×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.5°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. februāris, 2014
Drukāt

Ap 100 piketētāju prasa mācību saglabāšanu krievu valodā (60)

Foto: Timurs SubhankulovsFoto: Timurs Subhankulovs

Aptuveni 100 cilvēku piketā pretī Ministru kabineta ēkai prasa saglabāt mazākumtautību skolās Latvijā apmācības krievu valodā, novēroja aģentūra BNS.

Cilvēkiem rokās ir plakāti ar uzrakstiem “Straujuma, liec mierā mūsu bērnus!”, “Rokas nost no krievu skolām!”, “Mūsu nodokļus – mūsu skolām!”.

Jaunās valdības deklarācijā ir paredzēts, ka uz apmācībām tikai valsts valodā mazākumtautību skolas varētu pāriet no 2018.gada, kas arī ir izraisījis protestus. Pie piketētājiem bija iznākusi izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (“Vienotība”), kura norādīja, ka, lai spriestu par šo jautājumu, ir plānots organizēt darba grupu, rīkot diskusijas, kuru ietvaros būs iespējams uzdot visus jautājumus.

Druviete uzskata, ka četri gadi nav nereāls laiks, lai sagatavotos un pakāpeniski uzsāktu pāreju vispārizglītojošās skolās valsts valodā. Pāreja varētu sākties no pirmajām klasēm.

“Sarunas ir vienīgais ceļš, kā atrisināt domstarpības. Mēģināsim rast iespēju pārliecināt arī cilvēkus, kas sapulcējušies šeit, ka šis solis ir viņu bērnu labā. Bērniem nekas netiek atņemts. Tieši otrādi, viņiem tiek dota iespēja pilnvērtīgi dzīvot Latvijas valstī, strādāt jebkurā profesijā un turpināt izglītību,” sacīja izglītības ministre.

Uz piketu sanākuši dažāda vecuma cilvēki. Atnākusi arī kāda sieviete ar mazu bērnu, kura stāstīja, ka viņi ir krievu ģimene un tāpēc vēlas, lai bērns, kuram drīz būs jāiet skolā, varētu mācīties dzimtajā valodā. “Mums ir svarīgi, lai attīstība būtu nodrošināta dzimtajā valodā,” sacīja Suzanna Viklera.

Piketētāju vidū redzami vairāki pārstāvji no partijas “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” (PCTVL), kas tagad gan mainījusi nosaukumu (Latvijas Krievu savienība), kā Jakovs Pliners, Miroslavs Mitrofanovs, kā arī “Dzimtās valodas” līderi Vladimirs Lindermans un Ilarions Girss, Krievijas tautiešu organizāciju koordinators Latvijā Viktors Guščins.

Mitrofanovs uzsvēra, ka līdz galam nesaprot motivāciju, kāpēc šis process uzsākts. Viņš uzskata, ka skolēnu sekmes pasliktināsies, ja viņi mācīsies tikai latviski.

“Būs vēl sliktākas atzīmes un pasliktināsies zināšanas priekšmetos, skolēniem vai absolventiem būs grūtāk iestāties universitātē un būs vēl lielāka motivācija kaut kur aizbraukt un strādāt ārzemēm,” uzskata Mitrofanovs. Viņš minēja, ka 75% vispār ir par to, lai atteiktos no tās reformas, kas veikta pirms daudziem gadiem, kad ieviesa valodu proporcijas, cik daudz mazākumtautību skolās var mācītos dzimtajā valodā un cik priekšmetiem jābūt latviski. “Nav runa par kompromisiem, bet veidu, kā vislabāk nodrošināt valsts valodas zināšanas, nepasliktinot speciālo priekšmetu pasniegšanu,” pauž Mitrofanovs.

