Daudzfunkcionālais komplekss “Z-Towers”.
Daudzfunkcionālais komplekss “Z-Towers”.
Foto: Edijs Pālens/LETA

VIDEO. “Z-Torņu” ekspertīzes veicējam Dzirkalim apturētais sertifikāts – pirmais šāds BVKB lēmums 0

Gadiem ilgi vairākos publiskos strīdos ierauto vērienīgo nekustamo īpašumu projektu “Z-Towers” jeb “Z-Torņus” Rīgas būvvalde pirms diviem mēnešiem pieņēma ekspluatācijā. Tomēr konflikti ap augstceltnēm joprojām turpinās. Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB) apturējis būveksperta sertifikātu “Z-Torņu” ekspertīzi veikušajam Artim Dzirkalim, pārmetot viņam profesionālās darbības pārkāpumus. Šis ir pirmais gadījums, kad BVKB piemērojusi šādu sodu kādam ekspertam, vēstīja LTV raidījums “De facto”.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 40
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 105
12 stundas
Lasīt citas ziņas
Dzirkalis sola lēmumu pārsūdzēt, jo ekspertīze esot veikta rūpīgi, balstoties uz gadu gaitā uzkrāto pieredzi un metodiku.

Savukārt Rīgas būvvalde kompleksa pieņemšanu ekspluatācijā pārskatīt negrasās, un arī “Z-Torņu” attīstītājs turpina slēgt īres līgumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augstākais nekustamā īpašuma projekts Rīgā – tā “Z-Towers” jeb “Z-Torņus” reklamē tā attīstītājs “Towers Construction Management”, kura patiesais labuma guvējs ir Krievijas miljonārs Jurijs Šeflers. Torņi būvēti 14 gadus, kuru gaitā objektu apvijuši visdažādākie strīdi un konflikti, kuru dēļ vairākkārt atlikts projekta pabeigšanas termiņš.

Pagājušā gada novembrī ar savstarpējiem apvainojumiem saistībā ar “Z-Torņu” nodošanu ekspluatācijā apmainījās gan projekta attīstītāji un Rīgas būvvalde, gan Rīgas domes politiķi.

Rīgas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs, kuram bija tā brīža vicemēra Vadima Baraņņika atbalsts, pārmeta mēram Oļegam Burovam politisko spiedienu, lai ēka tiktu pieņemta ekspluatācijā. Tikmēr Burovs un projekta attīstītāji pauda aizdomas, ka būvvalde šo procesu apzināti vilcina. No visām pusēm tika sasniegti dažādi iesniegumi tiesībsargājošajām iestādēm, tomēr neviens kriminālprocess netika uzsākts.

Janvāra sākumā, kad Vircavs jau ilgāku laiku bija uz slimības lapas, Rīgas būvvalde “Z-Torņus” pieņēma ekspluatācijā.

Februāra beigās tobrīd jau no amata atstādinātais Vircavs atklāja, ka viņa vadībā Rīgas būvvalde novembrī BVKB palūdza izvērtēt “Z-Torņu” ekspertīzi. Tās atzinumu bija sagatavojis inženieru biroja “CMB” vadītājs Artis Dzirkalis, kuram nu apturēts sertifikāts ēku ekspertīžu jomā, paziņoja Vircavs.

“Tagad mēs redzam, ka ir nākuši gaismā jauni fakti par to, ka ir pieļauti pārkāpumi šīs ekspertīzes sagatavošanā, pie tam pārkāpumi ir tādi, ka atbildīgajam ekspertam ir apturēts sertifikāts uz sešiem mēnešiem. Tas jau, protams, daudz ko liecina par to, ka tas, ko būvvalde manā vadībā novembrī norādīja, tam bija ļoti pietiekams un atbilstošs pamats. Kā mēs redzam, ir līdzīgi norādījusi arī cita kompetentā iestāde,” sarunā ar “de facto” uzsver Vircavs.

BVKB Būvspeciālistu sertificēšanas nodaļa gan sertificē būvekspertus, gan uzrauga to darbu. Tas notiek arī uz saņemto sūdzību pamata, un tā bija arī šoreiz. Lai gan Rīgas būvvalde janvārī biroju informēja, ka “Z-Torņi” ir pieņemti ekspluatācijā, uzsākto pārbaudi par Dzirkaļa veikto ekspertīzi tas neapturēja. Īpaši izveidotā sūdzību izskatīšanas komisija rosināja sertificēšanas nodaļai izteikt viņam brīdinājumu, tomēr gala lēmums bija sertifikāta apturēšana, skaidro nodaļas vadītāja Maija Kavosa: “Šajā gadījumā šie pārkāpumi, ko eksperti konstatēja, normatīvajā regulējumā ir noteikti pie sadaļas, kur iestādei ir jāpiemēro atbildība ar sertifikāta darbības sfēras apturēšanu.”

Vaicāta, kādēļ tad ekspertu komisija rosināja piemērot Dzirkalim maigāku soda mēru – brīdinājumu, Kavosa uzsver: “Jo, redziet, eksperti vērtē pēc tā, ko viņi konstatē izvērtēšanas rezultātā, respektīvi, kādi pārkāpumi tiek konstatēti. Bet jau šo juridisko aspektu, kam tas būtu pielīdzināms, uz kā pamata un kā tiek balstīts lēmums, to vērtē institūcija.”

Šis ir pirmais gadījums, kad kādam būvekspertam Latvijā tiek apturēts sertifikāts.

Nodaļas skatījumā, Dzirkaļa pārkāpumi bijuši divi: pārkāpta ekspertīzes gaitas dokumentēšanas kārtība un nepietiekami pamatota ekspertīzes atzinuma sagatavošana. Minimālais sods par katru no tiem ir sertifikāta apturēšana uz trīs mēnešiem.

