×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
26. maijs, 2015
Drukāt

Ar varu uz pansionātu. Parādu dēļ sievieti izliek no dzīvokļa (34)

Foto - Artis DrēziņšFoto - Artis Drēziņš

Pagājusī ceturtdiena, 21. maijs, 75 gadus vecajai rojniecei Ritai Niedolai bija sāpīgākā, ja ne visssāpīgākā diena mūžā. Kundzi ar varu izlika no dzīvokļa, ko viņa pagājušajā gadā tiesas ceļā bija zaudējusi, un ar varu aizgādāja uz pansionātu.

Izlikšana no vienistabas dzīvokļa padomju laikā celtā daudzdzīvokļu namā bija nolikta pulksten vienos. Niedolas kundzi apmeklēju divas stundas iepriekš. Ārdurvis bija vaļā. Tieši šajā brīdī bija ieradies pastnieks, kas bija atgādājis jaunāko “Latvijas Avīzi”, kuras abonente ir R. Niedola.

Lai gan sieviete dzīvo viena, pamesta viņa nav – katru dienu viņu apmeklē divas Rojas novada pašvaldības sociālā dienesta darbinieces, kas atnes no veikala pārtiku, piekārto gultu un dzīvokli, palīdz tikt galā ar higiēnas lietām. Slimības dēļ pa dzīvokli kundze pārvietojas ar grūtībām – ar kruķiem un balstīdamās pret sienām un mēbelēm. Par sociālā dienesta darbiniecēm dzirdu tikai labus vārdus. Skarbākus par četriem vīriem, kas dienu iepriekš bija atnākuši un atslēguši gāzi – un darījuši to tāpēc, ka R. Niedola izlikšanas dēļ draudējusi atgriezt gāzi un izdarīt pašnāvību, pie reizes uzspridzinot māju.

Dzīvoklī izskatās apmēram tā, kā jau tas varētu būt, kad vientuļš cilvēks pamazām sāk zaudēt spēju rūpēties par sevi un mājokli. Remonts sen nav veikts. Vēlāk sociālajā dienestā uzzinu, R. Niedola nav īsti ļāvusi ieviest kārtību ap sevi.

Liels haoss valda arī mūsu stundu garajā sarunā. Bērnības, kara, kolhoza un šie laiki jaucas kopā, liekas, sieviete grib izstāstīt visu savu dzīvi un sajūtas. Viņa ir izmisumā, taču pie skaidra saprāta. Seko līdzi politikai un gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, pat pajoko: varētu jau mirt mierīgi nost, ja ne milzīgā interese par politiku. Ārā no dzīvokļa neesot bijusi gadu. Invalīde kopš 1992. gada. Var just, ka visu mūžu paļāvusies uz saviem spēkiem. Rojas novada pašvaldības sociālā dienesta vadītāja Lāsma Pūce man pastāsta, R. Niedola viņas dienesta redzeslokā nokļuvusi 2009. gadā – un arī tikai pēc kaimiņu teiktā, ka kundzei grūti uz veikalu aiziet.

Sieviete man saka, ka nekad agrāk palīdzību neesot prasījusi. Bet pēdējos gados palīdzību pieņem un to pat prasa, apzvanījusi virkni tiesībsargājošo iestāžu, taču nu jau ir par vēlu. Problēma ir viena – komunālie parādi mājas apsaimniekotājam SIA “Rojas DzKU”. Dokumenti liecina, ka situācija eskalējusies pusotra gada laikā. 2013. gada 2. maijā mājas apsaimniekotājs brīdinājis dzīvokļa īpašnieci par 928,38 latu parādu, kura nemaksāšanas gadījumā tiek draudēts ar tiesu. Notiek tiesvedība, un 2014. gada 29. jūlijā tiesas izpildītāja atsūta paziņojumu, ka līdz 11. augustam jāsamaksā parāds kopā ar tiesas izdevumiem – 1971,27 eiro, pretējā gadījumā dzīvoklis R. Niedolai tiks atsavināts un to izsolīs ar sākumcenu 2500 eiro. Novembrī notiek izsole, un par dzīvokļa īpašnieku kļūst kāds talsenieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (34)

 1. stulbeņi vecu rakstu izvilkuši.Tantuks jau pie Pētera varbūt.

 2. Grūti jau tā spriest nezinot situāciju.Te gan izskatās,ka tantuks izlaidies.Tādi ir zināmi.Bļauj par vecumu un slimībām,tajā pašā laikā dienā izvelk pa pačkai smēķu.tik maza jau tā pensija nav.Ģimenēm ar maziem bērniem ir grūtāk.

 3. Vecāki ar bērniem, veci cilvēki un grūtnieces- visneaizsargātāko cilvēku kategorija Latvijā, no kuriem spiež, ko vien var izspiest!!! Droši vien kāds “šiška” sakāroja tantiņas dzīvokli kur savu neizdevušos atvasi iemitināt.Gan jau izmetīs tantuku,iztaisīs remontu un skat, pēc kāda laiciņa pusaudži ar skaļu mūziku zem kaifa tusēsies.

 4. Sociālā dienesta darbiniece bija pieminējusi,ka vecā kundze bija solījusi izdarīt pašnāvību un nācies noslēgt dzīvoklī gāziKas būtu bijis ja viņa gāzi būtu atgriezusi,kas notiktu ar kaimiņiem? Vai tā nebūtu lielāka traģēdija ja bojā ietu vairākas ģimenes?

 5. Tiem, kas nesaprot sistēmu – soc. darbinieki jau viņu no dzīvokļa neizlika, to darīja tiesu izpildītājs pēc tiesā nolemtā. Soc darbinieki piedāvāja palīdzību, lai cilvēkam uz ielas nav jāpaliek. Katrs pļaus to, ko iesējis – vienalga vai vecs vai jauns – likumi visiem vienādi – maksājumi jāmaksā. Citām ģimenēm ar bērniem uz vienu cilvēku nav tādu ienākumu – lai man nestāsta, ka viens vecs cilvēks nevarēja komunālos maksājumus nomaksāt.

 6. Ja bija parāds par komunālajiem pakalpojumiem, pašvaldība varēja sniegt prasību tiesā un pēc tam lūgt tiesu izpildītājam ieturēt 30% no viņas pensijas parāda dzēšanai. Taču, ja viņa turpināja nemaksāt ikmēneša rēķinus, parāds tik un tā krātos. Nezinot situāciju, grūti spriest, kā būtu labāk rīkoties. Katrā ziņā kundzes pensija ļāva samaksāt par nelielo dzīvoklīti. Taču atkal nezinu – varbūt slimoja un daudz naudas aizgāja zālēm?

 7. Pret vecu cilvēku,invalīdu tiek pastrādāta publiska vardarbība un vēl atrodas nelieši,kuri šo nelietību attaisno.Latvijā šādas nekrietnības kļūst par ikdienu.

  • Tagad to tantinju nometinaasim nikas dziivokliitii.

   Un nedod dies, nika gribees no tantinjas atbriivoties un izlikt vinju aaraa. Tad nelietiigo niku mees tiesaasim par publisku vardarbiibu pret vecu cilveeku un liksim cietumaa.

 8. Viena pagale nedeg. Katram savi argumenti. Labi, ka cilvēku ievietoja pansionātā, nevis pilnīgi atstāja uz ielas. Pansionātā viņa būs aprūpēta, tīrībā un kārtībā starp cilvēkiem. Pensija arī viņai ir normāla, zinu cilvēkus, kas dzīvo ar daudz mazākām pensijām.

 9. žēl kundzes, varu iedomāties, cik izmisusi , bezpalīdzīga un apkaunota viņa jutās. varēja taču ieturēt no pensijas tos komunālos, no algas taču ietur. Bet laikam jau bija vairāk nepieciešams tas dzīvoklis, cilvēks mazāk svarīgs, ko no tāda veca vēl var paņemt, tāpat tak nomirs. Uzskatu, ak darba rezultāti būtu jāvērtē arī soc darbiniekiem, cik apmierināti ir viņu klienti. pagaidām mūsu soci vairāk izskatās pēc represīvas struktūras. pansionātā ir briesmīgi, kā jebkurā vietā, kur tu nevēlies atrasties.

  • Tiem pansionātiem dzirdēts daudz,ka tur faktiski švakākus iemītniekus nomirina,lai būtu,,miers” ,viņiem dod miega zāles ,lai vairāk guļet un tā tie civēciņi aiziet viens pēc otra.

 10. Nesaprotu, KĀ VAR NEMAKSĀT par saņemtajiem komunālajiem pakalpojumiem!!! Pensija tiešām liela – 262 eiro!? KUR PROBLĒMA??? Tā ir daudzdzīvokļu māja un ko darīt citiem kaimiņiem??? DZkU nesniedz pakalpojumus mājas uzturēšanā, ja kādai no lielajām mājām ir parāds, ko izveido iedzīvotāji – parādnieki, kuri VIENKĀRŠI vēl ir izveidojuši kredītsaistības un VISPIRMS UZSKATA KREDĪTA MAKSĀJUMUS PAR PRIMĀRAJIEM BANKAI UN TIKAI TAD( ja paliek nauda?) maksā komunālajam par pakalpojumiem!??? Mums liek “saprast”, ka esam vainīgi par mājas APZINĀTI radītā parāda!? LŪK, KUR VISBAIGĀKAIS ABSURDS!?? ŠĪ JOMA IR PILNĪGI NESAKĀRTOTA JURIDISKI!? NO DZĪVOKĻA PARĀDNIEKI IR JĀIZLIEK UN PIE TAM SAVLAICĪGI BEZ ŽĒLASTĪBAS!!!!!!! Pirms DARA, ir JĀDOMĀ ĻOTI DAUDZUS GADUS UZ PRIEKŠU!!! Padomju laikus nav ko atcerēties šajā sakarā, tie NAV pie vainas!?? JĀMĀCA SEVI STRĀDĀT UN DOMĀT AR GALVU!!!!!!!!!

  • Novēlu Jums būt pie pilnīgi skaidra prāta vecumā,lai Jūs viena pati tiktu galā ar savām problēmām,bez citu palīdzības.

 11. Skumji ka invalīdi var tā vienkārši izmest no lepnajiem apartamentiem,skumji ka pie socdarbnieku aprūpes dzīvoklis ir nekārtībā.Bet tāda nu ir nackomunistu izpratne par sociālo taisnīgumu un neceriet ka kāds ir pasargats no viņu iedibinātās kārtības sekām un L.G. aicinājumi paļauties uz neizbēgamo sodu ir provokatīvi šļupsti.Tauta izbeigsies ātrāk.

  • Bildē var redzēt, cik lepni ir tie apartamenti… Un par sociālo darbinieki aprūpes darbu – viņiem ir savi konkrēti pienākumi. Viņu pienākums nav izberzt spožus visus dzīvokļa kaktus, īpaši tad, ja cilvēks pats nav diez ko kārtīgs (skat. foto).

 12. Es domāju, ka cilvēks sociālismā PIERADIS par daudz ko nemaksāt vai maksāt niecīgi, iespītējās un PRINCIPĀ nemaksāja, parādu sakrādams lielu lielo un dzīvojot ar apziņu, ka viņu jau uz ielas neizliks. …

 13. Kad vienreiz cilvēki sāks saprast, ka pansionāts nav nabagmāja, bet normāla civilizēta iestāde. Protams ir labākas, sliktākas. Bet vai labāk vienam mirt savos mēslos nekā būt cilvēkos un daudz maz aprūpētam?

 14. vecu koku grūti pārstādīt….. un tomēr ,labak būt aprupētai ,starp cilvekiem ,nekā grimt parādos …visu cieņu pensionārei …bet ar varu gan nevajag to darīt ,ir jāizrunājas

 15. AR VISU CIEŅU PENSIONARIE!bet ir japadoma kas maksas paradus, ara tak nemet, bet piedava siltu , ara tak nemet. es ari esmu pensionare, bet es maksaju pedejo centu, nevaresu ,darisu to pasu.

 16. “sliktajos”komunistu laikos visiem bija darbs,studijas un ārstēšana bija bez maksas un no dzīvokļa nevienu ārā nesvieda. Lai dzīvo kapitālistu sātanistu Latvija!

  • no dziivoklja aaraa nesvieda. Driizaak pielika klaat veel jaunus iemiitniekus. 😀

   tavos sovjetu okupantu laikos tu vareeji staaveet dziivoklju rindinjaa desmit un divdesmit gadus, liidz kameer sovjetu valsts vispirms apgaadaaja ar dziivokljiem krievu migrantus.

 17. izklausās, ka maitu lijas būtu sastājušās apkārt mirstošajam. Mūsu socdarbinieku komandas varētu painteresēties, kā tādas lietas notiek civilizētajās valstīs. Par materiālo palīdzību daudz svarīgāka ir attieksme. Tāds brīdis var pienākt kuram katram, no tā pasargāts nav neviens, arī kuplā ģimenē nē

 18. Tik tiešām – 262 eiromēnesī nav tik niecīga summa, lai nevarētu apmaksāt vienistabas dzīvokli. Tātad te drīzāk ir personības problēmas. Par pansionātiem: Jāpriecājas, ka ir tāda iespēja un nevarīgs cilvēks nepaliek uz ielas. daudzus gadus apciemoju bijušo kaimiņieni Madonas pansionātā,..viss labi – vecīši siltumā, paēduši, aprūpēti, personāls labs. Tikai viena lieta, ar kuru man būtu grūti samierināties – istabiņā dzīvo 3 cilvēki. Būtu kaut visvismazākā istabiņa, kurā knapi var iespraukties, bet tā būtu mana privātā telpa. Diez kas nav, ja mūža nogali jāpavada kopmītnes apstākļos.

 19. 262 Eu nav daudz,bet nav arī maz un var pieticīgi iztikt – tikai – bet mums silti un nemaksājam, gan jau…

  • 262-tas ir l0ti daudz-daudziem nemaz tik lielas pensijas nav

   • Zuze,par to verga darbu,ko šī kundze ir strādājusi,tā nav nemaz tik liela pensija.
    Cik esmu novērojis,tu daudzreiz raksti tīrās dumības,nesaprotot to jēgu.
    Šai kundzei uz zālem,ar viņas slimību ,aizgāja ļoti daudz naudiņas,protams,ja vina dabūja tās labās zāles,nevis kaut kādu allopurinolu.
    Nvajag skast slimam,vecam cilvēkam,nodzīvo dārgā pati līdz tādam vecumam un arī smagi strādājot,nevis kaut kur kantorītī dzerstot kafiju.

    • Par verga darbiem shii var prasiit kompensaaciju no puukjina kaa padsavieniibas saistiibu paarnjeemeeja.

     Latvijaa shii nekaadus verga darbus straadaajusi nav, tikai seezh un sanjem pensiju. Un nemaksaa iiri it kaa domaa ka dziivo komunismaa.

  • kas jūs idioti!? Atbildēt

   tas ir ļoooti daudz vientuļam pensionātam! Un zāles? Jums vsp ir nojausma, cik zāles maksā?? Paika? Laikam te kādi mucā augošie komentē.

 20. Ir jau traki… Bet pansionātos veciem vientuļiem cilvēkiem dzīve nemaz nav tik briesmīga- ir ar ko parunāties, viņi tiek apģērbti, paēdināti, aprūpēti. Varbūt sociālajiem darbiniekiem jāatrod pareizā pieeja večukiem- jāaizved vispirms apskatīties, kā tur ir- lai parunājas ar citiem iemītniekiem, paēd pusdienas…

Draugiem Facebook Twitter Google+