×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. novembris, 2014
Drukāt

“Ātrā ēdināšana” pastāvējusi arī viduslaikos

Ekrānšāviņš no "Die Welt"Ekrānšāviņš no "Die Welt"

Ātrās ēdināšanas “ieskrietuves” intensīvu satiksmes ceļu malās pastāvējušas jau viduslaikos, liecina izrakumi Vācijas austrumu pilsētas Halles apkaimē. Halles Senvēstures muzeja vadošā arheoloģe Zuzanna Frīdriha laikrakstam “Die Welt” pavēstījusi, ka izrakumos pirms 700 gadiem pastāvējuša ciema vietā konstatēts kas līdzīgs mūsdienu ceļmalas kafejnīcām.

Krakavas ciems viduslaikos atradās pie svarīga lielceļa, ko tolaik izmantoja daudz pajūgu. Arheologi ceļa vietā atseguši labi saskatāmas ratu riteņu risas. “Tas, ka risas saglabājušās cauri gadsimtiem, nozīmē, ka tolaik, līdzīgi kā pa mūslaiku maģistrālajām autošosejām, tur ticis braukts patiešām ātri,” norādījusi Frīdriha.

Ciema vidū atradies plašs bruģēts laukums – mūslaiku autostāvvietas ekvivalents – gar kura malām izkārtojušās vieglas dēļu būdas dzērienu un ātro uzkodu tirgošanai. Laukumā “tālbraucēji” varēja novietot ratus un doties uz būdām ātri uzkost. Vēsturnieki uzskata, ka ceļinieku apkalpošana Krakavas ciema ļaudīm varēja sniegt nozīmīgus papildu ienākumus. Ap 200 iedzīvotāju ciems šajā vietā pie “šosejas” pastāvējis laikā no 9. līdz 14. gadsimtam. Nav zināms, kādēļ tas iznīcis. Kā iemeslus varētu minēt sērgu, karus vai badu.

Veicot izrakumus saistībā ar paredzēto gāzes vada būvi, arheologi kopumā atklāja 15 māju vietas. Ēkām bijuši pamatīgi mūra pagrabi. Atklāta arī ciema akas vieta. Kopumā atrasti apmēram divi tūkstoši artefaktu – pārsvarā trauku lauskas, apģērba un rotu detaļas, arī viena monēta, datēta ar 1348. gadu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+