×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2017
Drukāt

Barišņikovs: Latvijas pilsonība ir iespēja šeit būt savējam, nevis cilvēkam no malas (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Kad saņēmu uzaicinājumu pieņemt Latvijas pilsonību, mana sirds notrīsēja, jo tā ir iespēja būt šeit kā savējam, nevis cilvēkam no malas, šodien Saeimā pilsoņa pases saņemšanas pasākumā sacīja Latvijā dzimušais baletdejotājs Mihails Barišņikovs.

“Es nodomāju, cik gan lieliski būtu atgriezties bērnībā, ne vairs kā cilvēkam no malas, bet kā savējām. Apmeklēt mātes kapu, godināt tos, ko mīlēju un cienīju. Staigāt par Jūrmalas liedaga smiltīm vai Vecrīgas bruģi,” teica mākslinieks.

Barišņikovs teica, ka Rīga viņu nostādīja uz kājām gan tiešā, gan tēlainā nozīmē, par ko viņš ir pateicīgs. “Pateicos cilvēkiem, kas šeit dzīvojuši vai dzīvo, visiem maniem pedagogiem, klasesbiedriem, lieliskajiem operas un baleta māksliniekiem, visiem māksliniekiem, kas atstājuši dziļus nospiedumus manā bērna dvēselē un atmiņās,” viņš turpināja.

Mākslinieks arī norādīja, ka 16 gados dodoties prom no Latvijas, viņam šķita, ka brauc prom uz ilgu laiku, varbūt pat uz visu laiku. Viņš citēja sava drauga, dzejnieka Josifa Brodska vārdus “Paldies Tev likteni, ka izrādījies garš”.

Arī noslēdzot savu runu, Barišņikovs nolasīja Brodska dzejoli, kas viņam saistoties ar Baltijas valstīm. Šī dzejoļa nosaukumu latviski varētu iztulkot kā medusmēneša šķēlīte, tajā apdzejota mīlestība un jūras ainava.

Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (VL-TB/LNNK) pases pasniegšanas svinīgajā pasākumā norādīja, ka pilsonības piešķiršana Barišņikovam ir patiešām nozīmīgs notikums Latvijai, mūsu tautai un pilsonības prestižam. Šim notikumam ir “iekšējais dziļums, ko sajūt gan Latvija, gan jūt arī pats Barišņikovs”.

Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere (V) pauda, ka pilsonības piešķiršana Barišņikovam ir patiesi liels notikums, piebilstot, ka pases pasniegšana juridiski apliecina iegūto saikni ar Latvijas valsti, tomēr pēc būtības māksliniekam saikne ar Latviju ir bijusi vienmēr.

Kā ziņots, Saeima šorīt vienbalsīgi nolēma uzņemt Barišņikovu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā, savukārt pēcpusdienā viņam pasniegta pilsoņa pase.

Barišņikovs ir ASV pilsonis, un Latvijai ar ASV ir pieļaujama dubultpilsonība. Barišņikovs mācījies Rīgas Horeogrāfijas skolā pie pasniedzējiem Ņinas Ļeontjevas un Jura Kaprāļa. Pedagogu vadībā tika likti pamati lieliskai baleta tehnikai. 15 gadu vecumā Barišņikovs iestājās Ļeņingradas A.Vaganovas vārdā nosauktajā horeogrāfijas skolā un mācījās pie pedagoga Aleksandra Puškina. Barišņikovs ieguvis divas zelta medaļas starptautiskos baleta konkursos – 1966.gadā Varnā un 1969.gadā Maskavā.

1974.gadā viesizrāžu laikā Kanādā Ļeņingradas Kirova vārdā nosauktā Operas un baleta teātra solists Barišņikovs palika Kanādā, vēlāk viņš pārcēlās uz ASV. Pateicoties augstajam meistarības līmenim, viņš dejoja galvenās lomas 20.gadsimta vadošo horeogrāfu Bežāra, Petī un citu iestudējumos.

Barišņikovs kļuva par vienu no ievērojamākajiem baleta māksliniekiem ASV. No 1974. līdz 1978.gadam viņš dejoja “American Ballet Theater”, 1978.-1979.gadā strādāja kopā ar Džordžu Balančinu “New York City Ballet”, no 1980. līdz 1989.gadam viņš bija Amerikas Baleta teātra direktors, premjers un mākslinieciskais vadītājs, kur pats iestudēja baletus “Riekstkodis”, “Dons Kihots”, “Pelnrušķīte”, “Gulbju ezers”. No 1990. līdz 2002.gadam viņš vadīja trupu “White Oak Dance Project”. Barišņikovs saņēmis “Emmy” ir balvu.

