Ekonomika
Darbs

Lielveikali svētkos. Tirgotājiem rentabli, darbiniekiem asaras 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Shutterstock

Svētdienās veikalus slēgt ciet – ar šādu lēmumu nākusi klajā Polija, kuras lojālo žestu var skaidrot ar lielo reliģiozitāti valstī. Arī svētkos šajā valstī lielveikali nestrādā. Tikmēr pie mums Latvijā reklāmas sižetos iedzīvotājiem tiek aicināts būt īpaši laipniem pret tiem, kas Ziemassvētkus un Jauno gadu pavada ar saviem mīļajiem… kolēģiem. “Man bija jāizvēlas – strādāt Ziemassvētkos vai Vecgada vakarā. Izvēlējos pirmo, jo vismaz Jaungada dienu vēlos sagaidīt kopā ar ģimeni, kas dzīvo tālu no Rīgas,” pieredzē dalās pārdevēja Anita, kura Ziemassvētkus pavadīs starp drēbju kalniem tirdzniecības centrā “Alfa”.

Veikalu slēgšanu neatbalsta

“Riebīgākā sajūta nav pašā svētku dienā, kad esi darbā. Asaru kamols kaklā iezogas brīdī, kad atnāc mājās un saproti, ka svētku vakarā esi palicis pilnīgi viens,” sirsnīgi stāsta uzrunātā pārdevēja. Latvijā lielveikali strādā gan svētdienās, gan svētku dienās. Vienīgā diena, kad tie ir ciet, – 1. janvāris, bet arī šajā dienā pārtikas veikali “Rimi” un “Maxima” strādā līdz vēlam vakaram. Atsevišķos gadījumos arī Jāņu dienā lielveikali nestrādā.

Priekšlikums par to, ka tirdzniecības uzņēmumi ar vairāk nekā 2000 darbiniekiem nestrādātu svētdienās un svētku dienās, tika skatīts Saeimas Tautsaimniecības komisijas sēdē 2015. gada sākumā. Tomēr tas neguva atbalstu.

Portālā “manabalss.lv” joprojām turpinās parakstu vākšana iniciatīvā “Par tirdzniecības centru un lielveikalu slēgšanu svētdienās”. Šā gada 18. decembrī iniciatīvu bija parakstījušas 2280 personas.

“Valstī jāveicina godīga konkurence; ierobežojot vienu daļu tirdzniecības nozares – tikai lielveikalus – tas netiks realizēts. No konkurences politikas viedokļa raugoties, komercdarbību ierobežojošu normu noteikšana tikai atsevišķai mazumtirdzniecības grupai nav uzskatāma par labu praksi. Tirdzniecība svētdienās lielveikalos nodrošina patērētājiem daudz lielāku mobilitāti, izvēloties iepirkšanās vietu un laiku. Savukārt attiecībā uz lielveikalu darbu svētku dienās jāuzsver, ka jau šobrīd efektīvi darbojas tirgus pašregulācijas mehānisms – lielveikali individuāli nosaka darba laiku svētku dienās,” Ekonomikas ministrijas nostāju pauž sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evita Urpena.

[yesnopoll background=”#ff9c51″]

Mīnusu vairāk nekā plusu

“Tiktu gūts sociālais ieguvums, ja lielveikalus slēgtu svētdienās un svētku dienās. Tirdzniecībā strādājošajiem būtu iespēja veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai. Atpūtušies darbinieki arī labāk strādātu, tādēļ augtu darba ražīgums. Augtu arī mazo veikaliņu konkurētspēja un kopumā mainītos iepirkšanās tradīcijas. Tomēr mīnusu ir vairāk. Daudzi iedzīvotāji var iepirkt nepieciešamās preces vien brīvdienās, jo darba dienās tam neatliek laika. Pēdējos gados vairākas valstis šādus ierobežojumus atcēlušas, jo veikalu slēgšana izraisījusi lielu sabiedrības neapmierinātību. Ierobežojot darbalaiku, samazinātos patēriņš, kas negatīvi ietekmētu Latvijas ekonomiku kopumā. Rastos arī nevienlīdzīgas konkurences situācija, kas neveicinātu mazo veikalu attīstību. Samazinoties darba stundu skaitam, veikalu vadītājiem būtu jāpārskata darbinieku maiņu kārtība, kas varētu novest pie štatu samazināšanas vai attiecīgi zemāka atalgojuma. Liegums neatbilst idejas autoru mērķiem – kāpēc šāda iespēja netiek dota mazāko veikalu pārdevējiem un kāpēc tikai vienas nozares darbiniekiem?” savu nostāju izklāsta Saeimas Tautsaimniecības komisijas konsultants Ilmārs Dzintars.

