Dabā
Medības

Ar ko tīrīt medību ieroci? Eļļas un speciālie līdzekļi0


Tīrīšanas līdzekļu izvēle ir liela.
Tīrīšanas līdzekļu izvēle ir liela.
Foto: Linda Dombrovska

Kura eļļa, kurš tīrīšanas līdzeklis labāks – to var saprast katrs pats, ilgtermiņā testējot vienu vai otru variantu, izvēloties to, kas labāk patīk. Ir vairāki līderi šajā līdzekļu plejādē, tādēļ uzmetīsim skatu tiem, ko diezgan viegli nopirkt veikalos.

Plaši lietojamais WD-40

Plaša lietojuma produkts, kas radīts ASV un ko pasaule pazīst jau 60 gadus. Kompānija pašlaik piedāvā dažādus profesionālus produktus vispārējai un arī speciālai lietošanai. Tā apvieno vairākus zīmolus, tajā skaitā arī Solvol. Kompānija sākotnēji savu darbību sāka, meklējot rūsas novēršanas un attaukošanas līdzekļus aviācijas industrijai. Bija vajadzīgi 40 mēģinājumi, lai izdotos radīt pareizo formulu. WD-40 nozīmē Water Displacements 40th formula, proti, ūdens atgrūšanas 40.formula. Kopš tā laika šī eļļa kļuvusi par vienu no pasaulē zināmākajām.

Klasiskais WD-40 plaša profila līdzeklis izmantojams, lai aizsargātu metālu no rūsas un korozijas, tas iekļūst daļās, kuras ir iestrēgušas, izstumj mitrumu, kā arī ieeļļo praktiski visu. Ideāli WD-40 ir izmantot, piemēram, tad, ja ierūsējusi piekaramā atslēga. Ieeļļota tā pēc mirkļa atkal ir slēdzama. Šis līdzeklis arī atbrīvo no taukiem, netīrumiem, novērš čīkstēšanu, atgrūž mitrumu, tīra un aizsargā, attīra sarūsējušas virsmas, tīra dažādus mehānismus. Šis ir viens no populārākajiem un visvieglāk pieejamiem līdzekļiem ieroču tīrīšanai. Tomēr jautājums paliek – vai ar to var apkopt ieročus?

Ražotājs apgalvo, ka WD-40 var efektīvi izmantot ieroču īpašnieki. Šo līdzekli šaujamieroču industrija izmantojusi jau ilgu laiku. Ar to ir droši apstrādāt ieroci, un to var noteikti ieteikt izmantot, jo tas attīra, pasargā, atgrūž mitrumu, ieeļļo mehānismus.

Eksperti norāda, ka WD-40 sadala šaujampulvera paliekas, kā arī var iztīrīt dažādas nogulsnes stobrā un ieroču mehānismā. Šis līdzeklis arī derēs, ja ierocis sarūsējis. Tad iesaka to uzpūst uz sarūsējušajām daļām un atstāt uz 24 stundām, tad apstrādāt atkārtoti ar līdzekli, un pēc tam to visu noslaucīt. Tas strādā arī ar dziļi ieēdušos rūsu, un tad var izmantot zobubirstīti un eļļu, lai to visu iztīrītu.

Tāpat pēc ieroča lietošanas to var noslaucīt ar lupatiņu, kas apstrādāta ar eļļu, lai ieroci pasargātu no rūsas, kas var rasties no ādas radītajiem taukiem un sāls. Rudenī un ziemā iesaka ar WD-40 viegli apstrādāt arī aizslēgu, sprūda mēlītes mehānismu, lai pasargātu ieroci no mitruma, kas salā var sasalt. WD-40 var lietot arī pēc tam, kad izmantots kāds šķīdinātājs, lai iztīrītu stobru. Tāpat WD-40 var izmantot, lai apstrādātu ne tikai ieročus, bet arī citu aprīkojumu, kas jāpasargā no rūsas.