Pašlaik mazākumtautību vidusskolās 60% mācību jānotiek latviski, bet 40% var notikt mazākumtautības valodā. Savukārt pamatskolā mazākumtautību skolām ir iespēja izvēlēties no pieciem variantiem, cik daudz mācības pasniegt latviešu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. un kāds tiešām naivi tic un domā, ka šobrīd krievu skolās, kur visi pedagogi ir krievi, kāds ievēro tos procentus un ka tur vēstures stundās māca to, ko māca latviešu skolās un civilizētās rietumvalstīs?! Prātiņ, nāc mājās. Pret šo sarkano sērgu līdz tikai un vienīgi vēsturiskās netaisnības novēršana, respektīvi, Latvijas dekolonizacija.

 2. Sviestsaugstākajāpakāpē Atbildēt

  Cik nožēlojami, ka šis jautājums sen jau nav atrisināts, dekolonizējot un deokupējot Latviju, savukārt atlikušos elementus iekļaujot latviešu sabiedrībā. Krievu skolas Latvijā 23 gadus pēc neatkarības ir pilnīgs marazms, nemaz nerunājot par vājprātīgo latviešu diskrimināciju darba tirgū, kur “neatkarīgajā“ Latvijā darbu atrast bez krievu valodas zināšanām ir visai vājas izredzes. Vai vācieši ar turku imigrantiem runā turciski savā zemē?!?! Latvieti, mosties…

 3. Большинство знакомых мне представителей латышской нации вовсе не такие, какими являются многие комментары, пишущие на этом портале. Умные, честные, работящие, уважающие чужое мнение, даже если они и не согласны с ним.
  А большинство здешних комментатров, вполне способны, при удобном случае и уверенности в своей безнаказанности, повторить «подвиги» Цукурса и Арайса! И это уже страшно, в первую очередь, для вас самих. В кого вы превращаетесь, люди?!

  • mīļais krievs, dzīvo pēc Latvijas likumiem un nebūs nekādu problēmu . kāpēc gribi uzspiest savu valodu un tikumus/netikumus mūsu mazajai nācijai . ņem vērā, ka mūsu ir palicis kāds miljons, ja mēs stingri nestāsimies pretī krievu invāzijai, tad ar mums ir cauri. tikai žēl, ka daudzi latvieši tik padevīgi piemērojas šiem krievu valodas uzspiedējiem.

   • Mīļais draugs, varbūt priekš tevi tas ir pārsteigums, bet mēs dzīvojam pēc Latvijas līkumiem! Pretējā gadījumā, mēs visi jau bija iesēdināti cietumā! Неожиданно, правда?
    Man rodas tāds jautājums: kas notika ar jūsu nāciju jā mēs visi uzreiz sāksim runāt latviski, piemērām, no paša rīta? Nekas ne notika! Ваша нация, к моему большому сожалению, всё равно будет уменьшаться. Как впрочем, и моя тоже. Демографические процессы ну никак не связаны с тем, на каком языке мы говорим или думаем. Они связаны только и единственно с развитием экономики страны. Ar jums visiem būs cauri, jā jūs ne izmainījāt savu attieksme pret saviem politiķiem. Не голуйте больше за правых политиков, именно они довели экономику страны такого состояния, что из страны разбегаются все кто может, и особенно, молодёжь.

  • Дай мне автомат у руки, и я сделаю, что просишь. К стеночке, пожалуйста, к стеночке, господа русскоязычные. Вот так, да – та та та та та!!! Все, уносите трупы. Нет человека- нет и проблемы. Кто еще языка учить не хотел? I am watching you. O-O

 4. nabaga padomijas paliekas, kā tur TV3 ziņās viena krieviete ar putām uz lūpam , ar naidā zvērojošu seju auroja, ka viņas mazbērni nepiedos saviem vecākiem, ja viņus sūtīs kaut kādās tur rusofobiskās latviešu skolās.
  Latvieši, lūgsim Dievu, lai tas attīra no sātana apsēstības šīs laikā un telpā nomaldījušās dvēseles!

 5. Lai padomju okupanti brauc atpakaļ uz mēslaini, no kuras ieradušies Latvijā padomju okupācijas režīma laikā un kuru tie radījumi lepni dēvē par impēriju.

