×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. marts, 2012
Drukāt

Auziņš: zinātnes stiprināšanai jāpārliek uzsvars no procesa uz rezultātu kontroli

auzins_marcis

Zinātnes stiprināšanai Latvijā ir jāpārliek uzsvars no procesa uz rezultātu kontroli, piektdien LNT raidījumā “900 sekundes” teica Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš.

“Tas, kas ir acīmredzams – šobrīd zinātnes pārraudzībā ļoti tiek kontrolēts process un netiek kontrolēts rezultāts. Piemēram, Latvijas Universitātei nepārtraukti pārmet, ka profesors nedēļā ir strādājis nevis 40, bet 42 stundas – izrādās, ka tas ir liels pārkāpums. Tajā pašā laikā, vai ir radīts produkts, kas zinātniski pētnieciskajā projektā ir paredzēts, – patents, zinātnisks pētījums, monogrāfija – paliek otrajā plānā,” sacīja Auziņš.

Viņaprāt, kļūda ir arī tajā, ka augstākā izglītība un zinātne pašlaik tiek uzskatītas par atsevišķiem sektoriem. Tādēļ izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa rosinātā reforma Izglītības un zinātnes ministrijā, vienā departamentā apvienojot augstāko izglītību, zinātni un inovācijas, ir solis pareizajā virzienā.

Jau vēstīts, ka Valsts kontrole (VK) secinājusi, ka Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) īstenotā valsts zinātnes politika nesekmē tās mērķa – nodrošināt zināšanu ekonomikas īstenošanu un ilgtspējīgu tās izaugsmi – sasniegšanu, jo zinātnes politika nav veidota tā, lai zinātniskā darbība un tās sasniegumi veicinātu tautsaimniecības attīstību.

VK norāda, ka politikas plānošanas dokumenti faktisko situāciju zinātnē ataino vispārīgi, kā dēļ arī rīcības virzieni un uzdevumi zinātnes jomā identificēto problēmu risināšanai ir definēti plaši un vispārīgi un nav orientēti uz konkrētu rezultātu sasniegšanu.

Ķīlis, reaģējot uz šiem secinājumiem, norādījis, ka tie apliecina jau agrāk ministra pausto, ka šajā jomā un arī pašās zinātniskajās institūcijās ir nepieciešamas pārmaiņas. “Tieši zinātne un pētniecība sasaistē ar augstāko izglītību var radīt inovācijas, kas palīdzēs Latvijai kļūt par konkurētspējīgu valsti,” paudis Ķīlis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+