×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. aprīlis, 2015
Drukāt

Bičkovičs trešdien varētu nosaukt ģenerālprokurora amata kandidātu (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Attēlā Ivars Bičkovičs.

Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs trešdien varētu nosaukt viņa izraudzīto ģenerālprokurora kandidātu, kuru virzīs saskaņošanai Tieslietu padomē, šodien žurnālistiem atzina Bičkovičs.

AT priekšsēdētājs šodien norādīja, ka pirms lēmuma pieņemšanas viņam paredzēts tikties ar abiem pieteiktajiem kandidātiem, lai vēlreiz pārliecinātos par konkrēto cilvēku vēlmi un gatavību startēt ģenerālprokurora amatā.

Jautāts, vai pastāv būtiskas atšķirības starp abu kandidātu – pašreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera un Latvijas Prokuroru biedrības (LPB) vadītāja, viena no tā dēvētās Ventspils mēra Aivara Lemberga krimināllietas prokuroriem Jāņa Ilstera spējām uzņemties Ģenerālprokuratūras vadību, Bičkovičs konkrēti neatbildēja, viņš uzskata par nepieciešamību runāt gan ar vienu, gan ar otru, jo pieteikumi esot “pietiekami nopietni un pārdomu, izvērtēšanas vērti”.

Šodien Tieslietu padomē tika izlemts, ka Bičkoviča nosauktā ģenerālprokurora amata kandidāta izvērtējums un saskaņošana, kā arī AT priekšsēdētāja amata kandidāti tiks uzklausīti Tieslietu padomes sēdē 20.aprīlī plkst.11. Jāatgādina, ka ar šādu abu amata kandidātu izvērtējumu Tieslietu padome nodarbosies pirmo reizi.

Bičkovičs šodien arī norādīja, ka jautājumā un balsojumā par AT priekšsēdētāja kandidātu viņš nepiedalīsies, lai nekādā veidā nebūtu interešu konflikta. Attiecīgi Bičkovičs arī nevadīs konkrēto Tieslietu padomes sēdi.

Jau ziņots, ka savu kandidatūru ģenerālprokurora amatam pieteica Ilsteris kā privātpersona, savukārt iepriekš Ģenerālprokurora padome nolēma izteikt ierosinājumu AT priekšsēdētājam kā ģenerālprokurora amata kandidātu virzīt pašreizējo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru.

Jau ziņots, ka AT priekšsēdētāja savu izraudzīto kandidatūru saskaņos ar Tieslietu padomi un tad virzīs iecelšanai Saeimā.

Likums paredz, ka ģenerālprokuroru pēc AT priekšsēdētāja priekšlikuma, kas saskaņots ar Tieslietu padomi, amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima. AT priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, AT plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Parlaments Kalnmeieru ģenerālprokurora amatā apstiprināja 2010.gada 12.jūlijā, kad amatā uz trešo pilnvaru termiņu neizdevās pārvēlēt Jāni Maizīti.

Par ģenerālprokuroru var iecelt 40 gadu vecumu sasniegušu personu, kura ne mazāk kā piecus gadus strādājusi Satversmes tiesas tiesneša, Augstākās tiesas tiesneša, starptautiskas tiesas tiesneša vai pārnacionālas tiesas tiesneša amatā vai ne mazāk kā desmit gadus strādājusi apgabaltiesas tiesneša, virsprokurora, tiesas apgabala prokuratūras vai Ģenerālprokuratūras prokurora amatā.

Ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru izbeigšanās Augstākās tiesas priekšsēdētājam savus ierosinājumus par ģenerālprokurora amata kandidātu var izteikt Ģenerālprokurora padome, Augstākās tiesas plēnums, tiesnešu vai prokuroru profesionālās biedrības, kā arī fiziskā persona, piesakot savu kandidatūru.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā iesniedz Saeimai ne vēlāk kā divus mēnešus pirms ģenerālprokurora pilnvaru termiņa beigām. Ja Saeima Augstākās tiesas priekšsēdētāja priekšlikumu noraida, Augstākās tiesas priekšsēdētājs jaunu priekšlikumu par ģenerālprokurora iecelšanu amatā Saeimai iesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pēc iepriekšējā priekšlikuma noraidīšanas dienas.

Viena un tā pati persona var būt par ģenerālprokuroru ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bičkovičs un Kalnmeijers ir vienas rokas divi pirksti, tāpēc Ilsterim tur nav nekādu iespēju. Un ja vēl viņš saistīts ar Lemberga lietu, tad izredzes ir tuvu 0. Bičkovičs jau nezāģēs zaru, uz kura pats sēž, jo pašu tūlīt gaida pārvēlēšana.

Draugiem Facebook Twitter Google+