 6. Ja krievi nevar iemācīties latviešu valodu lai brauc uz mājām krievijā

  • Tas padomju okupantiem un salašņām, kurus te pameta padomju okupācijas režīms, ir vesels bizness. Granti, kurus publiskai smirdēšanai Eiropas valsts galvaspilsētā, piesķir impērija, ir jāatstrādā. Neviens padomju urla par velti neies stāvēt aukstumā un smīdināt civilizētas valsts iedzīvotajus par velti.

  • Lai viņi brauc, neatkarīgi no spējām iemācīties valsts valodu! Ir jāveic Latvijas deokupācija un dekolonizācija!

 7. Vai tad Krievijā vairs nav skolu,kurās var mācīties krievu valodā ,ja tas tiek kategoriski pieprasīts Latvijā? Kādi starptautiski līgumi nosaka krievu valodas obligātu saglabāšanu Latvijā?Kaut kā nav nekādu ziņu par citām mazākumtautību skolām,visu laiku brēc par krievu skolām ,kaut gan okupācijas laikā salīdušie sovjeti nemaz nav Latvijā mazākumtautība.Un Valsts aiz Zilupes ir nieka 200-250 km uz austrumiem,bet tur-tikai un vienīgi krievu valoda un krievu skolas arīdzan.Par ko tad raudat,nabaga” apspiestie” plineri un kravcovi?

 8. vecuma marsms – večiem mājās nav ko darīt. iet ielās bez sajēgas, ka padomju laiki jau sen beigušies.

 9. Problēma varbūt pat nav mācību valodā bet tajā ka mācības notiek dažādās programmās,obligāti jāievieš vienota izglītības sistēma lai visi mācās no vienādām grāmatām un mācību līdzekļiem nedrīkst būt tā ka vieniem māca par atbrīvošanu otriem okupāciju.Nedrīkst pieļaut mācības no Krievijā izdotas literatūras.

 10. Vicināt “krieviskas Latvijas” lozungus vai prasīt krievu skolas ir tas pats, kas Spānijas vēršiem vicināt sarkanu lupatu. Tā ir Latvijas šķelšana, naida kurināšana.

  Ar to arī sāksim. Cilvēku labklājību nevar sasniegt plātoties ar “sarkanu lupatu”.

  Darīt, darīt, darīt un tieši cilvēku labā. Man vienalga, kādā valodā es sazinos ar otru cilvēku, bet man nav vienalga, kā šis cilvēks jūtas Latvijā. Mēs visi gribam būt savstarpēju labestīgi, bet viens pret otru vicinām „sarkanas lupatas”, vieni – latvisku Latviju, otri – atjaunot vai uzturēt okupācijas laika valodu politiku.
  Pašlaik valsts vara uztur krievu skolu diskrimināciju vistiešākā nozīmē – uztur apmācību ar okupācijas laika instrumentu – krievu valodu, ar ko krievu bērni tiek izolēti no Latvijas kultūrvides telpas, no pilnvērtīgas iesaistes valsts procesos, darba tirgū un no iesaistes valsts amatos.

  Apbrīnojami, ka okupācijas atjaunošanas tīkotāji arī uztur šo valsts piekopto krievu bērnu diskrimināciju. pretojas pārejai uz vienādu attieksmi bērnu izglītībā, jēdzienus apgriež otrādi un plivina savu “sarkano lupatu”. baida tautu un šķeļ.
  Valsts varai nekavējoties jāpārtrauc atšķirīgas attieksmes uzturēšana, segregācija izglītībā. Valsts pienākums dot krievu bērniem vienāda līmeņa izglītības pieeju visiem bērniem, lai viņi justos brīvi, droši un spētu iesaistīties visās Latvijas dzīves jomās.