Svētdiena – lai iepirktos

Šā gada novembra izskaņā Polijas Seims pieņēma likumu, kas paredz izmaiņas veikalu darbalaikā svētdienās. Pārejas periods ir sadalīts vairākos gados. Saskaņā ar grozījumiem svētdienas tirdzniecības aizliegums tiks piemērots no 2018. gada 1. marta, tirgoties varēs divas svētdienas mēnesī – pirmo un pēdējo. No 2019. gada 1. janvāra iepirkšanos varēs veikt tikai mēneša pēdējā svētdienā un no 2020. gada tirdzniecības aizliegums būs spēkā visās svētdienās.

“Polijas lēmumu, iespējams, iespaidojušas Polijas reliģiskās tradīcijas, jo lielākā daļa poļu svētdienas rītos dodas uz baznīcu. Pretēji Polijas piemēram no 2016. gada sākuma Somijā veikalu vadītāji paši var izlemt par darbalaiku. Iepriekš veikalu darbalaiku stingri regulēja valsts. Līdz šim Latvijā tirgotāji ir vadījušies pēc sabiedrības interesēm un pieprasījuma. Jau šobrīd, ja nav pieprasījuma, svētku dienās un brīvdienās darbalaiks tiek saīsināts. Jāņem vērā Latvijas darba ņēmēju darba dienas ilgums. Daudzos gadījumos doties uz kādu no lielajiem iepirkumu centriem Rīgā vai rajona pilsētās cilvēki var atļauties tikai brīvdienās. Būtu arī jāvērtē, kā tas ietekmētu uzņēmējdarbību un kopējos nodokļu ieņēmumus valstī,” skaidro Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Darbalaiks saīsināts par vienu stundu

“Uzskatu, ka Polija ir rīkojusies pareizi. Arī mūsu valstī cilvēkiem būtu jādod iespēja atpūsties, atbrīvojot viņus no darba svētdienās. Esam par to diskutējuši vairākkārt un ierosinājuši slēgt lielos pārtikas veikalus brīvdienās un svētku dienās, kuros ir vairāk nekā 2000 darbinieku, ļaujot strādāt tikai mazajiem. Atbalstot mazos veikalus un ļaujot viņiem izdzīvot konkurencē ar lielajiem. Šķēršļus liek lielie tirdzniecības uzņēmumi – pārtikas veikali “Rimi” un “Maxima”. Neuzskatu, ka veikalu slēgšana nodarītu kaitējumu Latvijas ekonomikai. Visvairāk piepildīti lielveikali ir tieši pirmssvētku periodā, bet oficiālajās brīvdienās tajos apgrozās maz cilvēku. Arī Kultūras ministrija ir mūsu pusē, sakot, ja veikalus aizslēgtu, svētdienās un svētku dienās cilvēki netērētu naudu produktu iegādei, bet ieguldītu to izklaides iespējās. Arī tas nāktu par labu mūsu ekonomikai. Arī baznīcas un reliģiskās tradīcijas ir par to, ka svētdiena ir diena, kas paredzēta atpūtai, ne darbam,” pārliecinoši saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

“Aiz cieņas vienam pret otru tiem pārdevējiem, kuriem Ziemassvētkos ir jāstrādā, Vecgada vakars ir brīvs. Un otrādi. Domāju, ka Latvija vēl nav izaugusi līdz tādam līmenim, lai veikalus svētdienās un svētkos slēgtu ciet. Pieredze rāda, ka tieši nedēļas nogales ir ražīgākais laiks, kad lielveikalos ir pulka ļaužu. Iepirkties brauc gan cilvēki no laukiem, gan tūristi. Eiropas attīstītākajās valstīs tomēr svētkos nestrādā. Uzskatu, ka arī mums būtu jāvadās pēc šiem piemēriem. Būtu jauki, ja vismaz darbalaiks 24., 25. un 31. decembrī tiktu patiešām saīsināts. Strādāt līdz astoņiem vai deviņiem vakarā nav produktīvi,” vērtē aksesuāru veikala pārdevēja Inita, kas šogad vienus no svētkiem pavadīs lielveikalā “Galerija Centrs”.

Pārdevēji mokās

“Svētkos lielveikaliem noteikti jābūt ciet. Pati esmu strādājusi dažādos lielveikalos un zinu, ka tieši pirmssvētku laiks ir pats piepildītākais. Bet pašos svētkos – tā ir pārdevēju mocīšana. Cilvēku nav, un tā ir liela nīkšana. Runājot par svētdienām, uzskatu, ka pilnībā slēgt ciet šajās dienās lielveikalus nevajadzētu. Ir situācijas, kad tā ir vienīga diena nedēļā, lai iepirktos. Latvijā arī nav tik izteiktas reliģiskās tradīcijas un pārdevējam ir iespēja izkārtot darba maiņas tā, lai svētdienas rītā varētu doties uz baznīcu. Tomēr saīsināt darba laiku varētu gan, jo līdz plkst. 22.00 strādāt svētdienas vakarā nav nepieciešams,” stāsta Ivanda, kura tirdzniecības centrā “Alfa” iepērk Ziemassvētku dāvanas. Aptaujāto pircēju viedokļi atšķiras. Vladislavs, kurš lielveikalu plāno apmeklēt arī 25. decembrī, uzskata, ka Latvijai nevajadzētu sekot Polijas piemēram. Savukārt Artūrs teic, ka tikai cilvēcīgi būtu, ja svētdienās un svētku dienās darbiniekiem sniegtu iespēju atpūsties.