Šo sodu vēl var pārsūdzēt biroja direktoram, un Dzirkalis sola to darīt, jo neuzskata, ka būtu pelnījis pat brīdinājumu. Tas esot arī principa jautājums, jo pēdējos gados CMB pārbaudījis vairāk nekā 70 ēku un publisku būvju visā Latvijā un no uzraugošo institūciju puses nekādu iebildumu nebija.

Arī tagad pats ekspertīzes atzinums nav apstrīdēts, uzsver Dzirkalis: “Tātad ar objektu un tā drošumu viss ir kārtībā. Vienīgais, par ko šobrīd ir šis lēmums, ir par to, ka ekspertīzes gaita nav pietiekami atspoguļota BVKB pārbaudītāju ieskatā un, viņuprāt, nav skaidri izsekojams, kā ir pieņemti ekspertīzes secinājumi. Bet pats interesantākais jau ir tas, ka šajā valstī neviens normatīvs to neregulē un nav tādu pat vadlīniju, kā šī gaita būtu jādokumentē, kā tas ekspertīzes atzinums būtu jāsastāda.”

Rīgas būvvaldē atstādinātā vadītāja Vircava izteikumus par problēmām ar “Z-Torņu” pieņemšanu ekspluatācijā, ko apstiprinot BVKB lēmums, nekomentē.

Būvvalde kā sūdzības iesniedzēja no biroja saņēma vēstuli par lēmumu, taču tajā esot uzsvērts: tas ietekmē tikai Dzirkaļa tiesības veikt ēku ekspertīzes turpmāk.

“Administratīvais process, pieņemot “Z-Torņus” ekspluatācijā, ir noslēdzies. [Būvniecības valsts kontroles] birojs ir pateicis skaidri un gaiši, ka šis CMB sagatavotais ekspertīzes atzinums ir spēkā esošs joprojām, un, ņemot vērā šos faktus, mēs šo procesu nepārvērtēsim,” “de facto” apgalvo Rīgas būvvaldes sabiedrisko attiecību vadītājs Edgars Butāns.

“Z-Torņu” kā publiskas ēkas ekspluatācijas uzraudzība tagad gan nav Rīgas būvvaldes, bet BVKB kompetencē.

“Kad mēs pārbaudes ietvarā konstatējam, ka speciālists ir pieļāvis noteiktus pārkāpumus, tas ir arī brīdinājuma gadījumā, mēs vienmēr brīdinām attiecīgās puses, kur mēs saredzam, ka būtu nepieciešama turpmāka uzraudzība. Šajā gadījumā tāpat tiks informēts [BVKB Būvniecības] kontroles departaments,” sola BVKB Būvspeciālistu sertificēšanas nodaļas vadītāja Kavosa. Tas gan notiks tikai pēc tam, kad būs pagājušas 30 dienas, kuru laikā nodaļas lēmumu var apstrīdēt biroja direktoram.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tikmēr “Z-Towers” attīstītāji, kas interviju sniegt nevēlējās, jo te neesot daudz ko komentēt, rakstiskā viedoklī norāda: pēdējo dienu paziņojumi gan no Vircava, gan no Būvniecības valsts kontroles biroja puses neietekmējot “Z-Torņu” darbību.

“Kamēr viens no vadošajiem būvniecības nozares līderiem atbildēs uz BVKB jautājumiem, mēs esam pārliecināti par “Z-Towers” atbilstību prasībām, ko apliecina visi “Z-Towers” izveides procesā iesaistītie dalībnieki un tehniskā projekta dokumentācija,” uzsver “Towers Construction Management” komercdirektors Andžejs Neguliners.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 40
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 105
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 128
7 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 14
56 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits sasniedzis rekordu – slimnīcās ārstējas 1444 cilvēki 36
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 63
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 119
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība?
19:40
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 370 gadiem Gambijā ar mērķi dibināt koloniju piestāja hercoga Jēkaba sūtītais 20 lielgabalu kuģis
19:32
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, cik daudz senioru aizvien nav saņēmuši poti pret Covid-19
19:29
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 6
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 11
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Vairāku pret obligātās vakcinācijas piketu rīkotājs Šlesers saslimis ar kovidu 128
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai pašapliecinājumu var rakstīt uz visu mēnesi? 17
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pārsvarā gaidāms apmācies laiks. Laika prognoze otrdienai
4 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Spēki ārpus valsts kurina savstarpēju nesaprašanos, cenšoties Latvijā izveidot naidīgas nometnes 115
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 40
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Asiņaina izrēķināšanās Cēsīs: sieviete nogalina dzīvesbiedru 14
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē pa viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts 65
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iereibis vīrietis, dusmojoties par Covid-19 ierobežojumiem, mēģina aizdedzināt Ministru kabineta durvis 30
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 10
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šī vakcīna satur augstāku antigēnu devu.” Zavadska atklāj, kurai vakcīnai ir vislielākā efektivitāte pret Covid-19 99
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 56
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 105
12 stundas
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 72
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Lai kā arī šobrīd būtu, ne Šlesers, ne Gobzems augstu nepalēksies 44
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 49
8 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Todien laika apstākļi braukšanai bijuši nejauki. Vai Irēnai bija iespēja izvairīties no sadursmes? 11
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Bērnu svētki sākas ar šāvienu krūtīs.” Kādu sodu piespriedusi tiesa šāvējam Jurijam? 8
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kā es uzveicu slepkavu jeb mans Covid-19 pieredzes stāsts 260
1 diena