IAEA komanda saņem bruņuvestes pirms izlidošanas Ukrainas misijā no Vīnes 29. augustā. Iespējams, daļa speciālistu situācijas uzraudzībai varētu palikt Zaporižjas AES ilgāku laiku.
IAEA komanda saņem bruņuvestes pirms izlidošanas Ukrainas misijā no Vīnes 29. augustā. Iespējams, daļa speciālistu situācijas uzraudzībai varētu palikt Zaporižjas AES ilgāku laiku.
Foto: Dean Calma/AFP/SCANPIX

Vissarežģītākā misija: starptautiska komanda noskaidros Zaporižjas AES notiekošo 42

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu 118
Lasīt citas ziņas

Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (IAEA) ekspertu komanda Krievijas – Ukrainas karadarbības apdraudētās Zaporižjas AES pārbaudei vakar ieradās Kijivā un galamērķi varētu sasniegt nedēļas beigās.

Krievijas armijas kopš marta okupētā sešu reaktoru jaudīgā Zaporižjas AES pie Enerhodaras pilsētas Ukrainas dienvidaustrumos ir lielākā kodolspēkstacija Eiropā un viena no 10 lielākajām pasaulē. Pēdējo nedēļu laikā augušas bažas, ka AES un tās infrastruktūras apšaude var izsaukt avāriju, kuru speciālisti gan aicina nesalīdzināt ar 1986. gada Čornobiļas katastrofu, taču kas vienalga var plašu teritoriju piesārņot ar radioaktivitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzsvarota komanda

“Mums ir jāaizsargā Ukrainas un Eiropas lielākās kodolspēkstacijas drošība,” paziņojot par atbalsta un palīdzības misijas došanos ceļā, pirmdien izteicās IAEA direktors Rafaels Grosi. Kopā ar viņu komandā ir vēl 13 speciālisti. Pēc “The New York Times” ziņām, grupa veidota pēc iespējas neitrālāka.

Tajā iekļauti eksperti no Ukrainai draudzīgās Polijas un Lietuvas un Krievijai lojālās Ķīnas un Serbijas, kamēr pārējie pārstāv Albāniju, Franciju, Itāliju, Jordāniju, Meksiku, Ziemeļmaķedoniju. Uzdevums ir novērtēt karadarbības nodarītos postījumus AES, stacijas tehnisko un drošības sistēmu stāvokli, situāciju ar personālu un stacijā izmantotajiem kodolmateriāliem, kā arī veikt nepieciešamās drošības darbības.

Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba šo misiju jau nosaucis par “grūtāko IAEA vēsturē, ņemot vērā aktīvās kaujas, ko Krievijas Federācija veic uz vietas, kā arī ļoti kliedzošo veidu, kā Krievija mēģina leģitimizēt savu klātbūtni”. Stacijā kā personāls šobrīd uzturas vismaz 1500 ukraiņu darbinieku, taču teritoriju un ēkas kā karabāzi un pat ieslodzījuma vietu izmanto Krievijas armija.

Reaktoru tuvums der par aizsegu, lai izvietotu kara tehniku, sargājot no ukraiņu uguns. Staciju pēdējās dienās apšauda regulāri. Puses vaino viena otru, bet neatkarīgu novērotāju nav. Kāds spēkstacijas inženieris britu BBC paudis, ka šauj no konkrēta AES teritorijas sektora un to provokācijas nolūkā dara krievi.

Lādiņi dīvainā kārtā pārsvarā krituši apkaimē, neradot būtiskus postījumus AES būvēm vai kaitējumu Krievijas armijai, taču radot bīstamības iespaidu. Nedēļas sākumā publiskotajos satelītuzņēmumos kāda AES korpusa jumtā tomēr saskatāmi četri šāviņu izsisti caurumi. Korpusā parasti glabājas kodoldegvielas krājumi un izstrādātā kodoldegviela. Līdzās ēkai kolonnā stāv Krievijas armijas bruņutransportieri. Viens no spēkstacijas energoblokiem ar kodolreaktoru atrodas ap 150 m attālumā no trāpītās būves.

