Kultūra
Māksla

Atklās Holandes oforta izstādi “Rembranta ēnā”0

Publicitātes foto

Piektdien, 15. jūnijā, plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) 4. stāva galerijā tiks atklāta izstāde “Rembranta ēnā. Holandes oforts 17. gadsimtā”, informē LNB komunikāciju speciālists Augusts Zilberts.

Tā piedāvās 24 Holandes mākslinieku – Rembranta sekotāju – oforta tehnikā darinātus grafikas darbus, iepazīstinot ar klasiskas grafikas iespiedtehnikas darbu kolekciju no Konrāda Ubāna Mākslas lasītavas krājuma. Ieeja bez maksas.

Izstādes “Rembranta ēnā. Holandes oforts 17. gadsimtā” darbos aplūkojama tā laika cilvēka ikdiena – kara briesmas un miera trauslā idille, antīkās kultūras mantojums un reliģijas klātbūtne, daba un dzīvnieki. Eksponētie darbi ir daļa no vācu mākslas zinātnieka un kolekcionāra Pētera Betgera apjomīgās iespiedgrafikas un zīmējumu kolekcijas, ko Mākslas lasītava kā dāvinājumu saņēma 2016. gadā.

Rembranta van Reina (1606–1669) loma Holandes grafikas mākslā ir nozīmīga – viņš uzskatāms par vienu no pirmajiem mūsdienu oforta pamatlicējiem. Tomēr mākslinieks bija vientuļš savos meklējumos. Neviens no 17. gadsimta Holandes ofortistiem tā arī nespēja viņam līdzināties un gribot negribot nokļuva Rembranta ēnā.

Oforts jeb asējums ir 15. gadsimta sākumā radīta dobspieduma tehnika, kas tieši 17. gadsimtā ieguva izteikti laikmetīgu valodu, kuru pilnveidoja nākamās mākslinieku paaudzes. “Veidojot darbu ofortā, zīmējumu metāla plātnē iekodina ar skābi. Vispirms plātni noklāj ar skābi necaurlaidīgu grunti, tad tajā ar adatu vai smailu instrumentu ieskrāpē zīmējumu. Šādi tiek atsegts metāls, kuru kodina, plātni liekot skābē. Novilkumu iegūst, izkodinātajās vietās ieklājot krāsu, lieko izslaukot un ar spiedienu pārnesot uz papīra. Tā kā grunts nav cieta, ir iespējams uzvilkt spontānu līniju, kas atšķiras no gravētas līnijas.”

K. Ubāna Mākslas lasītavas kolekcija ir viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem ārvalstu iespiedgrafikas krājumiem Latvijā. To veido aptuveni 10 000 vienību – vairāku gadsimtu Latvijas, Vācijas, Nīderlandes, Itālijas, Francijas, Anglijas, Krievijas un ASV mākslinieku un iespiedēju darbi.

Izstāde “Rembranta ēnā. Holandes oforts 17. gadsimtā” būs apskatāma līdz 14. oktobrim.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Saulkrastos notiks senās uguns nakts un VIII folkloras festivāls “Pa Saulei”
1 diena
VK
Vita Krauja
Kultūra
Liepāja sāk ar latviešu mūziklu
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Augusta jubilāri – Vija Artmane un Arvīds Krievs portālā filmas.lv
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DJ
Dace Judina-Nīmane
Kultūra
Vija bija kā lampiņa, uz kuru visi tiecās. Saruna ar Dairu Āboliņu par filmas tapšanu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
LIVA: skolās aizvien nopietnāka problēma kļūst “vecāku tiesību pārākums”
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs tveicīga
1 stunda
LE
LETA
Kultūra
Uzņems dokumentālo filmu par kinorežisoru Aloizu Brenču
13 minūtes
LE
LETA
Latvijā
LM ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru auditā konstatē dažādus trūkumus
9 minūtes