Brigita Stroda: “Es negribu, lai manējos sajauc ar zīlīšu pinēju kronīšiem, jo es nepinu zīlīšu pinēju kronīšus. Es taisu mākslas darbus.”
Brigita Stroda: “Es negribu, lai manējos sajauc ar zīlīšu pinēju kronīšiem, jo es nepinu zīlīšu pinēju kronīšus. Es taisu mākslas darbus.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Izsmalcināto kroņu veidotāja Brigita Stroda ir pārliecināta – kronis sākas galvā! 4

Linda Kusiņa-Šulce, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Brigitas Strodas kroņi aizceļojuši uz visām pasaules pusēm, tie atrodami gan Islandē, gan Japānā, gan Amerikā un, protams, Austrālijā. Tie periodiski izstādīti arī dažādās Latvijas vietās, un šajā nemierīgajā rudenī neparastos mākslas darbus var apskatīt Rīgā, omulīgajā grāmatnīcā/ kafejnīcā/ kultūrvietā “Robert’s Books”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena

Kā saprotu, kroņi jums top katru dienu. Kā no tiem visiem izvēlējāties samērā nelielo skaitu, kas apskatāms jaunajā izstādē?

B. Stroda: Es domāju, ka atbilde ir skaidra izstādes nosaukumā “Pasaules garākais kronis un citi stāsti”. Nebiju pati iedomājusies, ka varētu būt izstāde grāmatveikalā, bet, kad “Robert’s Books” īpašnieks mani uzaicināja, bija sajūta – protams! Jo grāmatnīca ir par stāstiem, un mani kroņi arī ir par stāstiem. Man ir stāsti gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē, un arī kroņi ir visādi. Piemēram, pašu jaunāko sauc “Noslēpumi”. Kad man ienāca prātā ideja tieši par šo kroni, es ļoti precīzi to redzēju, bet nezināju, kā tas izskatīsies.

Kad sāku taisīt kroņus, es zināju, ka veidoju mākslas žanru, par kuru neviens nav dzirdējis, bet ļoti skaidri redzēju, ko varu ar to izdarīt. Tas bija ceļš, pa kuru man bija jānoiet desmit gadus, un pa starpu bijuši visādi meklējumi, gan daudzi patīkami, skaisti, frivoli, jutekliski izgudrojumi, gan arī pasūtījuma darbi, lai uzbūvētu savu tēlu, zīmolu, tādu, kā es to vēlos. Negribu, lai mējos sajauc ar zīlīšu pinēju kronīšiem, jo es nepinu zīlīšu pinēju kronīšus. Taisu mākslas darbus, jā, darbojos neparastā žanrā, un, lai tiktu līdz šodienas atlasei, bija jānoiet zināms ceļš – kā katram māksliniekam. Šie kroņi vistuvāk atbilst manis pašas sapratnei par savu izgudroto žanru, mikroscenogrāfiju.

To, ka savus kroņus saucat par mikroscenogrāfiju, biju jau iepriekš lasījusi. Man tad vienmēr bijis jautājums: ja tā ir scenogrāfija, tad tajā kāds darbojas. Kurš tas ir – tas, kuram kroni darināt, jūs vai pats kronis?

Es veiksmīgi apeju šo jautājumu. Ja tu aizej uz kādu vietu, kur ir skatuve un notiek teātra izrāde, tad kāds tev liek priekšā stāstu. Skatuve var būt proscēnijs, tas var būt upes krasts kādā kopienas teātrī – tev ir plakne vai telpa, uz kuru ir vērsta uzmanība. Mana skatuve ir tā galva, uz kuras es prezentēju vienu stāstu. Stāsts var būt ļoti burtisks, kā redzam “Latvijas stāstu” kronī, kas tika veidots vienam īpašam gadījumam, kurā es gribēju sabāzt dažādus amizantus latviešu stāstus, līdz pat ļoti abstraktam, kāds ir tas stāsts par skaistiem tiltiem.

Foto: Timurs Subhankulovs

Tagad uzsvērāt, ka negribat, lai jūs sajauc ar zīlīšu kroņu pinējām, taču ideja par kroņiem jums nāk no bērnībā redzēta tautastērpa kroņa, un tiem pamatā ir zīlītes…

“Zīlīšu pinējas” – tas nav tautastērpa vainags. Un es arī nerunāju par Edīti Pauls-Vīgneri, kura veido zīlīšu kroņus – man ir visdziļākā cieņa pret cilvēku, kurš meistarīgi strādā savā īpašā žanrā. Viņai zīlītes ir viņas darbu arhitektūra, man – dekors.