Brunox Turbo-Spray

Foto: Linda Dombrovska


Brunox ir Šveices uzņēmums, kas šajā jomā darbojas jau 40 gadus, radot dažādus produktus attīrīšanai, eļļošanai, pasargāšanai, laika gaitā pielāgojot tos arī ieroču tīrīšanai. Brunox Turbo-Spray ir pirmais produkts, ko kompānija iesaka ieroču tīrīšanai. Tas palīdzēs iztīrīt stobru, šķīdinās šaujampulvera, svina, niķeļa, vara paliekas, ieeļļos visas kustīgās daļas. Tas nesatur amonjaku, silikonu, PTFE, grafītu, nanokeramikas daļiņas. Šis līdzeklis neattauko virsmas. Darbojas līdz pat mīnus 55 grādiem.

Brunox iesaka pēc lietošanas ieroci apstrādāt ar speciālo zīmola ieroču tīrīšanas lupatiņu, var arī izmantot vienkāršu auduma gabalu, kas apstrādāts ar eļļu.
Tas neitralizēs sviedrus, kas no rokām nokļuvuši uz ieroča, notīrīs ierocim mitrumu vai jebkādus citus netīrumus, kas radušies, lietojot ieroci āra apstākļos. Ja ierocis bijis pakļauts sniegam un lietum, jāuzsmidzina līdzeklis uz ieroča un jānotīra ar lupatiņu. Tas nodrošinās to, ka mitrums tiek likvidēts.

Ja nav laika ieroci pēc izmantošanas tīrīt, to vienkārši var kārtīgi apstrādāt ar līdzekli gan stobrā, gan ārpusē un likt ieroci seifā līdz brīdim, kad radīsies iespēja to iztīrīt.

Ierocis ir jānoliek ar stobru uz leju, apakšā paliekot kādu salveti, lai liekā eļļa varētu iztecēt. Kad tīrāt ieroci, iesaka to apstrādāt ar Brunox Gun Care, kas ir speciāls līdzeklis ieroču kopšanai, pagaidīt vismaz 20 minūtes, lai līdzeklis var iedarboties. Pēc tam kad līdzeklis iedarbojies, stobru tīra ar birstīti, velkot to cauri stobram 15 līdz 20 reizes, pēc katras reizes notīrot birstīti, lai netīrumi atkal neiekļūtu stobrā. Pēc tam stobrs jāiztīra ar sausu un tīru lupatiņu. Ja stobrs ir ļoti netīrs, šo procesu var atkārtot divas, pat trīs reizes. Pirms noglabāt ieroci seifā, to notīra no pirkstu nospiedumiem.

Ballistol

Vēl viena ļoti populāra un zināma universālā eļļa, ko var izmantot ne tikai ieroču tīrīšanai, bet arī brūču apstrādei nepieciešamības gadījumā. Firma Ballistol darbojas jau kopš 1904. gada, radot produktus, kas tāpat kā citi iesmērē, ieeļļo, tīra, aizsargā. Tie ir līdzekļi, kas domāti arī šaujamieročiem, ādas izstrādājumiem, kokam, metāla virsmām utt. Šaujamieroču tīrīšanai Ballistol piedāvā arī speciālus līdzekļus, tajā skaitā Robla.

Ballistol iesaka ar birsti stobru nebirstēt turp un atpakaļ, jo tā varot sabojāt stobru. Ieteikums ir izstumt birstīti cauri stobram un tad birstīti noņemt, nevis to vilkt atpakaļ stobrā.

Ballistol arī iesaka neizmantot birstīti tad, ja stobrā ir kādas metāla nogulsnes. Tad ieteikums ir lietot Robla Solo. Tāpat ar Ballistol eļļu var apstrādāt ieroci pēc medībām, ja nav laika un iespēju to uzreiz tīrīt.

Lai pasargātu ieroci no laika apstākļu ietekmes, zīmols iesaka lietot līdzekli Gunex, kas pasargā pret koroziju pat labāk nekā Ballistol oriģinālā eļļa. Ballistol neiesaka ieroča tīrīšanā izmantot eļļas, kas satur teflonu, it īpaši stobrā vai patrontelpā. Teflonu zinātniski dēvē par politetrafluoretilēnu, tas ir polimērs, kura sastāvā ir tikai ogleklis un fluors. Notiekot šāvienam, temperatūra stobrā var sasniegt pat 3000 grādu, kā arī spiedienu 2000–3000 bāru. Šādos apstākļos fluors sadalās, radot nelielu daudzumu fluorūdeņražskābes, kas ir ļoti agresīva viela un var bojāt stobru.