  • Господин Аноним, позвольте для начала, задать ехидный вопрос. Вот во время «страшной окупации» вы в своей латышской школе на каком языке учились?
   «Man vienalga, kādā valodā es sazinos ar otru cilvēku, bet man nav vienalga, kā šis cilvēks jūtas Latvijā.» – Вот с этим согласен полностью. А дальше, извините, нет. Мы вовсе не хотим «atjaunot vai uzturēt okupācijas laika valodu politiku», это ваши домыслы. Как всякие нормальные родители, мы просто хотим нормального образования для своих детей на понятном им языке! И мы совсем не против изучения латышского языка, но не в ущерб же родному языку и знаниям. Это абсурд и дикость, когда у ребёнка оценка на экзамене по латышскому 10, а по родному русскому языку – 6! Перестаньте уже говорить полуправду, а назвайте вещи своими именами, это просто ассимиляция и всё.
   И ещё. Язык это просто язык, а не какой то там «okupācijas laika instruments».

 11. KRIEVNACISTI — ROKAS NOST NO LATVIJAS !

 12. Tā turēt,ministre!

 13. Interesanti, ka informácija par piketu jau ir iznjemta no delfiem, kasjauns, tvnet, apollo – bail no latvieshu komentáriem, kas tur ne pa jokam bija sarakstíts ar pamatdomu, ka pamatmácíbám Latvijá IR jábút latvieshu valodá! Interesanti, kas komandé parádi delfos, kasjauns, tvnet un apollo?

 14. Vai tie ir krievi kuri uzstājas par krievu skolām,nē tie ir sarkanie FAŠISTI, nacionalitātei nv nekādas nozīmes.

 15. Te vismaz bildēs izcelti tie, kas cer vēl no tā gūt politiskas dividendes. Taču spriežot pēc viņu vecuma tas viņus satrauc vairāk kā tie, kuri intereses viņi iedomājas aizstāvēt.

 16. Dzimu un uzaugu ASV. Piecu gadu vecuma obligati bija jamacas skola – amerikanu skola, jo latviesu, vai vienalga kada cita tautibas skolas nav atlautas, bet katra tautiba var sestdienas vai svetdienas veidot savu pasu skolu, lai berni varetu turpinat macities savu dzimto valodu. Protams BEZ jebkadu valsts atbalstu!!!!!!! Tatad, lai mazakumtautibas LV veido savas dzimto valodas skolas un valsts skolas ir tikai LATVIESU valoda. Man nekas nav nokritis no ta, ka sestdienas macijos latviski.

 17. Un kapeec tad krievu beerni nevar iet latvieshu skolaas? Vai tad latvieshi patiesi ir tik briesmiigi?

 18. Bet lielais plakāts” Mūsu nodokļus skolām”pazaudējis trešo krāsu….laikam jau pat krivi ir sapratuši,ka Vlasova karoga krāsas neizsauks sapratni Latvijā……Bet to balto palagu taču vismaz ar sīku strīpiņu varēja nodemonstrēt…..

 19. Tie pasi ”muli”.Kur Putina portreti,Krievijas karogi?Aizmirsat? Ko dara DP?Ta ir naida kurinasana!

 20. NESAPROTU, KĀPĒC MAN BŪTU JĀDUSMOJAS? Dusmoties var TIKAI uz cilvēkiem, kuriem skaidro un viņi nesaprot! Te jau NESAPRAŠANAS PROBLĒMA…

 21. Nesaprotu, KĀPĒC LA ATĻAUJ komentārus krievu valodā? Un KO tas dullais tur MULD??? Domāju, ka “grafist” ir PILNĪGI naidīgs un melīgs, sabiedrību SĶELOŠS nevis saliedējošs cilvēks !? “GRAFIST”, MĒS PAŠI LABĀK ZINĀM SAVAS TAUTAS VĒSTURI UN TU VELTĪGI TĒRĒ SAVU LAIKU?!! Iemācies valsts valodu un tad mēs Tevi arī uzklausīsim!!!

  • Ak šausmas! Какой ужас, да как же он осмелился писать здесь, да ещё и на невистном нам русском языке. А что есть специальный закон, который запрещает это делать?! Про меня вы можете думать и писать всё что хотите, но я вовсе не обязан любить государство, которое ненавидит меня и моих детей. А общество наше расколото уж 20 с лишним лет, и не мы это сделали, а вы и ваши политики.

