×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
22. augusts, 2016
Drukāt

8 fakti, kas ikvienam jāzina par augusta puču un Latvijas atdzimšanu (1)

1. Kas pirms 25 gadiem notika Maskavā? 

1no8
Pučisti saņēma pretestību no Krievijas PFSR prezidenta Borisa Jeļcina, viņa atbalstītājiem. Foto - AFP/LETAPučisti saņēma pretestību no Krievijas PFSR prezidenta Borisa Jeļcina, viņa atbalstītājiem. Foto - AFP/LETA

Autori: Barbara Ālīte, Madara Briede, Ģirts Zvirbulis, Ģirts Vikmanis

Augusta pučs bija neveiksmīgs valsts apvērsuma mēģinājums Padomju Savienībā 1991. gada 19. – 21. augustā ar mērķi gāzt prezidentu Mihailu Gorbačovu un izbeigt viņa uzsākto valsts demokratizācijas procesu. Puča organizētāji un realizētāji bija Valsts ārkārtas stāvokļa komiteja (VĀSK).

Pučisti saņēma pretestību no Krievijas PFSR prezidenta Borisa Jeļcina, viņa atbalstītājiem, iedzīvotājiem, no opozīcijas kompartijas iekšienē. 21. augustā no ārpasaules izolētais M. Gorbačovs sazinājās ar Maskavu un deva rīkojumu atcelt visus VĀSK pieņemtos lēmumus, kā arī atcelt no amatiem puča atbalstītājus.

  1. Kas pirms 25 gadiem notika Maskavā? 
  2. Kas pirms 
25 gadiem notika Rīgā? 
  3. Kādi darbi sekoja pēc 
konstitucionālā likuma pieņemšanas? 
  4. Kura valsts pirmā atzina 
LR neatkarību? 
  5. Rubiks – 
zaudētājs vai ieguvējs? 
  6. Kur glabājas to laiku 
dokumentu oriģināli? 
  7. Ko par šo laiku 
māca skolās? 
  8. Kāpēc saistībā ar augusta 
puču min "Gulbju ezeru"? 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Es biju viens no diviem latviešiem, kas bija oficiāli reģistrējušies, kā Baltā nama aizstāvji, augusta puča laikā, Maskavā. Interesanti bija. Un sajūtas bija – fantastiska pārliecība par gaišu nākotni. Un, ja tā nopietni – toreiz uz barikādēm Maskavā nedz krievi, kas bija Balta nama aizstāvju rindās, nedz mēs, iebraucēji – aizstāviji, arī no citām, toreizējām Republikām, nedomājām par tādu “demokrātiju”, kāda viņa ir tagad. Mūsu cerības bija sagaidīt kaut ko daudz skaistāku, kā, manuprāt, ir tagad.

Draugiem Facebook Twitter Google+