×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. jūnijs, 2015
Drukāt

Asociācija: piena iepirkuma cenas turpina sarukt; saimnieki nespēj segt kredītmaksājumus (7)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto

Piena iepirkuma cenas turpina kristies un daudzas saimniecības šobrīd nespēj segt kredītmaksājumus, aģentūrai BNS atzina Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga.

“Piena cenas joprojām ir zem katras kritikas un šobrīd pazeminās vēl vairāk,” sacīja Alpa-Eizenberga, piebilstot – nekas neliecina par cenu stabilizāciju vai paaugstināšanos nākotnē. Viņa norādīja, ka kopš maija beigām, kad piena iepirkuma cenas mazliet pārsniedza 21 centu, tās turpina kristies un jūnija beigās vidējā piena iepirkuma cena, visticamāk, saruks līdz 20 centiem. Piena iepirkumu cenu kritums ir saistīts ar situāciju globālajā tirgū un industriālo cenu kritumu.

Alpa-Eizenberga norādīja, ka saistībā ar piena kvotu atcelšanu, sezonalitāti un Krievijas tirgus zaudēšanu Eiropā ir piena pārprodukcija, kādēļ Lietuvas, Igaunijas un Polijas piena pārstrādes uzņēmumi nereti atsakās iepirkt pienu. “Ir bijuši gadījumi, kad kombināti pasaka – mums vairs pienu nevajag. Tas vispār ir ļoti smagi, bet, acīmredzot, nav atrasti tirgi. Latvijas piena kooperatīviem [pienu iepirkt] atsaka Lietuva. Savukārt vietējie kombināti pienu ir gatavi ņemt par ļoti, ļoti zemām cenām,” viņa atzina.

Alpa-Eizenberga norādīja, ka zemo piena iepirkumu cenu dēļ daudzas saimniecības atliek zālāju sēšanu, lopu piebarošanu un citus svarīgus darbus, kam nav finanšu līdzekļu. “Katrs mēģina izdzīvot, kā māk. Veicies ir tiem, kas savas govis laiž [ganīties] zālē, jo tie šobrīd iztiek bez papildu proteīna piebarošanas. Tiem, kas baro govis iekštelpās un kam vēl ir jāmaksā kredīti, iet ļoti, ļoti smagi. To redz gan barības tirgotājfirmas, gan tehnikas tirgošanas firmas. Visi, kas ir saistīti ar piena lopkopību, redz, ka lauksaimniekiem ir ļoti smagi ar maksāšanas termiņiem un viņi nespēj norēķināties,” viņa teica.

Latvijas Piena ražotāju asociācija apvieno piena ražotājus, lai veicinātu piena ražošanas attīstību, veidotu partnerattiecības ar piena pārstrādes uzņēmumiem, kā arī pārstāvētu piena ražotāju intereses dažādās institūcijās.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. maziem zemniekiem taču par pienu var nemaksāt nemaz lai viņi strādā tāpat par velti galvenais lai lielie saimnieki saņem naudu par pienu lai var braukt izklaides braucienos lepni dzīvot un algot vēl strādniekus lai pašiem nekas nav jādara.Mazo saimniecību ganāmpulkam barība nav vajadzīga jo viņiem par pienu neko nemaksā un arī pašiem ir jāstrādā bez brīvdienām.

 2. Te nu parādās 15 -20 govju ģimenes fermas priekšrocība pret 150 – 200 govju fermu. Mazajiem pārstrādātāji nekad par pienu nav maksājuši vairāk par 15-20 centiem par litru. Un viņi ir izdzīvojuši, jo viņi govis gana ganībās, viņiem nav strādnieku, jo visus darbus dara paši un viņiem nav kredītu bankā. Bet lielfermas pērk dārgu barību, algo baru strādnieku un baro bankas ar regulāriem kredītiem,jo lielam ražotājam vienmēr pietrūkst apgrozāmo līdzekļu. Pie šādas saimniekošanas tirgus apstākļos piena iepirkuma cenai ir sarkanā līnija, zem kuras lielferma nespēj izdzīvot un bankrotē. Bet tas jau ir mūsu ZM ierēdņu un ministra nopelns, jo viņi tikai turpina aģitēt par lielfermām, bet visās nozares nelaimēs vaino pārējo pasauli, tikai ne savu tuvredzību un nekompetenci. Gan jau reālā dzīve ienesīs savas korekcijas, bet tās būs nežēlīgas un diemžēl cietējs būs vienīgi zemnieks.

 3. Man bija bizness un kredīti.Uznāca krīze un es bankrotēju.
  Taču man nenāca prātā vainot nevienu citu kā sevi,ka esmu nepareizā laikā izvelejies nepareizo biznesu.
  Vel jo vairāk,ka man pienaktos kaut kādas subsidijas….

  • Diemžēl pateicoties tādiem “biznesmeņiem” kā Tu, tā domā ļoti daudzi. Ja neesi slaucis un govis un ražojis pienu, tad labāk nespried par lietām ko nesaproti.

   • Tev kāds ar varu ir piesēja pie govs astes?Nepatik neņemies.Un nav ko te gaudot.Tādiem kā tev jau gribetos,kā kolchoza laikos : garntētu iepirkumu ar garantētu cenu.Nekas nesanāks.Nemāki jeb neproti met meiru pats jeb gaidi banku un utrupi.
    P.s. Dēļ tādiem “zemniekiem” jau mes esam galigā bedrē.

 4. Tad nu beidzot ir pateikta patiesība par situāciju piensaimniecībā.mēs zemnieki tā klusiņām likvidējamies.Pagaidām tautas kalpi to nejūt,bet kad naudiņas sāks aptrūkties tad gan sāks rosīties ar runām par grūtām sarunām ar ES par kompensācijām,un atgādināt ,ka ES mums piešķīra 7 milj.,kas bija kā piliens jūrā,un tikai dzīvības uzturēšanai.Nav grūti iedomāties ,kas notiks rudenī,ja jau tagad vasarā likvidē saimniecības.Mums ir tuvredzīga valdība,vai arī mums ir lemts cukurbiešu audzētāju liktenis.

  es mums

  • Tas būtu labākais liktenis, ja tas būtu kā cukurbiešu audzētājiem. Ja likvidē nozari, tad lai to dara uz tādiem pašiem noteikumiem, kā ar cukurbiešu audzētājiem. Latvijai ir paredzamas sliktas beigas, ja šādi viss turpināsies.

Draugiem Facebook Twitter Google+