 22. Piekrītu – MĀCĪBĀM JĀBŪT LATVIEŠU VALODĀ!!! VISS!!! PAR KO TE PLOSĀS TIE KŪDĪTĀJI!!! ŠĪ ir LATVIJAS VALSTS UN ŠEIT JĀDOMINĒ LATVIEŠU VALODAI!!! Redzu ATKAL veco kūdītāju slāni – SEJAS NEMAINĀS…Kurš tiem cilvēkiem LIEDZ ģimenē runāt savā dzimtajā valodā??? NESAPROTU, KUR PROBLĒMA ŠIEM BEZKAUNĪGAJIEM cilvēkiem???…LA taču iznāk latviešu valodā?! KĀPĒC komentāri krievu valodā…

  • Да чтоб ты ещё больше обозлилась! Интернет это не частная лавочка, можем писать как хотим, на любом языке!

 23. Перепост из делфи (на 16.00 поддержало 416 чел.):
  В Латвии из 700 тысяч оставшихся рабочих мест, 250 тысяч – госаппарат из них 65 000 госчиновники. В реальном секторе экономики 450 000 работающих – в основном нелатыши (64%), из них 70% русские, которые производят товар и кормят армаду госчиновников (94% латыши) , основной рабочий инструмент которых – латышский язык.
  Из 450 000 налогоплательщиков, работающих в реальном секторе 150 000 – «неграждане» не имеющие права голоса. Платить налоги и кормить депутатов обязанность имеют, а выбирать права нет.
  Из каждой 1000 евро, что получает эта Друвиете, 640 евро ей платят нелатыши, говорящие на русском, в том числе 450 евро конкретно русские, а 200 евро вообще “неграждане”. Вдумайтесь: население Латвии примерно 60% латыши, 40% – нелатыши. И вот эти 40% производят 64%. Если в школе пропорции проходили, посчитайте и убедитесь, что из этих цифр следует – наша эффективность (или полезность, как хотите) в 2,67 раза выше!!! В то время, когда один среднестатистический латыш кладёт в казну 1 реальный евро, один среднестатистический нелатыш кладёт 2,67 евро.
  part 1

  • sabiedriskajā sektorā strādā 220 000 cilvēku : skolotāji, ārsti, policisti , Latvenergo darbinieki, Rīgas Siltuma darbinieki utt. Vai tiešām nav krievu tautības skolotāju, policistu, ārstu, elektriķu?
   Valsts pārvaldē strādā 66000 , no tiem 14 000 ierēdņu. Nav krievu tautības cilvēku? VIDā kāda trešdaļa noteikti.

   • Ваша «реальность» уж через чур оптимистична. Снимите повязку с глаз и оглянитесь вокруг! Вас ждёт много удивительных открытий про вашу страну.

  • Nevar saprast – vai ”grafist”ir patiesi un neviltoti dumjš,vai tikai simulē …

 24. Latvija pati nosaka, kādā valodā mācīt. (piemērs-Krievija). Ja bezsmadzeņu radījumiem grūtības ar valsts valodas apguvi, dodieties uz Zilupi un tad tālāk uz Austrumiem! Valsts valoda Latvijā-latviešu valoda( līdzīgi kā Krievijā-krievu valoda) .

  • Нейега она нейега и есть. Латвия демократическая страна или нет? Почему никто даже не подумал спросить моё мнение об этом? Это наши дети, а не ваши.

 25. pensionāri ,kuriem jāsēd aizkrāsnē un jāklusē lupatiņā, vēl bļaustās par izglītību. laikam jau maksā kāds par to ākstīšanos.

 26. Ģimenē runājam krievu valodā, bet dēli beidza latviskās skolas. Nu, kur ir problēma?Es domāju, ka šodien būtu jābūt piketam, kur mātes un tēvi PIEPRASA!!! bērniem kvalitatīvu izglītību valsts valodā! Jo šeit ir Latvija….Riebjās latviešu valodā? Nedzīvojiet Latvijā – visa pasaule atvērta!

