×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. novembris, 2016
Drukāt

Asi iestājas pret socnodokļa samaksu no minimālās algas (11)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Biedrība “Latvijas Pilsoniskā alianse” (eLPA) paziņojusi, ka likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” izmaiņu rezultātā, kas stāsies spēkā no jaunā gada Latvijā tiks panākta masveida biedrību un nodibinājumu bankrotēšana.

220 biedrības un nodibinājumi, kā arī uzņēmumi un privātpersonas šodien nosūtījuši augstākajām valsts amatpersonām un politiķiem nostājas vēstuli pret konkrētajiem grozījumiem.

“Organizāciju pastāvēšana būs apdraudēta neadekvāti pieaugušā nodokļu apjoma dēļ. Likuma izmaiņas paredz, ka biedrībām, nodibinājumiem un uzņēmējiem, kas nodarbina darbiniekus nepilnu darba laiku, būs jāmaksā par šiem cilvēkiem valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi no minimālās algas,” skaidro NVO jumta organizācija..

eLPA direktora pilnvaru izpildītāja Kristīne Zonberga skaidro, ka organizācijas, kas strādā sabiedrības labā, darbiniekiem nodrošina atalgojumu galvenokārt no projektu budžeta, kur ir noteikti skaidri ierobežojumi slodzes apmēram un ziedojumiem konkrētiem mērķiem. Organizācijas nodarbina sabiedrības grupas, kuras nevar strādāt pilnu slodzi un šī sektora specifikas dēļ šiem grozījumiem būs negatīvas sekas.

Nostājas vēstule attiecībā uz valsts sociālās apdrošināšanas maksājumu piemērošanu no minimālās algas, gadījumos, kad biedrība vai nodibinājums nodarbina darba ņēmēju nepilnu darba laiku tiek nosūtīta Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājai, Ministru prezidentam, Kultūras ministrei, Finanšu ministrei un politisko partiju frakcijām. Organizācijas aicina lēmumu pieņēmējus veikt visu nepieciešamo, lai novērstu būtisko kaitējumu.

No nākamā gada paredzēts palielināt minimālo algu līdz 380 eiro pašreizējo 370 eiro vietā.

Jau ziņots, ka Labklājības ministrija iepriekš informējusi, ka sociālās iemaksas līdz minimālajai algai veic 35% strādājošo, ko ministrija vērtē kā satraucoši augstu rādītāju. Tas tika uzsvērts atzīmējot un izvērtējot pensiju sistēmas 20 gadu darbību.

“Kamēr vairāk nekā trešā daļa nodokļu maksātāji maksās līdz minimumam vai minimumu, tad arī nākotnē viņi saņems tādu pašu pensiju. Piemēram, mikrouzņēmējs, aizejot pensijā, dabūs naudu pensijai no skolotāju algas, policistu algas, tā ir pilnīgi aplama solidaritāte, tāpēc pirmais solis ir minimālā sociālā iemaksa. Ļoti pamatots jautājums, vai to neatcels,” iepriekš teica labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”).

Reirs arī norādīja, ka mikrouzņēmumos strādājošie nereti ir sociāli neaizsargāti, jo par viņiem tiek maksātas zemas sociālās iemaksas.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Nedrīkst visus likt zem vienas šnites. Esmu darba devējs, pie manis strādā sieviete, kurai mājās nestaigājošs 1. grupas invalīds. Mums ir iespējams, savstarpēji vienojoties, izstrādāt elestīgu darba grafiku, lai viņa varētu gan drusku nopelnīt, gan izrauties uz pāris stundām no mājām, arī sociālās garantijas, kaut nelielas, ir no svara. No 1. janvāra es būšu spiesta no viņas atbrīvoties. Rezultātā: vēl viens bezdarbnieks, kam valsts būs spiesta maksāt pabalstu. Tātad – valstij būs nevis ieguvums, bet zaudējumi. Un kur vēl morālais slogs gan darba devējam, jo pati esmu 2. grupas invalīde, kam vajag palīdzību, gan darba ņēmējam, jo uz pilnu slodzi strādāt viņa nevar, vīrs uz visu dienu viens nav atstājams. Jājautā – kam no tā labums???!!!