Personāla “apstrāde”

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apgalvo, ka pagājušo ceturtdien Eiropa atradusies soli no radiācijas katastrofas, jo Krievijas armija sabojāja stacijas pieslēgumu Ukrainas elektrosistēmai un nācās ieslēgt avārijas dīzeļģeneratorus, kas nodrošina reaktoru dzesēšanu. Speciālisti tieši augstsprieguma līniju sabojāšanu karadarbībā saista ar vislielākajiem riskiem.

Ja saraus līniju ar Ukrainu, reaktoros strauji kāps temperatūra. AES piekomandētie krievu kompānijas “Rosatom” speciālisti tad var mēģināt Zaporižju pieslēgt Krievijas energotīklam, taču, ja tas neizdosies, briesmas kļūs reālas.

“Ja elektrosistēmas līnijas pārraus pilnībā, reaktorus vairs nevarēs dzesēt, kas novedīs pie nevadāmas ķēdes reakcijas un kodolkatastrofas,” atsaucoties uz ekspertiem, apgalvo BBC. Čornobiļas scenāriju apšauba, jo Zaporižjā ir cita tipa reaktori, labāk aizsargāti, taču atmosfēras un gruntsūdeņu radioaktīvais piesārņojums ir iespējams.

No Rietumu viedokļa, labākais risinājums būtu kontrolēti apturēt Zaporižjas AES un pasludināt ap to demilitarizēto zonu. Uz demilitarizāciju mudinājis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs. Maskava līdz šim tādu variantu noraidījusi – esot “jāsargā” spēkstacija no “ukraiņu provokācijām”.

Kijivā ir aizdomas, ka Krievija tikai tamdēļ piekritusi IAEA misijai, lai radītu iespaidu par okupācijas armijas uzturēšanās nepieciešamību. AES ukraiņu personāla anonīmi izteikumi, kas nonākuši medijos, liecina par okupantu gatavošanos starptautiskās komandas sagaidīšanai.

“Cik zinu, krievi strādāja ar vairākiem cilvēkiem pagrabos (izmantojot iebiedēšanu un spīdzināšanu. – Red.), lai tad, kad atbrauks IAEA misija, personāls mestos tai pie kājām ar lūgumu drošības vārdā atstāt krievus spēkstacijā, ka cilvēki ir noguruši no apšaudēm.

Sak, Ukraina apšauda, bet Krievija nodrošina kārtību,” Ukrainas ziņu vietnei “Telegraf” stāstījis kāds AES darbinieks, kura vārdu drošības dēļ neizpauž. Personālu pastāvīgi pārmeklē un terorizē; mobilos telefonus pie ieejas spēkstacijas teritorijā atņem, lai nebūtu iespēju kaut ko fiksēt.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nepaklausības gadījumā piedraud vest “uz pagrabu”, paņemt par ķīlniekiem. “Noskaņojums cilvēkiem ir dažāds. Un kāds gan var būt noskaņojums, ja pie tevis atnāk ar automātu un zina, kur tu dzīvo?” sacījis “Telegraf.com” avots.

