×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2012
Drukāt

Černobiļā uzsākta jaunā sarkofāga būve

janukovics

Ukraina Černobiļas atomelektrostacijas avārijas 26. gadadienā uzsāka jauna sarkofāga būvniecību virs avarējušā kodolreaktora.

Prezidents Viktors Janukovičs nospieda simbolisku pogu būvlaukumā, kurā bija sapulcējušies strādnieki un vēstnieki no tādām valstīm kā Japāna un Ķīna, kas piekritušas finansēt 1,5 miljardus eiro vērto projektu. “Ukrainas vārdā es izsaku visdziļāko pateicību visām donorvalstīm Černobiļas sarkofāga fondā par to sapratni un efektīvu palīdzību mūsu valstij pārvarēt cilvēces vēsturē visļaunākās cilvēka izraisītās katastrofas sekas,” sacīja Janukovičs. “Mēs esam sajutuši, ka visa pasaule ir ieradusies mums palīdzēt.”

Ja viss noritēs pēc plāna, līdz 2015. gada vidum jaunajam sarkofāgam jābūt pabeigtam un uzstādītam virs avarējušā reaktora. Paredzēts, ka jaunā 20 tūkstošu tonnu struktūra stāvēs vismaz gadsimtu un tā būs apgādāta ar augsti tehnoloģiskām iekārtām, lai drošībā veiktu attīrīšanas darbus paša sagrautā reaktora iekšienē, kā arī neļautu radiācijai izplatīties ap avarējušo AES. Nepieciešamo finansējumu izdevās savākt pēc pērn Kijevā aizvadītās konferences, kas bija veltīta katastrofas 25. gadadienai. Esošais reaktora apvalks tika būvēts lielā steigā drīz pēc sprādziena un tajā izveidojušās plaisas. Dzēšot liesmas, no augšas pār reaktoru tika kaisītas smiltis un ķimikālijas, pēc tam tika izbūvēta dzelzceļa līnija, lai nogādātu uz atomelektrostaciju betonu un tēraudu sarkofāga būvei.

Pēc sprādziena Černobiļas 4. reaktorā 1986. gada 26 .aprīlī radioaktīvie putekļi un pelni nonāca vairāk nekā 200 tūkstošu kvadrātkilometru platībā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+