Teflonu saturošas eļļas var izmantot tikai ieroča mehānisko daļu apstrādē, bet tāpat no tā liela labuma nebūs. Ja lietojat, piemēram, sportam pilnapvalka lodes vai medību lodes, pietiek ieroci apstrādāt ar Ballistol vai Gunex. Tad ieroča pilna apkope – lielā tīrīšana – vajadzīga vienreiz gadā, ja šaujat vairāk – divas reizes gadā.

Daži stobri zaudē precizitāti jau pēc 10 šāvieniem, daži pēc 50. Munīcija, kas radīta no tombaka sakausējumiem (vara un cinka sakausējums), šāviena brīdī zaudē mazas daļiņas, kas pieķeras stobra metāla virsmai, veidojot plānu kārtiņu nogulšņu. Ar katru šāvienu šī kārtiņa kļūst biezāka, un tas rada novirzes trāpījumos. Robla Solo, ja to lieto pareizi, ir drošākais un maigākais veids, kā panākt, ka ierocis atkal šauj precīzi. Ballistol uzsver, ka Robla Solo ir daudz labāks līdzeklis nekā metāla birste un citi instrumenti, ko zīmols sauc par moku rīkiem. Robla Solo šķīdina tombaku, varu, svinu un cinku, nebojājot stobra metālu.

Robla Solo jāiepūš stobrā, aiztaisot tā galu. Ja nogulšņu ir daudz, līdzeklim jāļauj iedarboties vairākas stundas. Ja nogulšņu nav daudz, pietiek ar to, ka cauri stobram izvelk ar līdzekli piesūcinātu filcīti. Ja filcītis kļūst dzeltens vai zils, tas norāda, ka līdzeklis iedarbojies uz varu vai tombaku. Savukārt cinka vai svina nogulsnes ir bezkrāsainas. Tas jāatkārto, kamēr uz filcīša vairs neparādās krāsainas nogulsnes. Pēc tam stobrs jāiztīra ar sausu lupatiņu un jāapstrādā ar Ballistol eļļu vai Gunex.

Pirms lietot ieroci, iesaka eļļu no stobra iztīrīt. Nedrīkst ilgi atstāt ieroci, kas apstrādāts ar Robla, jo tad rodas amonjaka izgarojumi, kas sāks reaģēt ar jebkādu mitrumu vai organiskiem sāļiem, kas palikuši stobrā, radot korozijas draudus. Ja stobrs ir apstrādāts pret rūsu – melnināts, jāņem vērā, ka Robla var negatīvi ietekmēt uz metāla detaļām izveidoto blīvo zilgani melno oksīdu plēvi. Šādi apstrādātas ieroču daļas ir nekavējoties jānotīra, ja līdzeklis uz tām nokļuvis, noskalojot ar ūdeni. Ja stobra melninājums ir cietis, to var apstrādāt ar zīmola radīto līdzekli Quick-Browning.

Liqui-Moly LM-40

Šis ir vēl viens universāls multifunkcionāls līdzeklis, kas paredzēts tīrīšanai, eļļošanai, pasargāšanai. Liqui-Moly GmbH ir vācu uzņēmums, kas piedāvā ļoti plašu līdzekļu klāstu dažādām dzīves situācijām, ražojot vairāk nekā 4000 dažādu produktu, tajā skaitā arī motoreļļas. Kompānijai ir 60 gadu darbības pieredze, produkti tiek radīti, balstoties uz pašu izstrādātām receptēm. Lai gan kompānija nav īpašu uzmanību veltījusi šaujamieroču apkopei un tīrīšanai,

LM-40 principā nodrošina tās pašas īpašības, ko citi aprakstītie līdzekļi. Šis universālais līdzeklis ieeļļo, tīra, atbrīvo, aizsargā un saglabā. Tas kustīgās daļas saglabā kustīgas, līdzeklis ir ļoti viskozs, tādēļ tas var iekļūt pat šaurākajās spraugās. Atbrīvos ierūsējošas skrūves, attīrīs netīrumus un nogulsnes. Tāpat līdzeklis nodrošina aizsardzību pret rūsu un koroziju, kā arī pasargā hromētas virsmas.

