Mobilā versija
+3.5°C
Elizabete, Betija, Liza, Līze
Sestdiena, 18. novembris, 2017
11. oktobris, 2017
Drukāt

Ar ko atšķiras dzīve pēc 50 no visa iepriekšējā mūža. Ko mēs par to zinām? (20)

Foto - FotoliaFoto - Fotolia

Tiek uzskatīts, ka, pieaugot dzīves ilgumam, veci cilvēki dzīvo ilgāk. Taču tā nav. Svarīgākais, lielākais, stratēģiskais ieguvums, ko sniedz garāka dzīve un kas mūsu acu priekšā maina visu cilvēci, ir nevis fakts, ka tagad vecumdienas ir garākas, bet gan tas, ka novecošanās sākas vēlāk.

Tiem, kam pašlaik ir 40, 50, 55 gadi, vecums sākas tikai 75-80 gados. Tas ir par 25 gadiem – ceturtdaļu gadsimtu! – vēlāk, nekā mūsu vecāku paaudzei.

Vēl pavisam nesen cilvēka dzīvē bija trīs galvenie periodi – jaunība, briedums, vecums. Tagad briedums sākas 50
gados un iezīmē sākumu pilnīgi jaunam, agrāk neeksistējošam posmam cilvēka dzīvē.

Ko mēs par to zinām?
1. Tas ilgst aptuveni 30 gadus – no 50 līdz aptuveni 75 gadiem.

2. Atšķirībā no agrākajiem pieņēmumiem cilvēka fiziskās un intelektuālās spējas pareizas pieejas gadījumā nesamazinās, bet paliek vismaz tikpat labas, vairākos gadījumos – pat labākas, nekā jaunībā.

3.Potenciāli šis ir labākais, kvalitatīvākais cilvēka dzīves periods, jo apvieno sevī veselību, spēkus un dzīves pieredzi. “Ja jaunībai būtu vecuma gudrība, un vecumam jaunības varēšana” – tas vairs nav par mums. Pēc visiem statistikas datiem, šis ir laimīgākais dzīves laiks, kura augstākais punkts tagad iestājas aptuveni 65 gados.

4. Tie, kam patlaban ir 55-65 gadi, piedzīvo šo periodu pirmie cilvēces vēsturē. Agrāk šāda posma vienkārši nebija, jo cilvēki novecoja daudz ātrāk.

5. Tuvākajās desmitgadēs cilvēki vecumā no 50 līdz 75 gadiem kļūs par lielāko vecuma grupu uz planētas.

Ar ko atšķiras dzīve pēc 50 no visas iepriekšējās dzīves? Ar to, ka neviens mūs nekad nemācīja, kā dzīvot pēc 50!

Zīdaiņa periodā mūs gatavo bērnībai, bērnībā – pusaudžu vecumam, pusaudžu vecumā – jaunībai, bet jaunībā mēs pavadām desmitiem stundu, gatavojot sevi gaidāmajiem brieduma pārbaudījumiem. Un tikai 50 gadu slieksni mēs pārkāpjam bez mazākā priekšstata par to, kā un kā dēļ dzīvot tālāk.

Šeit nav nekā pārsteidzoša. No kurienes šādas zināšanas var rasties, ja vēl mūsu vecāku paaudzei 50 gados oficiāli sākās vecums, bet dzīvot tālāk vispār nebija paredzēts, bija paredzēts sākt pamazām atvadīties no šīs pasaules.

Mēs reti apzināmies, ka to dzīves programmu, kurai mēs stingri sekojam, ceļojot pa dzīvi, patiesībā mūsos ielikušas iepriekšējās paaudzes. Tieši iepriekšējās paaudzes radījušas tās grāmatas, filmas, izglītības sistēmu, kas bērnībā un jaunībā veido mūsu apziņu.

Taču iepriekšējām paaudzēm nebija nekāda priekšstata par dzīvi pēc 50 tā vienkāršā iemesla dēļ, ka pēc 50 dzīves principā nebija. Tāpēc arī šādu priekšstatu nav dzīves programmā, ko esam saņēmuši mantojumā no priekštečiem.

Saskaņā ar dažādiem statistikas datiem tiem, kam pašlaik ir 50-55 gadi vai aptuveni tik, vecums iestāsies ne agrāk kā 80 gados. Tas ir ļoti, ļoti patīkami, protams. Mums vienkārši ņēma un uzdāvināja papildu 25 aktīvas un piesātinātas dzīves gadus. Problēma tāda, ka neiemācīja, ka izmantot šo dāvanu. Un rezultātā, pārkāpjot 50 gadu slieksni un nezināšanas dēļ piekrītot priekšlaicīgai novecošanai, mēs riskējam zaudēt 25-30 gadus, kas bez pārspīlēšanas varēja kļūt par labākajiem mūsu dzīvē.

Pēc 50 gadiem iestājas brīnišķīgs periods, kad ir laiks, veselība, spēki, pieredze un līdz vecuma sākumam, pēc mūsdienu standartiem, vēl ir ceturtdaļa gadsimta. Netērē šo laiku veltīgi. Pēc tam ļoti to nožēlosi!

Ja tev ir virs 50, tad patlaban tev ir iespējams absolūti viss: jaunas aizraušanās, jauni prieki un iespaidi, jauna karjera, jauna mīlestība, jauni ceļojumi. Turklāt šo dzīves iespaidu kvalitāte lielā mērā pārsniedz visu, kas bija pieejams zaļajā, neprasmīgajā jaunībā vai saistībām apgrūtinātajā brieduma periodā.

Avots: “mirror-venus.ru”

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. A,tagad jau pensiju dos pēc 80.Nez kas sacer tādus rakstus? Man ir 60 un mana dzīve ir nožēlojama.,un tāda pati tā ir manām vienaudzēm,kuras padomju gados smagi strādājušas gan fiziski,gan morāli. un izaudzinājušas un izskolojušas vairākus bērnus.Smags fizisks darbs nav domāts sievietēm.-sekas ir smagas osteohondrozes formas,artrīti,locītavas visas ir čupā,gūžu protēzes -katram trešajam vēzis,insulti,infarkti-tāda ir sievietes ikdiena pēc 60.No rīta nevar tikt no gultas ārā,sāp visas malas,cik pakusties pa dienu,tad pēcpusdienā jau atkal sāk sāpēt,un sāp ari naktī.vēl asinsspiediena krīzes,visādi depresiju veidi un kunģa problēmas,un tas vēl nav viss.Vēl ir urīna nesaturēšana,reiboņi un atmiņas zudums

 2. Atvainojiet-es tomēr piekrītu,ka šis raksts ir pilnīgi muļķības šajā laikā un vietā.Un nav ko runāt par čīkstētājiem u.t.t. Atverat acis un paskataties,kas notiek apkārt-tā vienkārši!!!

 3. vecums iestāsies ne agrāk kā 80 gados, bet pensiju dos tā ap 130 ... Atbildēt

  Spīdoši! Horoskopu tante zin visu arī par večuku mūžu! Raksti vēl, dārgumiņ! Bet vēl labāk – neraksti par to, par ko tev nav ne mazākās sajēgas …

 4. visi tur reiz nokļūsim Atbildēt

  Paldies, iedvesmojošs raksts,- varu teikt, ka tikai tagad savos ap 50 jūtos kā uz 25. Laikam daži cilvēki pieaug lēnāk… nesāp nekas, daudz staigāju, ēdu pieticīgi – kur steigties?

 5. Raksts pensionēšanās vecuma palielināšanas atbalstam?

 6. Un ja vēl vīrieši iekrīt uz kādu jaunu tibiņu, tad viņiem atkal rodas ģimene, bērni… nabadziņi…

 7. Pilnīgas muļķības,vēlamais kārtējo reizi tiek uzdots par esošo,stress,cīņa par izdzīvošanu ,paskatieties statistiku,mirstības rādītājus,arvien biežāk iznāk pabūt klases biedru un draugu bērēs,55 ir laiks apzināties ka šai saulē nav palicis daudz laika un jāsāk nokārtot rēķinus ar dzīvi nevis skriet pa pasauli un taisīt bērnus

  • Jā, tas raksts Krievijā ir pa taisno pārrakstīts no kāda vecās Eiropas valsts speciālista viedokļa. Pārtikušajās valstīs, Zviedrijā, Dānijā, Francijā tas tā arī ir. Tur cilvēki sāk slimot pēc 70.g.v. un arī medicīnas aprūpe tur ir cita. Pie mums tikai retajam ir tāpat kā Dānijā, diemžēl.

 8. Palasot Jūsu komentārus, atkal kārtējie latviešu čīkstētāji . Protams var jau zvilnēt dīvānā skatīties stulbus seriālus un palikt arvien tuklākas. Un vainot visu iekārtu, kad viņi ir sabojājuši Jūsu veselību. Ir jākustas, jāiet cilvēkos,jābūt priecīgiem un smaidīgiem, nevis staigāt visu laiku sapīkušiem, uz visu pasauli. Ir tik daudz dažādas iespējas kur aiziet,kur piedalīties, bet ja uzaicina tad,ai nē ko es tur iešu.
  Manai mammītei ir 85 gadi,kura ir pārslimojusi vēzi un viņa regulāri brauc ekskursijās,apmeklē dažādus pensionāru pasākumus, koncertus, nūjo. Cilvēks novērtē cik vērta ir dzīve. Ja kas, man ir 55gadi, katru rītu noskrienu5-7km pirms un pēc nopeldos savā sētas dīķīti vienalga vai tā ziema vai vasara. Mīļās, dāmas, celieties, ejiet un nečīkstiet!

  • Edmunds Pumpurs(KokaMilzis). Atbildēt

   Tu esi forša! Tā turpināt!👍👍👍

  • Forši, ka ir Maijas, kurām vienīgā rūpe ir kvalitatīvi pavadīt daudz brīva laika. Patiešām prieks. Bet es zinu lērumu pēc 50, kam no rīta līdz vakaram jāturpina strādāt, lai sviestu uz maizes var atļauties. Teātris, ceļojumi, spa, tralala… Atļaujiet pasmaidīt. Diemžēl tādu, kuri relaksācijas var atļauties darīt teju visu, ko vēlas, ir salīdzinoši maz. Tā ka Maijas labāk paklusējiet un priecājieties, ka jums ir paveicies. Un pārmest “čīkstētājiem”, ka sēžot tikai dīvānā, ir augstprātīgi un zemiski. Vai arī vienkārši stulbi, ja nesaprot, ka katram apstākļi citādāki.

  • Forši, ka ir Maijas, kurām vienīgā rūpe ir kvalitatīvi pavadīt daudz brīva laika. Patiešām prieks. Bet es zinu lērumu pēc 50, kam no rīta līdz vakaram jāturpina strādāt, lai sviestu uz maizes var atļauties. Teātris, ceļojumi, spa, tralala… Atļaujiet pasmaidīt. Diemžēl tādu, kuri relaksēti var atļauties darīt teju visu, ko vēlas, ir salīdzinoši maz. Tā ka Maijas labāk paklusējiet un priecājieties, ka jums ir paveicies. Un pārmest “čīkstētājiem”, ka sēžot tikai dīvānā, ir augstprātīgi un zemiski. Vai arī vienkārši stulbi, ja nesaprot, ka katram apstākļi citādāki.

  • Maija ! Precīzi,ka ar āmuru naglai pa galvu . Ir jāiet, jāskrien ,jākustas cik vien iespējams .Mans aizsākums , brauciens uz Rīgu 2015.g decembrī ,lai tiktos INESES ZIŅĢĪTES vadītajā pasākumā ,,Par veselīgu dzīves veidu ”Tas bija fantastiski ! Sākot ar pamošanos ik rītu gultā un vingrojumiem kas saistīti ar pareizu elpošanu. Šajā vasarā INESE tika uzaicināta lai savas zināšanas parā- dītu visiem interesentiem ,tajā skaitā vairumam pensionāriem .
   No Kandavas tika uzaicināti nūjošanas speciālistus lai apmācīt visus gribē tājus .Paldies viņiem, jo ieguvums bija neaprakstāms. Uztura speciāliste
   Suhanovas k-dze, pat divas reizes ir izglītojusi mūsu pensionārus ar pareizu un sabalansētu ēšanas režīmu un paradumiem .
   Un kur tad paliek izklaides ar jaunu zinību iegūšanu ,.Tā vasaras 4-as ekskur-sijas gan Jelgavu un apkārtnes saimniecībām, tad divu dienu ekskursija LIEPĀ-JĀ ,vēl Kandava un Bruknas muižu .
   Nemaz nepieminot divus braucienus pie Apes draugiem , ES ,,Interreg” mā-
   cību programmas ietvaros . Vēl pie šis programmas aizsācējiem igauņu drau-giem Sekomā ,tieši dienā kad notika Sekoma karaļa kronēšana ( katru gadu augusta pirmajā sestdienā un svētdienā . ) Apmeklētāju skaits sniedzas 20-30 tūkstoši .Tagad vēl 28-29 novembrī brauciens pie viņiem
   Jā .Un vēl kur tad paliek pasākumi pagastos . Jubilāru godināšanas , dažādi svētki u.c, Tā tuvākie , novembra sākumā Slampē ,tad Smārdē ,pareizāk
   Milzkalnes k/c Vai pensionāriem ir laika garlaikoties ,ja 27.dec jādodas uz gada noslēgumu koncertu Nacionālajā teātrī , bet 29.jau Vecgada balle Engurē !
   Un tas pie rakstā minētajiem 75.iem ……

 9. Ne viss ir tik skaisti, kā aprakstīts.Varbūt ir izņēmumi, bet nevisi pēc 50 jūtas tik labi.Veselība krasi sāk šķobīties ,jo neba viegls bija darba un dzīves posms.Bērni bija jāaudzina ,un savādāk nekā šajos laikos.
  Uzskati,domāšana arī ir mainījušies.Aizraušanām, ceļojumiem arī ne sevišķi daudz laika un līdzekļu, un pēc 50 vēl ielgi ir jāpelna iztika.Kad pienāks atpūtas laiks ,tad vairs nebūs spēka ne ceļot,nedz arī būs par ko ceļot.Varēs sēdēt māhjās un labi , ja mazbērniem varēs kādu zeķīti uzceikināt.

  īti uzceikinātr.

 10. Nu ja agrāk 55 gados sievietes varēja iet pensijā, tad tagad būs jāstrādā līdz 85 gadiem. Uz to mūs tagad gatavo! Lai arī fiziski var izvillkt līdz 85, bet pēc 50 cilvēka fiziskās, garīgās u.c. spējas strauji iet mazumā. Darba tirgū cilvēki pēc 50 nevienam nav vajadzīgi.

 11. stulbs,tukšs raksts..Veselība,laime,ha ha,sen nav veselība,sabeigta ceļot komunismu,tagad baudām sekas ar iekšķigām un ārīgāmvainām…

 12. Kas fiziski nav strādājuši un neko neņem galvā,uz tiem varbūt to varētu attiecināt Liela daļa dzīvo stresā un domā ,kā izdzīvot,tiem veselība arī nav.

  • Ne jau visi pēc 50 var atļauties izklaides,ceļot un ļauties saviem vaļaspriekiem,tas viss ir jānopelna un smagi jāstrādā,veselība arī pasliktinās,kur vēl izvilkt līdz pensijai.Kāds te prieks!

Interjera dizaineru padomi, kā pareizi un ērti iekārtot maza izmēra virtuviIr dzirdēts, ka mājas “dvēsele” ir virtuve, kurā lielu dienas daļu pavada ikviens ģimenes loceklis. Un, protams, ka visi sapņo par lielu,
Narva – tālākā ziemeļaustrumu pilsēta, kur jāredz cietoksnis, bastions... (1)Igaunijas–Krievijas pierobeža nav bezcerīga Eiropas Savienības nomale
Draugiem Facebook Twitter Google+