrainai.

Katru dienu parādās aizvien jauni vēstījumi, kas dez­informācijas plūsmu pastiprina un papildina ar jauniem “atklājumiem”. Piemēram, pirms dažām dienām no aģentūras “RIA Novosti” varēja uzzināt, ka “pēdējās nedēļās paši ietekmīgākie un iecienītākie informācijas resursi pasaulē aizvien biežāk un aizvien atklātāk raksta, ka Ukrainas bruņotie spēki ir lemti sakāvei un nekādas Rietumu tehnikas piegādes tos neglābs”.

Kuros “vadošajos” pasaules medijos publikācijas autors ko tādu lasījis, var vien zīlēt, jo lielākie Rietumu mediji ziņo pavisam ko citu. Taču, tā kā Krievijas TV kanāli un citi ziņu avoti atrodas totālā valsts kontrolē, internets tiek filtrēts un vairākumu Krievijas ļaužu īstenība, šķiet, nemaz neinteresē, “RIA Novosti” var rak­stīt, kas ienāk prātā. Arī to, ka pēc neveiksmes ar “Krievijas uzvarēšanu ukraiņu rokām” Vašingtona jau gatavojoties “mest kara kurtuvē” “poļus un pārējos austrumeiropiešus”, jo tas nesīšot ASV “nopietnu ekonomisko izdevīgumu”. Loģisku un reālajā dzīvē ieraugāmos faktos balstītu atbilžu, kur šis izdevīgums slēpjas, kāpēc ASV būtu jāvēlas upurēt Eiropu un kāpēc tai būtu jāpakļaujas, protams, nav.

Un šobrīd vienkāršotais propagandas uzstādījums Krievijā jau apgalvo, ka Otrajā pasaules karā PSRS Austrumu frontē cīnījusies nevis vienkārši pret nacistisko Vāciju un tās dažiem sabiedrotajiem, bet gan pret Rietumiem kopumā un tas bijis “amerikāņu plāns”, ko nu tie vēloties atkārtot. Diemžēl komentāri pie tādām “ziņām” liecina, ka absolūtais vairākums Krievijas iedzīvotājam to visu uztver nekritiski un pat kurn, kāpēc tad uzvara kavējas – laikam valsts vadība izturoties pārāk maigi un saudzējoši pret Ukrainu un Rietumiem.

Kāpēc dega rūpnīca

Ja neskaita Latvijas lēmumu pazemināt diplomātisko attiecību līmeni ar Krieviju un no 24. februāra atsaukt vēstnieku Maskavā Māri Riekstiņu, kā arī norādīt Krievijas vēstniekam Rīgā Mihailam Vaņinam līdz minētajam datumam atstāt Latviju, tad starp Latvijas pēdējo nedēļu notikumiem lielāku uzmanību Krievijā piesaistījuši divi – latviešu valodas zināšanu pieprasīšana mūsu zemē dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem un ugunsgrēks dronu rūpnīcā Mārupē.

Krievija, protams, lepojas, ka nav nemaz gaidījusi Latvijas noteikto vēstnieku aizbraukšanas termiņu un likusi Riekstiņa kungam doties prom vēl agrāk, jo, kā bija atzīmēts izdevumā “Vzgļad”, adresējot to visām Baltijas valstīm: “Uzturēt diplomātiskās attiecības ar limitrofiem iepriekšējā līmenī vairs nav iespējams, ņemot vērā rusofobijas līmeni šajās valstīs.” Interesanti, ka Krievijā notikumu gaita pasniegta tā, it kā Maskava pirmā būtu likusi Latvijas vēstniekam braukt mājās, kaut īstenībā iniciatīva pazemināt attiecību līmeni nāca no Rīgas.

Ja par latviešu valodas pārbaudēm tiem Krievijas pilsoņiem, kas te dzīvo ar pagaidu uzturēšanās atļaujām, tad kaimiņzemē to nereti traktē kā “atriebību vecīšiem par padomju pagātni”, ņirgāšanos un vēlmi sariebt Krievijas pilsoņiem, “ja pašai Krievijai neko izdarīt nespēj”. Latvija izmantojot starptautisko situāciju, jo citādi spert tādu soli droši vien neuzdrošinātos. Kopējais publikāciju tonis gan drīzāk ir tautiešus žēlojošs, nevis kareivīgs.

Par neseno ugunsgrēku “Edge Autonomy” dronu ražotnē Mārupē Krievijas medijos un sociālajos tīklos klīst visādas versijas. Var redzēt kaimiņvalsts publikas ieinteresētību. “Latvija vairs nepiegādās dronus Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Nodegusi to ražošanas fabrika,” triumfē ziņu mediji Kaļiņingradas apgabalā. Tāpat sastopama priecāšanās, ka “beidzot Krievija sākusi diversiju karu”, kamēr citiem rādās partizāni. Ļoti bieži uzsvērts, ka degusi “amerikāņu” rūpnīca, jo firmas īpašnieki atrodas ASV.

Daži izvieto prokremliskā “Telegram” kanāla “Otkritaja Ukraina” no pirksta izzīsto hipotēzi, ka ugunsgrēku esot izraisījuši paši īpašnieki, lai saņemtu apdrošināšanu un piesegtu zagšanu. Proti, Ukraina ar kompāniju noslēgusi pārdesmit miljonu dolāru vērtu līgumu, taču neviens drons tā arī neesot saņemts, jo saimnieki iemaksu iebāzuši kabatā, bet tagad vēl nodedzinājuši fabriku, slēpjot pēdas. Iepriekš ukraiņu un Rietumu medijos lasītais tomēr liecina, ka minētās firmas izlūkdroni “Penguin” ne tikai jau nonākuši Ukrainā, bet jau aktīvi tiek izmantoti frontē – kā citādi daži no tiem jau būtu iekļauti zaudējumu sarakstos. Tikmēr uzņēmuma “Edge Autonomy” vadība jau 8. februārī paziņojusi, ka daļēji atsāks ražošanu ugunsgrēka neskartajās ražotnes daļās.

NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!

Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected]

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: “Šis gājiens parāda, ko mums nodara bailes no konkurences”
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
Daba brauc ciemos
18:53
Klimata nākotne Latvijā
18:51
“airBaltic” nāksies īstermiņā nomāt lidmašīnas un apkalpi, jo nav iespējams laikus veikt dzinēju apkopi
17:56
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievijas raķešu apšaudē Slovjanskā nogalināti divi cilvēki, desmitiem ievainoto
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Kāds būs ukraiņu pretuzbrukums? “Ir tāda interesanta lieta – WarGaming. NATO jau to aktīvi izspēlē,” tā Slaidiņš
“Iskander” jau atrodas Baltkrievijā – Minska kļūst par Kremļa kodolķīlnieci
VIDEO APTAUJA. Kā tu vērtē pāreju uz vasaras un ziemas laiku, vai vajadzētu no tā atteikties?
Pagāja tikai četras dienas pēc Ķīnas prezidenta vizītes Maskavā… Putins “uzmet” Dzjiņpinu
Ūdens līmenis ievērojami paaugstināsies – Daugavā gaidāmi pēdējos desmit gados lielākie pali
VIDEO. Izraēlā masveida protesti pēc aizsardzības ministra atlaišanas