×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. marts, 2013
Drukāt

30 gadi ir pēdējais brīdis, kad sākt veikt uzkrājumus pensijai

Foto - LETAFoto - LETA

“Šodienas trīsdesmitgadniekiem paļauties tikai uz valsts nodrošināto pensiju un gaidīt, ka tā būs pietiekama, nav pamata,” uzskata “Citadele Atklātā pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja Jolanta Jērāne.

Demogrāfija ir zem jebkuras vēlamās normas, vidējie legālie iedzīvotāju ienākumi valstī ir zemi, un, sarūkot dzimstībai, jau pēc pārdesmit gadiem uz vienu pensionāru būs divi strādājošie, žurnālā “Bilance” norāda Jērāne.

Lai iespēju robežās normalizētu situāciju, viņasprāt, valstiskā līmenī būtu jārisina trīs būtiski jautājumi – dzimstības veicināšana, iedzīvotāju ienākumu paaugstināšana un jāpārskata iemaksu proporciju pensiju 2.līmenī, atgriežoties pie tā, kas bija plānots pirms krīzes, ka no iedzīvotāja sociālajām iemaksām viņa pensiju 2. līmenī tiek novirzīti vismaz 8%.

Valstī ir aprēķināts, ka ar pensiju 1. un 2. līmeni jeb to daļu, ko nodrošina valsts no nodokļiem, cilvēkam būs iespējams saņemt pensijā ne vairāk kā pusi no cilvēka vidējās algas. Līdz ar to, ja vēlamies labāku pensiju, ir skaidrs, ka nepieciešami arī uzkrājumi pensiju 3. līmenī, atzīmē Jērāne.

Viņa piebilst, ka veidot uzkrājumu pensiju 3. līmenī nekad nav par vēlu, tomēr lielāks ieguvums sagaidāms tiem, kuri uzsākuši uzkrājumu veidošanu savlaicīgi.

“Uzskatu, ka 30 gadi ir pēdējais brīdis, kad “ielēkt” šajā vilcienā, lai ikmēneša iemaksas būtu mazākas un vienlaikus veidotos pietiekami liels uzkrājums pensijai. Jo tuvāk pensionēšanās vecums, jo lielākām jābūt iemaksām, lai sasniegtu to pašu mērķi, ko, agrāk uzsākot, var sasniegt bez milzīgiem ikmēneša maksājumiem,” uzsver “Citadele Atklātā pensiju fonda” vadītāja.

Pieņemot, ka pensijā dzīvosim vismaz 10 gadus, lai 30-gadnieks pensijas vecumā saņemtu pensiju apmēram esošās algas līmenī, ikmēneša iemaksām pensiju 3.līmenī vajadzētu būt ap 9,4% no bruto algas. Lai 40-gadnieks iegūtu līdzvērtīgu pensiju, ikmēneša iemaksas būtu jābūt jau 16% no mēneša bruto ienākumiem, skaidro Jērāne.

Viņa atzīmē, ka 10 gadus pirms pensijas iedzīvotājam praktiski vairs nav iespēju izveidot tādu uzkrājumu, lai pensija būtu līdzvērtīga šī brīža algai, ja vien nav kādi neparedzētiem ienākumi, piemēram, mantojums.

Kā ziņots, 2012.gada 3.ceturksnī mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī bija 484 lati, savukārt vidējā vecuma pensija – 190 lati, liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) un Centrālās statistikas pārvaldes informācija.

Iepriekš vēstīts, ka šogad pensijas vecumu sasniegs vēl apmēram 25 000 Latvijas iedzīvotāju, un absolūti lielākā daļa no viņiem pensijā saņems mazāk nekā 200 latus. VSAA informācija liecina, ka šobrīd 74% vecuma pensiju Latvijā ir mazākas par 200 latiem. Ja vidējais algas apmērs visa darba mūža garumā ir pašreiz noteiktās minimālās algas apmērā, tad vecuma pensija būs 127 lati.

Veidojot pensiju 3.līmeņa uzkrājēju portretu, “Citadele atklātais pensiju fonds” secinājis, ka patlaban par savu pensijas apmēru visbiežāk rūpējas sievietes virs 40 gadu vecuma. 61% no “Citadeles” privāto pensiju fondu dalībniekiem ir sievietes, 57% rīdzinieki, vidējais vecums 42 gadi, un vidējā ikmēneša iemaksa ir 18 lati.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+