ASV domnīca “Kara pētījumu institūts” (ISW) līdzīgi sagaida Krievijas mēģinājumus manipulēt un ietekmēt IAEA misijas iznākumu. Nav izslēgts, ka tiks apšaubīta atsevišķu valstu ekspertu spriedumu vai gala ziņojuma objektivitāte.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
VIDEO. “Nevēlos sabojāt nevienam garastāvokli, bet…” Propagandiste teju raud, ka nav izdevies atstāt ukraiņus bez elektrības
Kam Latvijā maksā labu algu? Viss, kas ir zem 1000 eiro uz rokas, tiek uzskatīts par slikti apmaksātu darbu
Uz Saules atklāts jauns milzu caurums. Jau tuvākajās dienās Zemes iedzīvotāji izjutīs tā sekas
FOTO. Vai zināji, ka Latvijas mežos mīt šādi dzīvnieciņi un drīz tie modīsies no ziemas miega?
Lasīt citas ziņas
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
Nepārvaramais krievu šķērslis vārdā Bahmuta. Lielā kauja starp pēdējo impēriju un civilizēto pasauli vēl priekšā
Kad beidzot Latvijā sāks kursēt jaunie vilcieni? Ministrs pats regulāri zvanot “Pasažieru vilcienam” par šo
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
Nīderlandes studenti: policija pārkāpj robežas, ir pārāk brutāli
21:38
Skatītājs sašutis: kad skūteristi un velosipēdisti beigs braukt pa ietvi?
21:06
SVF apstiprina rekordlielu kredītu Ukrainai 15,6 miljardu dolāru apjomā
21:00
“Slaktiņš Eiropas sirdī” – Klūniju ģimenes izveidotā juristu komanda izmeklē Krievijas noziegumus Ukrainā
Krievi ar atklātu nepatiku pērk ķīniešu automašīnas pēc Rietumu zīmolu aiziešanas
VIDEO. Čārlzs III dažu minūšu laikā ieguvis tūkstošiem vāciešu simpātiju: ko Lielbritānijas karalis izdarīja, viesojoties Vācijā?
2,41 promilē uzbrauc velosipēdistam. Šoferīte tādā reibumā, ka izsaukta vēl viena “ātro” brigāde” priekš viņas
“Nevar izslēgt, ka Putins vēlas uzbrukt Kijivai no Baltkrievijas teritorijas,” Slaidiņš par notikumiem frontē
Levits: Rietumvalstis mācījušās no kļūdām attiecībā uz Krieviju
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Trīs pazīmes, ka bērnam ir par maz fizisko aktivitāšu – to var pamanīt arī ikdienišķās sadzīves situācijās
Ukraiņi veido pirmās pasaulē bezpilota lidaparātu rotas – tas ir diezgan nopietns spēks
Lukašenko paziņo par gatavību uzņemt arī Krievijas stratēģiskos kodolieročus
“Latvija ir valsts, kur daudz lieto alkoholu… Narkologiem dīkstāves nav nevienu brīdi,” tā narkologs Mārtiņš Ennītis
Biļešu un koru kari nerimst. Gatavošanās darbi daudzās jomās nenorit tik gludi, kā gribētos
Rīgas vicemērs Ratnieks: Uzvaras parkam jāatgūst sava vēsturiskā nozīme
“Neviens nesaslims no tā, ka nevarēs lasīt subtitrus krievu valodā,” rektore uzskata, ka jābeidz auklēties
Nekādā gadījumā šodien nedod solījumus, kurus tu nespēsi izpildīt! Horoskopi 1.aprīlim
Gaviļmeistars Renārs Zeltiņš. Kāds viņš ir “telefonā” un kāda ir viņa neredzamās ikdienas loma
FOTO. Kā jauna meitene – īsos šortiņos un zīdainīti rokās: Galkins publicē Pugačovas foto un pārsteidz fanus
VIDEO. Ukrainas artilērija medī krievu haubices cīņā par Bahmutu
31. marts – Azerbaidžānas iedzīvotāju genocīda diena
Slaidiņš: “Lukašenko nevarēs būt īstais saimnieks par kodolieročiem, un Putins viņam atslēdziņu neizvīlēs…”
Vācijā aizliedz “Waze” navigāciju pat līdzbraucējiem: kā tad atrast pareizo ceļu?
FOTO. Kinozvaigzne Paltrova tiesā par negadījumu slēpošanas kūrortā attaisnota. Tiesas sēdes beigās aktrise izdarījusi ko neparastu
Viena no krāšņākajām ziedošajām rotām dārzā pavasarī – burvjulazdas. Kas tā ir un kā to kopt?
Baziliks ēdienā – kā punktiņš uz i: plus 3 gardas receptes!