Ar zīlīšu pinējām es aprakstu meitenītes, kuras sāka taisīt kronīšus pēc tam, kad mēs ar Ilzi Tiguli un Evitu Vildi-Onzuli publiskojām savus kroņus. Tās ir konkurentes, kuras vienkārši kopē.

Otrs – es neeju tautastērpa teritorijā, jo tas nav mans stāsts. Pašlaik krāju izejvielas, jo gribu uztaisīt radinieku vienam kronim, kas nav etnogrāfiskā tautas tērpa sastāvdaļa – līgavas kronim Liepājas muzejā, bet tas būs moderns oriģināla citāts. Trešais, runājot par zīlītēm, man ir latgalietes saikne.

Jūs esat dzimusi Austrālijā.

Jā, bet esmu tīra varakļāniete, jo abi mani vecāki ir no Varakļāniem, katrs no savas puses, viņi Latvijā viens otru nepazina, apprecējās Austrālijā. Kā latgalietei man mīļa dziesma “Zīdi, zīdi, rudzu vuorpa”, kas beidzas ar vārdiem “Pa trešom i es izguoju, golvā zeiļu vainadzeņš” – jūs redzat, pat runājot, man ir emocionāla reakcija.

Zīlītēm pašām par sevi ir ārkārtīgi svarīga nozīme, to funkcija ir noķert saules stariņu un tālab pievērst sev uzmanību – zīlītēm ir jāmirdz. Ja kaut kas spīd un mirdz, mēs uz to skatāmies. Tikai svarīgi, vai tu tās izmanto skaisti vai banāli, vai arī kičīgi.

Kad ieraudzīju jūsu kroņus, kas tapuši grupai “Tautumeitas”, pirmais, ko nodomāju: cik skaisti un viņām piederīgi…

Ir jau arī tās “Tautumeitas” personības! Viņas var aprakstīt ar diviem maniem vismīļākajiem vecvārdiem – daiļas un krietnas!

… un otrs – jābūt īpašai personībai, lai liktu galvā kroni.

Jā, bet ne tā, kā jūs to domājat. Mans mākslas žanrs ir arī sociāls projekts – ar to, ka es vadu kroņu darbnīcas. Kā jebkurai nodarbei, tai ir vairāki līmeņi. Pirmais un visredzamākais – lai uztaisītu kaut ko skaistu. Dziļākais līmenis ar kroņu darbnīcām ir, ka paskaidroju kroņu vēsturi, valkāšanas tradīcijas un no kurienes tie nākuši, lai tad, kad tu to taisi un valkā, apzinies, ko dari.

Bet tas īstais iemesls ir, ka šķiet – es kā cilvēks ar īpatnēju skatpunktu, kas nāk no tā, ka esmu iebraukusi no malas, novēroju un ievēroju, ka daudzās lietās latviešiem ir zema pašcieņa. Es nespēju šo lietu izārstēt, bet varu darīt kaut ko. Kāda Latvijas pelēkā pele, kura teic: “Ai, ko tad es”, kroni nevalkās.

Bet, ja tu esi sestdienas vakarā ballītē izgājusi ar kroni, tas nozīmē – kaut kas ar tevi jau sācis notikt. Tu zini, ka ar kroni galvā visi tevi ievēros, un tu ar to tiksi galā.

Normāli! Mani interesē tikai tas process, kas notiek ar tevi iekšēji. Ja uz tevi skatās – tas obligāti nenozīmē, ka esi fantastiska, tas vienkārši nozīmē – es esmu šajā telpā, es te piederu, es esmu kaut kas.

No tā brīža, kad pasaki – “es esmu kaut kas”, izriet – tātad man pienākas cieņa. Teiksim – es ļoti, ļoti cienu mūsu medicīnas un aprūpes sistēmu, bet man vairākkārt ir gadījies gan slimnīcā, gan poliklīnikā, ka reģistratore rupji uzbļauj, un tad es skaļi saku: “Paga, paga, lai cik jūs būtu nogurusi, kliegšana nav piemērots veids, kā izturēties pret klientu.”

“Es esmu kaut kas” – nav snobiskais vīzdegunīgais pārākums, tā ne, man vienkārši pienākas cieņa tāpēc, ka es šeit esmu, esmu cilvēks, esmu līdzvērtīga.

