Latvijā
Kriminālziņas

Atjauno kriminālprocesu pret bijušo bāreņu nama audzēkni2

Foto-Shutterstock

Pēc “LA” publikācijas par notikumiem bāreņu namā “Līkumi” prokuratūra ir nolēmusi atjaunot kriminālprocesu, kurā aizdomās par bāreņu namā notikušu seksuālu vardarbību tika turēts tā audzēknis Aivis B.

Sabiedriskie mediji notikušo bija atspoguļojuši vienpusēji, Aivi B. iztēlojot par vienu no tiem bāreņu nama iemītniekiem, kas savulaik esot vissmagāk cietuši no Salas novada bāreņu nama “Līkumi” (tagad “Saulstari”) vadības brutalitātes un patvaļas. Aivim B. (tagad 22 gadus vecs) sabiedriskais radio bija devis faktiski neierobežotas iespējas izteikties par bijušo bērnunama vadītāju un par “vairākām vardarbīgām un pazemojošām epizodēm”, kuru dēļ viņam esot “joprojām nepieciešama regulāra psihologa palīdzība”.

Taču pēc tam “LA” noskaidroja (publikācija “Latvijas Radio – manipulācijas upuris?” š. g. 13. marta “LA” numurā), ka pret Aivi B. laikā, kad viņš uzturējies bāreņu namā, tikušas ierosinātas vismaz divas krimināllietas. Par Sarkanā Krusta mītnes dedzināšanu un aplaupīšanu Jēkabpils rajona tiesa Aivim B. 2012. gada oktobrī piesprieda divu gadu nosacītu cietumsodu. Savukārt 2013. gada pavasarī pret viņu tika sākts kriminālprocess aizdomās par seksuālu vardarbību pret rīcībnespējīgu puisi, kas bijis gados jaunāks bāreņu nama iemītnieks. Šis kriminālprocess Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldē tika “izmeklēts” vairāk nekā četrus gadus un pagājušā gada jūlijā izbeigts publiski neizskaidrotu apsvērumu dēļ.

Šī kriminālprocesa sākotnējā izmeklētāja Inita Nereta, kura 2014. gada pavasarī devās izdienas pensijā, norādīja: viņa nedrīkstot atklāt notikušā detaļas kā izmeklēšanas noslēpumu, taču varot apliecināt, ka pierādījumi kriminālprocesā par rīcībnespējīgā nepilngadīgā puiša seksuālo izmantošanu bijuši ļoti pārliecinoši.

Pēc tam, kad “LA” publicēja plašu aprakstu par notikušo, prokuratūra ir atcēlusi policijas 2017. gada 12. jūlija lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu. Nekādu plašāku informāciju prokuratūra nesniedz, taču atzīst, ka atjaunotais kriminālprocess ir nosūtīts Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldei tālākas izmeklēšanas organizēšanai.

LA.lv