Pircēji būtu neapmierināti

“Latvijas tirgus nav gatavs šādiem radikāliem lēmumiem. Raugoties no biznesa perspektīvas, lielveikalu slēgšana brīvdienās un svētku dienās noteikti ļoti ietekmētu to apgrozījumus, kā arī veidotos negodīga konkurence. Nevar viennozīmīgi definēt, kas pie mums ir un kas nav lielveikals. Iespējamas dažādas interpretācijas. Svarīgs faktors ir arī pircēju intereses, kuras lielā mērā ir pakārtotas ikdienas ritmam – cilvēki ir ļoti aizņemti darba dienās, savukārt brīvdienās viņiem ir vairāk brīva laika. Līdz ar to abpusēji izdevīgi ir pieturēties pie šābrīža iedzīvotāju iepirkšanās paradumiem un veikalu darbalaika. Lai mainītu šāda veida paradumus un likumu kārtību, noteikti būtu nepieciešams lēmumus pieņemt nozares iekšienē, kopīgi vienojoties visiem tirgus dalībniekiem par konkrētām izmaiņām. Šāda veida lēmumu pieņemšanas sistēma sekmētu brīvāku izvēli un apmierinātību no tirgus spēlētāju puses, nevis uzspiestas izmaiņas no valsts vai pašvaldību iestāžu puses,” pret veikalu slēgšanu svētdienās un svētkos ir t/c “Domina Shopping” direktore Dina Bunce.

“Lai darbinieki varētu pavadīt laiku ar savām ģimenēm, jau vairākus gadus “Maxima Latvija” svētku laikā saīsina veikalu darbalaiku. To kopumā nosaka pircējs, un mums kā mazumtirgotājam jābūt spējīgiem pielāgoties pircēju paradumiem un atbildēt uz viņu pieprasījumu un iespējām,” norāda “Maxima Latvija” komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.

Latvija nav vienīgā

Citur Eiropā ir dažādi veikalu darbalaika risinājumi. Piemēram, Bulgārijā veikalu darbalaiku regulē vispārpieņemta prakse, nevis oficiāls nolikums. Daži hipermārketi ir atvērti 24 stundas diennaktī. Horvātijā tirdzniecības likums nosaka, ka veikalu darbalaiks nav ierobežots, ja vien tiek ievērotas darbinieku darba tiesības. Vispārpieņemtā prakse šajā valstī nosaka, ka veikali ir slēgti Jaungada dienā, Lieldienu svētdienā un Ziemassvētku dienā. Savukārt Dānijā visi veikali var būt atvērti svētdienās, taču oficiālajās brīvdienās veikali jābūt slēgtiem, bet Vecgada vakarā jāver ciet ne vēlāk par plkst. 15.00.

Francijā pastāv darbinieku svētdienas atpūtas princips. Veikali, ko vada paši veikalu īpašnieki, var būt atvērti, ievērojot attiecīgu darba un atpūtas līdzsvaru. Šajā valstī pastāv stingri ierobežojumi un pārsvarā veikali un pat bāri brīvdienās ir ciet. Vācijā svētdienās un svētku dienās veikali tiek slēgti, bet dažos apgabalos tie var būt atvērti, ja tas ir iedzīvotāju interesēs vai īpašos gadījumos. Grieķijā veikali tiek slēgti, bet tiek atvērti divas svētdienas pirms Ziemassvētkiem, katras izpārdošanas sezonas pirmajā svētdienā un svētdienā pirms Lieldienām. Arī Ungārijā Adventes svētdienās pirms Ziemassvētkiem veikali drīkst būt atvērti, ja īpašnieki to vēlas. Īrijā nav ierobežojumu, tomēr svētdienās, Pirmajos Ziemassvētkos un Lielajā Piektdienā aizliegts tirgot alkoholu. Arī Igaunijā, Itālijā, Latvijā, Somijā un Lietuvā pastāv atsevišķi ierobežojumi attiecībā uz alkohola tirgošanu vēlajās nakts stundās. Nīderlandē vietējās pašvaldības var izsniegt atļauju veikaliem būt atvērtiem svētdienās, bet Lielajā Piektdienā, 24. decembrī un 4. maijā veikali nedrīkst būt atvērti pēc 19.00. Darba likums Anglijā un Velsā aizsargā veikalu darbinieku tiesības, ja tie nevēlas strādāt svētdienā un saņemt samaksu vai papildu brīvo laiku par virsstundām, ja jāstrādā oficiālajās brīvdienās.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv