Mobilā versija
+10.3°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Ceturtdiena, 27. aprīlis, 2017
5. jūlijs, 2013
Drukāt

1853. gada 5. jūlijā

5jul_Rods_22

Pirms 160 gadiem, 1853. gada 5. jūlijā, anglikāņu vikāra ģimenē Herfordšīrā piedzima nākamais uzņēmējs un politiķis Sesils Rods – kolorīta personība, par kuru dažs vēsturnieks apgalvo, ka Āfrikas dienviddaļas vēsturē viņš ir tikpat nozīmīgs kā Džordžs Vašingtons vai Ābrams Linkolns ASV.

 

No bezperspektīvās Anglijas uz daudzsološajām Āfrikas dienvidu kolonijām Rods pārceļoja par naudu, ko bija aizņēmies. Pamazām viņš nostājās pats uz savām kājām, nodarbodamies ar dimantu ieguvi un arī augļkopību. 1888. gadā Sesils Rods kopā ar kompanjoniem nodibināja pasaulslaveno dimantu ieguves un tirdzniecības kompāniju ”De Beers”. Šobrīd tā kontrolē 40% visas pasaules dimantu ieguves, bet toreiz pat 90%. Rods bija pārliecināts britu impērijas paplašināšanas piekritējs. Iegūto ietekmi un finanses viņš izmantoja, lai pakļautu savai un britu kontrolei teritorijas uz ziemeļiem no tagadējās Dienvidāfrikas. Šajās teritorijās tika izveidota jauna, Sesila Roda vārdā nosaukta kolonija – Rodēzija, tagadējā Zimbabve.

 

Pievienot komentāru

Baltijas valstu gaisa telpā notiek NATO mācības (1)Baltijas valstu gaisa telpā otrdien un trešdien notiek NATO gaisa spēku mācības "Ramstein Alloy 4", informēja Lietuvas Aizsardzības ministrija.
Draugiem Facebook Twitter Google+