Ekonomika
Nauda

Bankas ziņo par šaubīgiem darījumiem2

Valsts policija

Skaļie skandāli Latvijas banku sektorā Latvijas komercbanku asociācijas biedriem liks vēl ciešāk sadarboties ar tiesībsargājošām iestādēm noziedzīgu nodarījumu identificēšanā un apkarošanā. Jau šobrīd ik gadu tiek ziņots vidēji par 17 tūkstošiem aizdomīgu darījumu, vēstīja “LNT Ziņas”.

Latvijas Komercbanku asociācijas vadītāja Sanda Liepiņa raidījumam “900 sekundes” atzina, ka bankas pērn labprātīgi ziņojušas par vairāk nekā 17 000 neprastu un aizdomīgu darījumu.

Pērn izmeklēšanas iestādēm nodoti materiāli par 225 iespējamiem noziegumiem. 85 gadījumos ir ierosināts kriminālprocess, 39 materiāli pievienoti jau esošiem kriminālprocesiem, 101 materiāls vēl izskatīšanā.

Viesturs Burkāns, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks:”Nedaudz vairāk kā 200 ir tieši par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Materiālos nauda, kas figurējusi shēmās vai legalizēta, ir vairāk nekā viens miljons eiro.”

Izsekojot noziedzīgi iegūto līdzekļu kustību, pērn izdevies atrast un iesaldēt 45 miljonus eiro. Salīdzinot statistiku, šo iesaldēto līdzekļu apmērs pēdējos gados audzis – attiecīgi gadu iepriekš – 2016. gadā tie bija 36 miljoni, vēl gadu agrāk – 21 miljons.

Runājot par naudas atmazgāšanas shēmām, Komercbanku asociācijas vadītāja norāda, lai gan pērn ieviesti daudz augstāki standarti, kas attiecas uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, kas rezultējušās vairāk nekā 30 tūkstošu klientu sadarbības pārtraukšanā ar bankām, acīmredzot ir jāpārskata un jānosaka vēl augstāki standarti sadarbībā ar klientiem.

Vairāk pievienotajā video sižetā:

LA.lv