Neesmu labāka, bet neesmu arī zemāka, sliktāka, lai man varētu uzbļaut.

Foto: Timurs Subhankulovs

Sanāk tāda paradoksāla situācija – no vienas puses, cilvēkam, īpaši tam, kurš sevi īsti nenovērtē, vajadzētu kroni, lai saprastu, ka bez tā var iztikt…

Jā. Jo tas ir domāšanas process. Tāpēc kronis sākas galvā. Kronis nav uz galvas, bet ir galvā. Metode, ar kuru es varu likt cilvēkiem aizdomāties, ka pie tā ir vērts piestrādāt.

Šis jautājums īsti nav par kroņiem, bet varbūt daļa mūsu sabiedrības tik ļoti agresīva ir tieši tādēļ, ka jūtas kā nekas, nevis kaut kas?

Tas ir klasiskais psiholoģijas zemās pašcieņas rādītājs. Ja tev viss ir kārtībā ar pašcieņu, tev nav nepieciešams kļūt agresīvam pret citiem. Tā ir sīkvara – autobusa šoferis, sīks ierēdnis, reģistratore poliklīnikā, kam ir zema pašcieņa. Vienīgais veids, kā viņi var izpausties, ir tas, ka viņiem ir dota maza vara pār šo tasīti (Brigita Stroda paņem rokās kafijas tasīti. – L. K.-Š.), un viņi, johaidī, to izmanto. Tas ir slimīgi, tas bojā sabiedrību un veidu, kā izturamies viens pret otru. No ārpuses tie izskatās kā padomju domāšanas rēgi, kuri tā arī nepazūd.

Savās darbnīcās jūs to tiešām redzat, šo nokļūšanu stāvoklī, kad kronis nav nepieciešams?

Jā, jā. Galvenokārt – sarunās starp darbnīcu dalībniecēm. Mana kroņu darb­nīca nav lekcija – ir 20 minūšu stāstījums un, izejot no tā, veidojas sarunas. Tā skaistākā lieta – neatceros, cik gadus vadu kroņa darbnīcas, tomēr visā šajā laikā bijušas tikai divas sievietes, kuras neko nespēja uztaisīt. Tas fantastiskais radošums, ko redzu, – esmu ar mieru taisīt komplicētu būšanu, darbnīcu, tikai lai iegūtu to prieku skatīties, kā šie cilvēki darbojas.

Tā ir riktīga baudas bumba. Un dažreiz tas prieka lādiņš, kas bijis istabā, tur paliek arī, kad viņas jau ir devušās prom. Tu viņas pavadi, atvadies, ienāc atpakaļ un esi vēl tajā burbulī. To var reāli sajust.

Nezinu, kādi tie ir fizikas likumi, bet, tāpat kā ir jonizēts gaiss, esmu absolūti pārliecināta – ja varētu kaut kā izmērīt gaisa lādiņu istabā, to varētu eksakti pārbaudīt. Tu vienkārši gribi pabūt tajā prieka virpulī.

Foto: Timurs Subhankulovs

Vai tad šobrīd, Covid laikā, darbnīcas notiek?

Nē, nē, tagad ne. Bija pa vidu jūlijā, kad situācija bija kaut cik OK. Protams, ka nenotiek. Es arī to nedarītu šajā laikā. Es neesmu pēc horoskopa nekas divdabīgs, bet vairākos aspektos man ir bipolāra attieksme.

Saistītie raksti
Man ārkārtīgi patīk būt vienai, ļoti, ļoti, tik tālu, ka, piemēram, ja kāds paliek pie manis – kāds draugs vai ciemiņš, pēc kāda laika man ir grūti.

Un otrā ekstrēmā es mīlu vakariņas ar draugiem – tādas, kur tu kopā taisi ēst, smejies, strīdies, karsti diskutē. Es ļoti, ļoti vēlos abas šīs puses. Tāpat kā esmu ļoti vērsta uz detaļām. Man padodas detaļas, es protu tikt galā ar detaļām, un es arī redzu lielo bildi. Man nepadodas tas, kas ir pa vidu. Covid laikā, kad valsts ir izdevusi rīkojumu, ka tu drīksti ne ar vienu nesatikties, man tas ir pa prātam, jo nav nevienam jāpaskaidro, kāpēc tu divus mēnešus gribi būt viens. Visi tevi atstāj mierā, un tu vari taisīt kroņus!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
9 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
13 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 4
10 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
13 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
20 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
22 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
21 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
21 stundas