  • Вот и начните с себя. В бейте себе уже в мозг наконец – это наша страна тоже. И вы живёте на наши налоги и на, зарабатываемые нами, пенсии. Дошло!

   • ”Grafists ” Laikam ir okupanta pēcnācējs vai arī kolonists(civilokupants),ja jau nemāk uzvesties svešās mājās.Jo īsts krievs jau nu viņš nav.Tad arī lasies uz savu Krieviju.Tur Tevi fiksi vien noliks pie vietas.

    • Ага, окупант, да ещё какой. Такой страшный и ужасный, учу ваших полудурков в институте. Вот я сейчас на экзамене то разгуляюсь. Всё припомню.

     • tevi nau gruti atrast ,tad gan tu runasi citadi .

     • Да я, вообщем то, и не скрываюсь. Ты заходи, если что, водочки выпьем или горилку с салом употребим.

 27. Latvijā dzīvo arī tādas mazākumtautības kā vācieši, franči, igauņi, leiši. Kāpēc kreivnacisti un krievšovinisti pieprasa, lai mazākumtautību skolās mācības būtu krieviski? Kāpēc krievruņi grib pārkrievot vāciešus, igauņus, somus??

  • Гражданин латвии Atbildēt

   Потому что Русские здесь коренная нация,которая живёт здесь до появления государства латвия и до появления здесь латышской нации в конце 17 века.

   • Mņē nado, ja trebuju, mnē položeno…. Tu esi tipisks atstātais virsnieks – 20 000- POĻITRUKS, AR MEŽĢĪTĀM SMADZENĒM#$%^&*

   • Es saprotu krievus,kuri iebraukuši Latvijā.Mācīties ir pagrūti bet var.Ka viņi nezina valsts valodu esam vainīgi arī mēs,jo ar viņiem paši agrāk runājām krieviski.Kas gribēs, iemācīsies.Bet ko tajā saieta dara žīdi Lindermans,Pliners un citi.vajag šos galvenos musinātājus izdzīt no Latvijas.Viņi taču nav vietējie Ulmaņlaika žīdi,bet iebraucēji no plašās Krievzemes.

  • Сам ты нацист.

 28. Kā tad bez tautu rīdītājiem Atbildēt

  Atkal vajātā tauta uzdarbojas – Pliners, Lindermans, pietrūkst tikai Ždanoka un vēl pārītis ūdens duļķotāju pilnīgam komplektam

 29. Nu,Jas’ka Pliner,kap’e’c tu neprase lai mazb’ernus m’aca idi’s vai ivrit’a,bet c’inies par valodu,kur’as p’arst’avji dz’ivo Arhange’lskas apk’artn’e?

  • nevajag uzdot tādus Atbildēt

   jautājumus!Tas jau sen zināms,ka Jašas bērni un mazbērni dzīvo Izraēlā.Vecais šeit ir tikai pagaidām,pildot misiju.

 30. Mācībām jābūt latviešu valodā! Atbildēt

  Mācībām Latvijas skolās IR jābūt latviešu valodā! Kā tas ir gandrīz visās Eiropas valstīs.Kādās valodās, neskatoties uz to, ka Krievijā ir daudz nacionālās minoritātes, mācības notiek Krievijā? Krievu! Un kāpēc tikai krievu valodā? Ņemot vērā Latvijas krievu apbrīnojamās latviešu valodas (ne)zināšanas prasmes neskatoties uz šeit nodzīvoto gadu skaitu, pat apkalpojošajās sfērās – vnk runā tikai krieviski, latviešu valoda kā vienīgā mācību valoda Latvijas skolās ir jāievieš un steidzami!

 31. Šitos visus svētdienas skolas pirmā klasē. Ja tie 60% būtu, tad varetu likt mieru šim jautājumam, pārejais notiktu, kā saka, automatiski. Bet tie sešdesmit ne tuvu nav, kā to konstatējis Jansons. Tās skolotājas pat sveiki nevar pateikt. Jāpanāk lai 60 būtu kā ar nazi un tad runāsim par turpmāko.

Draugiem Facebook Twitter Google+