Sports
Ziemas sports

Bobsleja un skeletona saime sezonu sagaida ar jauniem izcaicinājumiem0


Oskars Melbārtdis pēc gada pauzes jau šonedēļ atgriezīsies bobsleja sacensību apritē.
Oskars Melbārtdis pēc gada pauzes jau šonedēļ atgriezīsies bobsleja sacensību apritē.
Foto: Juris Kalniņš

Latvijas bobsleja un skeletona saime jauno sezonu, kas ar oficiālām sacīkstēm sāksies šīs sezonas nogalē, sagaida ar jauniem izaicinājumiem, jo īpaši bobslejā, kur sportistu pulkam klāt nākuši vairāki jaunie censoņi.

Šīs nedēļas nogalē Norvēģijā startēs Eiropas kausa izcīņa, tur trenera Jāņa Skrastiņa vadībā piedaloties 12 bobslejistiem, tostarp titulētajam Oskaram Melbārdim.

“Gribu uzsvērt šī gada pavasara atlases rezultātus bobslejā, sauklis – meklējam Oskaram Melbārdim stūmējus – ļoti labi nostrādāja. Bija daudz kandidātu, kvalitatīvi puiši, daži no viņiem jau šonedēļ startēs pirmajos oficiālajos mačos Eiropas kausa izcīņā Lillehammerē. Sāpīgs joprojām ir naudas jautājums, kā jau to varēja prognozēt, jaunās sistēmas dēļ krietni mazāki palikuši ziedojumi, kritums pat varētu būt vairāk nekā oficiāli nosauktie 50 procenti,” preses konferencē pirms sezonas sākuma sacīja Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas (LBSF) ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis.

Gandarīts par jauno papildinājumu ir arī izlases galvenais treneris Sandis Prūsis.

“Negribas gan pārslavēt, bet fiziski ir ļoti spēcīgi puiši. Vēl gan būs izmēģinājums citās trasēs, pagaidām ir braukts tikai Siguldā. Eiropas kausu komandā mums tagad ir 12 bobslejisti, uz Pasaules kausa pirmajiem diviem posmiem Ziemeļamerikā brauks astoņi, tur piloti ir Oskars Ķibermanis un Ralfs Bērziņš. Oskars Melbārdis sezonu sāk šonedēļ Lillehammerē, tur arī vēl trīs pavisam jauni piloti, daudz arī jaunu stūmēju,” situāciju raksturoja Prūsis.

Šosezon ar pavisam jaunajiem sportistiem strādā arī olimpiskais čempions Jānis Ķipurs. Viņa vadībā jau divi no trim ir kvalificējušies Jaunatnes olimpiskajām spēlēm. “Beidzot man ir reāla iespēja atdot savu parādu Latvijas bobslejam, jo faktiski visu laiku trenera amatā esmu strādājis ārzemēs. Jaunie sportisti ir labi, visiem vēl 15 gadu, kaut vairumam konkurentu jau 17 un šajā vecumā tā ir liela starpība,” jaunos sportistus uzteica pieredzējušais treneris.

Savukārt skeletona izlases galvenais treneris Dainis Dukurs norādīja, ka Martins un Tomass Dukuri eksperimentē ar tehniku, šajā sezonā ir jaunumi slidu apstrādē, tāpat vīriešiem noteikts maksimālais svars kopā ar kamanām – un tas ir 120 kg.

“Mūsējos tas neiespaido, bet krietni svars bija jānomet olimpiskajam čempionam korejietim, ukrainim Haraškevičam un vēl dažiem sportistiem. Četri mūsu citi sportisti brauks Eiropas kausu līmenī, tāpat pavisam jaunie jau sekmīgi startēja jaunatnes olimpisko spēļu atlasē, šie mači būs pēc Jaunā gada Sanktmoricā.”

Tikmēr LBSF prezidents Jānis Kols komentēja vasaras notikumus, kad Stokholmas piedāvājums cieta neveiksmi cīņā par 2026.gada ziemas olimpisko spēļu rīkošanu, līdz ar to Sigu;dai netiekot pie tiesībām uzņemt renes sporta veidu olimpiskās sacensības.

“Diemžēl sapnis par olimpiskajām spēlēm Siguldā ir izsapņots un pat nezinām, vai kādreiz kas tāds būs iespējams. Realitāte tomēr ir tāda, Sigulda, mūsu valdība, federācija un trases saimnieki bija izdarījuši visu, mums jau šķita, ka spēles Siguldā varētu būt realitāte, bet… Starptautiskās federācijas kongresā tomēr varēja saprast, kāpēc tieši Itālija ieguva spēles nevis Stokholma. Zviedri jau vairākkārt bija kandidējuši, liela ziemas sporta veidu nācija, bet no savām kļūdām nebija mācījušies,” klāstīja Kols.

“Mēs gan turpināsim iesākto un jau tagad strādājam pie trases rekonstrukcijas, ir vācu firma, kas izstrādā projektu, šo ideju atbalstījušas jau divas mūsu valdības un, kad budžets būs apstiprināts, rīkosimies tālāk. Pozitīvais, ka Eiropas čempionāta laikā Siguldā februārī mūsu sportistiem tiks pasniegtas olimpiskās zelta medaļas, Latvija ir uzaicinājusi piedalīties arī SOK prezidentu Tomasu Bahu, drīzumā gaidām atbildi. Protams, emocijas par uzvaru ir nozagtas, tomēr mūsu sportisti ir pelnījuši saņemt godalgas.”

Saistītie raksti

“Starptautiskajai bobsleja un skeletona federācijai (IBSF) šobrīd nav ģenerālsponsora – “Gazprom” vietā neviena nav. Nav skaidrības par sieviešu bobsleju un parabobsleju. Diemžēl Ķīnā parabobslejs nebūs pārstāvēts, bet IBSF iet Starptautiskās olimpiskās komitejas (IOC) pavadā, par katru cenu mēģinot mākslīgi ieviest bobslejā vienādu skaitu vīriešu un sieviešu. Mēs mēģinājām sieviešu bobsleju ieviest, bet mums tas kārtējo reizi neizdevās,” atzina Kols.

Pasaules kausa izcīnā šosezon būs astoņi posmi, pirmie divi no tiem Leikplesidas trasē, ASV jau decembrī, turpinājums Eiropā. Siguldā no 14. līdz 16.februārim būs pēdējais sezonas posms, kas vienlaicīgi arī Eiropas čempionāts bobslejā divniekiem un skeletonā, turklāt Siguldā mūsējiem tiks svinīgi pasniegtas Soču ziemas olimpisko spēļu zelta medaļas bobslejā četriniekos un vēl bronza bobslejā divniekos.

LA.lv