Mobilā versija
Brīdinājums +10.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 27. maijs, 2017
2. septembris, 2014
Drukāt

1854. gada 2. septembrī

2sept_Vjels_2

Pirms 160 gadiem, 1854. gada 2. septembrī, Parīzē dzimis franču mehāniķis, ķīmiķis un izgudrotājs Pols Vjels, kura ievērojamākais veikums ir bezdūmu pulvera izstrādāšana.

Jau kopš Napoleona karu laikiem šaujampulvera dūmu mākoņi, kas ietina kaujaslaukus, bija nopietna problēma, jo traucēja komandieriem pārskatīt notiekošo un dot pavēles. 1886. gadā Vjels novērsa šo parādību, izstrādājot “poudre B”. To izgatavoja no želatinizētas nitrocelulozes, pievienojot ēteri un spirtu. Bezdūmu pulveris radikāli mainīja priekšstatus par karadarbību. Tā eksplozija bija krietni jaudīgāka nekā parastajam šaujampulverim, jo jaunais sadega gandrīz pilnībā. Turklāt tas bija apvērsums strēlnieku ieroču jomā, jo tagad ar šauteni varēja aizšaut vairāk nekā kilometru tālu, kas muskešu laikos šķita fantastika.

Pievienot komentāru

Bērnus Vācijā "dārgajos" un "lētajos" nedalīs (2)Eiropas Komisijas iebildumu dēļ Vācija spiesta atkāpties no ieceres samazināt bērnu pabalstus iebraucējiem no citām dalībvalstīm, kuru bērni dzīvo ārpus Vācijas.
Draugiem Facebook Twitter Google+