1974.gadā Rīgā Barišņikovs dejoja Donu Kihotu, bet 1997.gadā Latvijas Nacionālajā operā uzstājās labdarības koncertā. 2006.gadā LNO bija apskatāma Barišņikova fotoizstāde “Moment in Time”.

Pērn Barišņikovs spēlēja režisora Alvja Hermaņa iestudējumā “Brodskis/Barišņikovs” Jaunajā Rīgas teātrī, savukārt šogad uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves Baltijas pirmizrādi piedzīvoja režisora Roberta Vilsona un Barišņikova veidotā monoizrāde “Vēstule cilvēkam”.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Nelatviets, bet pilsons Atbildēt

  .. 30. aprīlis, 2017 09:03
  Atbildēt

  Dažus vārdus no lapiņas ar grutībām nolasīja un uzreiz tam krievam iedeva pilsonību,un tikai tādēļ ka ASV pilsonis lai vietējie indiaņi zina un ciena krievu valodu vienkāsi fuij,goda pilsonis utt.ko viņs ir nostučījis un izdarījis tadu lai šeit dāvātu pilsonību,varbūt būs kandidāts prezidenta ama…

  Ko tu kremļa palaistuve te smako velti?! Nekas un neviens eiropietis-latvietis tādu kremļa sešinieku sīcoņu nav un nekad nebūs vērā ņēmis. Tu esi valdošo nodevēju neveiktās dekolonizācijas un neveiktās lustrācijas izcili labi redzams piemērs. Un tu nelga labi deri, kā aicinājums jūs,visu kolaborantus un okupantus izmēst no mūsu laviešu valsts pie pirmās, pat vismzākās iespējas!

 2. Dažus vārdus no lapiņas ar grutībām nolasīja un uzreiz tam krievam iedeva pilsonību,un tikai tādēļ ka ASV pilsonis lai vietējie indiaņi zina un ciena krievu valodu vienkāsi fuij,goda pilsonis utt.ko viņs ir nostučījis un izdarījis tadu lai šeit dāvātu pilsonību,varbūt būs kandidāts prezidenta amatā amerikāņi jau visus kadrus gatavo gadiem iepriekš,pat vēlēšanas nav vajadzīgas tikai kampaņa.

 3. Visu cieņu Meistaram! Labs un vajadzīgs Latvijas goda pilsonis!

 4. Gandrīz par tēmu! Atbildēt

  q
  Šodien, 09:48
  37
  22
  Krievu okupanti-Latvijas nelaime kopš 1940. gada! Simtiem tūkstošu neizglītotu, agresīvu, tumsonībā mītošu žūpu-kolhoznieku iznīcināja visu, kā traku žurku bars, iebrūkot aiz savējo tankiem! Visa viņu ļaunuma orda kopā ar latvijiešu kolaborantiem turpina savu noziedzīgo darbību arī tagad! Vēl 30 gadus kgb noziedznieki būs pasargāti no atbildības par pastrādāto….daudzas noziedzīgās padlatvijas kangari – “prominences” ar “rietumnieciskajām” brillēm atkal lien un prasa savas privilēģijas….kapu tramvaju, mākslai vajag telpu, džemmai naudu!

 5. Fakti ir Tādi:
  Šodien 22:43
  Tādi cilvēki, kā Tolpeznikovs, Barisnikovs, Roalds Dobrovenskis, Ludmila Azarova, M.Kostaņecka – tie ir tuvāk latviešiem nekā ameriks, elksninš, zariņš, urbanovičs utt. citas kolabotantu niecības, kā arī bijušie psrs kangari alksnis, rubiks, voss, pugo, dzintars

 6. tam Bopkac
  Šodien 18:43
  viss ir daudz sliktāk, no 91 gada, kad Latvijā bija pāŗi miljonam krievu okupantu līdz šodienai zinu nu jau veselus divus lojālus un godīgus no psrs iebrucējus, kas saprot, atzīst un nožēlo savu senču noziegumus-tas bija latviešu tautai ļoti cienijamais krievu oficiera dēls Vladlens Tolpežņikovs un nu šis otrs krievu oficiera dēls, M.Barišņikovs kas arī godīgi atzīst patieso iemeslu krievu bruņoto bandu ielīšanu mūsu zemē! Vēl patiesības labad jāsaka, ka arī barikādēs bija no tā miljona okupantu apm.10-15 krievvalodīgie, kas bija mūsu-neatkarīgas Latvijas piekritēju pusē! Visu cieņu tiem, bet uz kopējās viņu neliešu un pretīgio okupantu masas fona, tas ir nulle!E.P.

Draugiem Facebook Twitter Google+