×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. oktobris, 2015
Drukāt

Atklās pirms 30 gadiem iecerēto Ojāra Vācieša kapa pieminekli (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sestdien, 24. oktobrī, plkst. 13 uz Ojāra Vācieša piemiņas vietas atklāšanu Carnikavas kapsētā, Siguļos, kur atdusas arī dzejnieka dzīvesbiedre Ludmila Azarova, LA.lv uzzināja Carnikavas novada domē.

Kapsētā ar Carnikavas novada pašvaldības, valsts un ziedotāju finansiālu atbalstu ir īstenota arhitektes Ingūnas Rībenas iecere, kas jau 1985. gadā uzvarēja konkursā par O.Vācieša kapavietas sakārtošanu Carnikavas kapos. Tās pamatā ir O.Vācieša dzejoļu krājuma “Zibens pareizrakstība” poētika, un piemineklī dzejnieka portrets ir atveidots zibens šķērsgriezumā, savukārt L.Azarovas kapavieta attēlota kā balta lode, simbolizējot saulesgaismu un līdzsvaru.

“Pieminekli veido tumši pelēkais granīts, kas ir stinguma, varenības un nesalaužamības simbols, un kurā ir zāles “plaisa” – divu globālu dzejnieka daiļrades tēmu “turpināšanās” un “uzdrīkstēšanās” koncentrēta vizuāla interpretācija. Maigā, laicīgā, iznīcīgā un vienlaikus mūžīgā zāle, kas “dzimst” katru pavasari un “mirst” rudenī, piemineklī simboliski atdala šās saules un aizsaules daļu. Tāpat kā zāle – maiga, iznīcīga un laicīga – salauž granīta stingušo mūžības varenību, arī dzīvs, patiess vārds vienmēr salauzīs melīgu, liekulīgu laiku,” stāsta Rībena. O.Vācieša portreta maketu veidoja tēlnieks Gļebs Panteļejevs, bet tā izkalšanu granītā veica Guntis Pandars.

Jau vēstīts, ka 2012. gadā Carnikavas novada dome, O.Vācieša memoriālais muzejs un O.Vācieša biedrība kopā ar dzejnieka tuvākajiem radiniekiem rosināja sakārtot O.Vācieša un L.Azarovas kapavietu, izrādot cieņu dzejnieku nozīmīgajam veikumam dzīves laikā, vienlaicīgi radot estētiski sakārtotu vides ainavu ar kultūrvēsturisku nozīmi, kur pulcēties viņu talanta cienītājiem.

“Pirms 30 gadiem jaunās arhitektes Ingunas Rībenas pieminekļa iecere izturēja lielu konkursu, un tai savu akceptu un atbalstu dzīves laikā sniedza arī Ludmila Azarova. Vācieša atdusas vieta ir kā piemiņas vieta mūsu atmodai, kas simbolizē mūsu tautas vienotību, spēju būt un pastāvēt,” saka Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Jurēvica.

O.Vācieša piemiņas vietas izveides kopējās izmaksas ir 184 461,53 eiro, no kuriem pašvaldības finansējums ir 107 245,73 eiro, valsts finansējums – 74 147,27 eiro, bet ziedotāju atbalsts – 3068,53 eiro. Carnikavas novada dome izsaka sirsnīgu pateicību ikvienam ziedotājam, kurš atbalstīja pieminekļa tapšanu!

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. atgāina padomju laiku monumentus, vai tiešām tas bija tas, kas jāuzstāda kapos?

  2. Piemineklis dabā izskatās baisi un neatbilst O. V. dzejai. Viss laukums klāts ar nedzīvu akmeni, melns un drūms, pats piemineklis sānskatā izskatās pēc giljotīnas.

  3. Vai tā ir pašvaldības funkcija, finansēt kapa pieminekli? Būtu labāk par to naudu kādu ceļu sakārtojuši…

    • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

      Muļķim nepieciešamas garāks mūžs nekā citiem, lai viņš kaut dzīves nogalē pagūtu pēc prāta nākt!

  4. Ojāra Vācieša dzīvesbiedre Ludmila Azarova arī bija dzejniece!

Draugiem Facebook Twitter Google+