Uncategorized

ASV prezidents grib saglabāt “amerikāņu sapni”0

Foto – AFP/LETA

ASV prezidents Baraks Obama ikgadējā uzrunā par stāvokli valstī, solot ieviest lielākus nodokļus turīgākajiem valsts iedzīvotājiem, sacījās Savienotās Valstis padarīt taisnīgākas. Prezidenta vēlēšanām jau klauvējot pie durvīm, Obama vairāk nekā stundu garās uzrunas lielāko daļu veltīja sasāpējušajām iekšpolitiskajām problēmām – ekonomikai, veselības aprūpei, bezdarbam, nodokļu sistēmai, kā arī izglītības un rūpniecības nozarēm.

 

Kritiķi, kuru rindās gan galvenokārt atrodas Republikāņu partijas biedri, Obamas runu dēvējuši par pārāk “populistisku”, kurā atkārtotas jau iepriekš dzirdētās frāzes.

 

Negrib subsidēt miljonārus

“Amerika sola – ja tu smagi strādā, tev klājas pietiekami labi, lai veidotu ģimeni, lai tev piederētu māja, lai tu sūtītu bērnu koledžā un lai nedaudz atliktu pensijai. Šobrīd svarīgi ir saglabāt šo solījumu dzīvu,” uzrunā kongresam pauda prezidents Obama. Pēc īsiem patosa vārdiem viņš sāka ķidāt iekšpolitiskās un ekonomiskās problēmas. Uzrunā Baltā nama saimnieks apņēmās lielākus līdzekļus atvēlēt jaunu darba vietu radīšanai un izglītības nozarei. Naudu šo mērķu sasniegšanai viņš iecerējis iegūt, palielinot nodokļus turīgākajiem valsts iedzīvotājiem. Sakot, ka Vašingtonai jāizbeidz “subsidēt miljonāri”, Obama atsaucās uz miljardiera Vorena Bafeta piemēru, kurš vairākkārt paudis gatavību maksāt lielākus nodokļus un iepriekš sūkstījies, ka viņa sekretārei nodokļu likme ir augstāka nekā viņam. “Protams, jūs varat to saukt par šķiru karu. Bet prasīt, lai miljardieris nodokļos nomaksā vismaz tikpat daudz, cik sekretāre? Lielākā daļa amerikāņu to sauktu par veselo saprātu,” uzsvēra Obama. Viņš arī solīja necelt nodokļus tiem amerikāņiem, kuri gadā pelna mazāk nekā 250 tūkstošus dolāru. “Ja tu gadā nopelni vairāk nekā vienu miljonu dolāru, tev nodokļos būtu jānomaksā ne mazāk kā 30 procenti,” uzskata ASV prezidents.

 

“Miljoniem amerikāņu, kuri smagi strādā un ik dienas dzīvo saskaņā ar likumiem, ir pelnījuši, lai arī valdība un finanšu sistēma dara to pašu.” Republikāņi nemitīgi kritizējuši Obamas ieceri noteikt lielākus nodokļus valsts bagātākajiem iedzīvotājiem. Viņuprāt, Obama mudinot uz “šķiru karu”, uz kā rēķina viņš gribot saglabāt vietu prezidenta amatā.

 

Obama arī vēlas reformēt nodokļu sistēmu tā, lai vietējo tirgu ASV uzņēmējiem padarītu pievilcīgāku. “Pagaidām firmas saņem nodokļu atlaides, ja darbaspēku un peļņu pārvirza uz ārvalstīm,” sacīja Obama. “Tikmēr firmām, kuras izvēlas palikt Amerikā, jāmaksā vieni no augstākajiem nodokļiem pasaulē. Tādai sistēmai nav nekādas jēgas, un ikviens to zina. Tāpēc mums tas ir jāmaina.”

 

Obama: ASV ir neaizvietojamas

Laikā, kad ASV parāds sasniedzis 15 triljonu atzīmi, bet bezdarbs ir ap astoņiem procentiem, Obama teju nemaz nepievērsās ārpolitikai un drošības jautājumiem. Tiesa, atspēkojot runas par Savienoto Valstu norietu, Obama paziņoja, ka “Amerika ir atgriezusies”. Tam sekoja pamatīga aplausu vētra. Viņaprāt, cilvēki, kuri spriedelē par Amerikas ietekmes mazināšanos, “nesaprot, par ko runā”. “Jā, pasaule mainās. Nē, mēs nevaram kontrolēt ikvienu norisi. Bet Amerika ir neaizstājama valsts. Kamēr vien būšu prezidents, tas nemainīsies,” paziņoja Obama.

Savā uzrunā viņš atskatījās uz dažiem ārpolitikas sasniegumiem – kaujas vienību izvešanu no Irākas, Osamas bin Ladena un vairāku citu “Al Qaeda” līderu draudu likvidēšanu, aizvien lielāko Irānas izolēšanu no starptautiskās sabiedrības tās kodolprogrammas dēļ. Obama ne vārdu nebilda par pasaules ekonomiku satraucošo eirozonas krīzi, vien secināja, ka Eiropa kopā ar Āziju ir “mūsu senākie sabiedrotie”.

Obamas uzrunu par stāvokli valstī politiskie novērotāji viņpus Atlantijas okeānam sauc par viņa vēlēšanu kampaņas sākumu. Saskaņā ar raidsabiedrības “ABC News” un laikraksta “The Washington Post” otrdien publicēto sabiedriskās domas aptauju atbalsts Obamam pēdējā mēneša laikā kāpis par pieciem procentiem, un tagad viņu ASV prezidenta amatā atbalsta 53 procenti amerikāņu.

 

LA.lv
LE
LETA
Uncategorized
Mihaela Šūmahera “Ferrari” pārdots izsolē par rekordcenu
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Stalone noliedz apsūdzības seksuālā uzbrukumā kā “smieklīgas”
17. novembris, 2017
LE
LETA
Uncategorized
Berluskoni nebūs jāuztur bijušā sieva, škiroties no 1,4 miljoniem eiro mēnesī
16. novembris, 2017

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Amatu zaudē Rīgas vicemērs. Kas notiks tālāk?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Smiltenē ar vīrusu izraisītu zarnu infekciju saslimuši 57 bērni
1 stunda
ML
Māra Libeka
Veselam
Māra Libeka: Bīda mēbeles, kad sabrucis jumts
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Lai samazinātu ūdens patēriņa starpības veidošanos, ūdens skaitītājus nodos kopīpašumā
1 stunda
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Jarmarka” ietur pauzi; tradicionālo studentu izstādi – gadatirgu LMA rīkos jauna komanda
58 minūtes