 2. Nu, es, piemēram biedrībā strādāju 1 dienu mēnesī, esmu darba aizsardzības un ugunsdrošības speciālists, tiks cik daru par to arī saņemu, kur lai tās biedrības ņem vairāk. Mūsu biedrība apsaimnieko savu biedru mājas un apkurina tās… Dīkdieņi, nē, domāju, ka uzņēmīgi cilvēki, jo to jādara papildus pamatdarbam.

 3. Laimīgais no ārzemē3m Atbildēt

  Citāts: Jau ziņots, ka Labklājības ministrija iepriekš informējusi, ka sociālās iemaksas līdz minimālajai algai veic 35% strādājošo, ko ministrija vērtē kā satraucoši augstu rādītāju. Tas tika uzsvērts atzīmējot un izvērtējot pensiju sistēmas 20 gadu darbību.
  ===================================
  Ministranti! Uzdodiet sev jautājumu kāpēc tikai 35% veic šos maksājumus? Vai Jums ir atbilde? Visticamāk nav. Un to ko jums saka nodokļu maksātāji – to vienkārši nedzirdiet! Mācieties ekonomikas likumus un rīkojieties sakarīgi, tad, varbūt, vēl kaut ko varēs saglābt. Citādi, manuprāt, defolts vairs nav tālu.

 4. Negribu runāt par visām biedrībām, bet ir gadījumi, kad darbinieks nav vajadzīgs uz pilnu laiku, ir jāveic darbs dažas stundas dienā. Līdz šim varēja maksāt strādātajam laikam atbilstošu algu, aprēķinot arī atbilstošus nodokļus. Ja turpmāk man vajadzēs maksāt sociālo nodokli no pilnas minimālās algas, tad es neturēšu darbā nevienu no nepilnu laiku strādājošajiem. Tie kļūs par bezdarbniekiem, valsts nesaņems nodokļos ne IIN, ne arī socnodokli, bet maksās bezdarbniekiem pabalstus. Cik tas būs finansiāli izdevīgi, lai Reirs parēķina!

 5. Kā šiem nodibinājumiem un biedrībām nav kauna. Vergiem kādreiz vismaz bija ēdiens un kur dzīvot, bet šie pat to negrib atļaut saviem darbiniekiem saņemt.

 6. Vislabāk “trūcīgos latviešus” var redzēt Spices un Alfas autostāvvietās 🙂

 7. vispār nebūs nekādu-ne aplokšņu,ne neaplokšņu algu un no tām maksājamu nodokļu,jo mazie uzņēmumi vienkārši likvidēsies.Tās milzīgās aplokšņu algas galvenokārt ir tikai VID un pārējo valdošo prātos,dabā to praktiski nemaz nav,vismaz tik daudz ,cik viņi ir sacerējušies.

 8. Kas viņiem maksās pensiju?
  Pievērsiet uzmanību biedrību un dibinājumu skaitam,ko viņi visi dara?
  No kurienes auda algām,šaubos ka tā samesta no minimālās algas.

 9. vispār jau jebkurš no mums strādā sabiedrības labā, tad kāpēc vienam jāmaksā socialais, bet citam – nē? Un tikmēr, kāmēr nav izskaustas aplokšņu algas, šāds likums ir tikai normāls. Zināms, kā tas notiek – vispirms puse algas aploksnē, bet pēc tam žēlabas un vaimanas par mazo pensiju un pabalsta prasīšana

  • Tagad gan nemaz nebūs jāgaida tā pabalstu prasīšana līdz pensijai.Pēc jaungada pabalstus sāks prasīt tie nepilnu slodzi strādājošie,kurus atlaidīs no darba ,jo mazie uzņēmumi vienkārši nespēs maksāt par nedarītu darbu nereālus nodokļus.Nebūs jau kur ņemt līdzekļus.Nez vai kāds tur augšā vispār domā ar,jeb viņiem ir pārliecība,ka nauda aug kokos?Tā gan varētu likties,ja viņiem katru gadu algas aug un aug.

Draugiem Facebook Twitter Google+