Fluna Tec

Foto: Linda Dombrovska

Austriešu kompānija, kas radījusi veselu līniju līdzekļu, kas paredzēti tieši ieroču apkopei un tīrīšanai. Kompānija norāda, ka Fluna Guncoating līdzeklis aizstāj jebkuru ieroču kopšanai paredzēto eļļu, piedāvājot modernu un inovatīvu risinājumu. Tas ir ļoti viskozs, bez nogulsnēm, ar ilglaicīgu efektu. Paredzēts gan tīrīšanai, gan uzturēšanai, lai pasargātu arī no korozijas. Fluna Guncoating nodrošina skaistu, spīdīgu metāla vir-
smu izskatu.

Pārklājumam nav nedz krāsas, nedz arī smaržas, un to var klāt uz praktiski jebkuras metāla, koka, gumijas, plastmasas virsmas, ar to var apstrādāt arī zelta un sudraba rotājumus. Ražotājs sola, ka šis līdzeklis pat vecus ieročus padarīs par dārgakmeņiem. Fluna Guncoating uz virsmas nožūst, radot plānu kārtiņu, kas ir noturīga pat pret berzēšanu, kā arī pret roku sviedriem. Mazas plaisas vai švīkas metāla virsmā tiek izlīdzinātas, pie virsmas pieķeras mazāk putekļu. Līdzeklis ir ļoti noturīgs pret karstumu, tas neizgaro, saglabā efektivitāti pat ekstrēmos laika apstākļos. Pēc tam kad ieroči apstrādāti ar šo līdzekli, tos ir vieglāk un ātrāk tīrīt.

Interesanti, ka šis uzņēmums ir nodrošinājies pret to, ka pirmais šāviens pēc ieroču tīrīšanas nav precīzs, kā tas mēdz būt, ja no ieroča stobra nav iztīrīta eļļa. Parasti pirms šaušanas stobru iesaka iztīrīt ar lupatiņu, lai lode nelidotu aug-
stāk, kā tas parasti ir šādos gadījumos. Pēc apstrādes ar šo līdzekli var droši šaut, stobru papildus netīrot.

Līdzekli ir arī vienkārši lietot. Uzpūtiet Fluna Guncoating uz tīra ieroča. Ja izmantota ieroču eļļa, lai tīrītu ieroci, iesaka attaukot ieroča metāla daļas. Kad ierocis apstrādāts ar Fluna Guncoating, to izziež ar mikrošķiedras lupatiņu.

Foto: Linda Dombrovska

Līdzeklis automātiski nožūst desmit minūtēs. Nav nepieciešama pulēšana. Lai lietotu stobrā, tas vispirms kārtīgi jāiztīra, pēc tam vienmērīgi jāizklāj līdzeklis ar, piemēram, filcīti. Tad tas ir jānoslauka. Jāļauj žūt apmēram divas stundas, pirms var veikt pirmo šāvienu. Ierocis pēc apstrādes ir pilnībā pasargāts.

Līdztekus īpašajam aizsargājošajam pārklājumam Fluna Tec piedāvā arī speciālo stobru tīrīšanas pastu Gun Cleaner. Paredzēta visiem šaujamieročiem, šī pasta notīra šaujampulvera, svina, vara un tombaka nogulsnes. Var izmantot kā gludstobra, tā arī vītņstobra ieročiem. Nav ieteicams izmantot pulētām vai citādi apstrādātam metāla virsmām, kā apstrādājot plastmasu vai koku.

Lietošana – piesūcina filca uzgali ar attaukotāju Fluna Gun Degreaser vai jebkuru citu attaukotāju, ar to iztīra stobru. Ar vēl vienu filca uzgali vienmērīgi uzklāj ieroču tīrīšanas pastu stobra iekšpusē, ļaujot tai iedarboties desmit minūtes, bet neļaujot tai izžūt. Pēc tam ar bronzas birstīti pasta jāizstumj no stobra. Pārpalikumi no stobra jāiztīra ar attaukotāju, beigās visu apstrādājot ar Guncoating līdzekli.
Vairāk par ieroču apkopi lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnālā Medības

LA.lv