Pasaulē
Eiropa

Britu parlamenta apakšnama līdere atkāpjas, iebilstot pret Mejas breksita stratēģiju0


Londona, 14.03.2019.
Londona, 14.03.2019.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Lielbritānijas parlamenta apakšnama Kopienu palātas līdere Andrea Ledsoma trešdienas vakarā paziņoja par savu atkāpšanos, iebilstot pret premjerministres Terēzas Mejas breksita stratēģiju.

Kopienu palātas līdera amatu ieņem valdības loceklis, kura pārziņā ir valdības lietu kārtošana parlamenta apakšnamā.

Breksita piekritēja Ledsoma tviterī ierakstīja, ka atstāj valdību “ar lielu nožēlu un smagu sirdi”, jo viņa ir pret Mejas breksita plānu.

Ledsoma rakstīja, ka par spīti viņas un Mejas domstarpībām par to, kā Lielbritānijai vajadzētu atstāt Eiropas Savienību (ES), viņa līdz šim “palika [ministru] kabinetā, lai veidotu breksitu un cīnītos par to”.

“Ir bijuši daži neērti kompromisi, bet jums ir bijis mans noteiktais atbalsts un lojalitāte jūsu centienos īstenot breksitu kā mūsu kopīgo mērķi,” Ledsoma rakstīja Mejai atklātā atkāpšanās vēstulē.

“Es vairs neticu, ka mūsu pieeja atbildīs [2016.gada breksita] referenduma rezultātam,” piebilda Ledsoma.

Premjerministra birojs Dauningstrītā paziņoja, ka Meja ir “vīlusies” par Ledsomas atkāpšanos, bet “turpina fokusēties uz breksita īstenošanu, par kuru npbalsoja tauta”.

Vairāki britu parlamenta deputāti, galvenokārt breksitu atbalstoši Konservatīvās partijas biedri, trešdien aicināja Meju atkāpties.

“Tas nevar turpināties, tas nav valsts interesēs,” raidsabiedrībai BBC paziņoja Stīvs Beikers, kurš ir apmēram 80 eiroskeptisku konservatīvo deputātu grupas līdera vietnieks.

Meja decembrī izturēja konservatīvo uzticības balsojumu, un saskaņā ar pašreizējiem noteikumiem šādu balsojumu var rīkot ne agrāk kā pēc 12 mēnešiem.

Meja trešdien uzrunā parlamentam brīdināja, ka var sekot “šķelšanās un strupceļš”, ja tas ceturto reizi noraidīs viņas panākto breksita vienošanos.

“Mēs riskējam aiziet [no ES] bez vienošanās, un tas ir kaut kas, pret ko šī [Kopienu] palāta ir skaidri pret,” teica Meja. “Mēs riskējam vispār apturēt breksitu, un tas ir kaut kas, ko britu tauta vienkārši nepaciestu.”

Meja trešdien vēstulē Leiboristu partijas līderim Džeremijam Korbinam aicināja atbalstīt breksita vienošanos.

Atbildot Mejai parlamentā, Korbins sacīja, ka šī pārskatītā vienošanās ir “pretrunu pilna” un piedāvā maz jauna. Viņš piebilda, ka ir arī grūti vienoties par kaut ko ar premjerministri, kura pavada pēdējās dienas amatā.

Saistītie raksti

Meja pagājušajā nedēļā vienojās ar savas Konservatīvo partijas politiķiem noteikt laika grafiku savai aiziešanai no partijas līdera amata, kad parlaments būs nobalsojis par breksita vienošanos.

Viņa trešdien atteicās minēt šī balsojuma datumu, bet sacīja, ka tas notiks pēc parlamenta brīvdienām, kuras ilgs no 24.maija līdz 3.jūnijam.

LA.lv