×
Mobilā versija
Brīdinājums +26°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
22. jūlijs, 2016
Drukāt

Četrkājainie muitnieki atrod kilogramiem narkotiku, miljoniem cigarešu un naudu (2)

Foto-Karīna MiezājaFoto-Karīna Miezāja

Četrkājainie muitnieki gadā uzož kilogramiem narkotiku

Nedēļas nogalē notikušajā festivālā “Positivus” kopā ar kolēģiem no Valsts policijas savu kinologu pavadībā reidā devās arī trīs Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas pārvaldes dienesta suņi, kas specializējušies narkotisko vielu meklēšanā. Reida laikā uzieti trīs grami marihuānas, vairāki marihuānas izsmēķi un tās smalcināšanai un uzglabāšanai paredzēts priekšmets. Taču muitas suņiem tas bija tikai papildu darbiņš ārpus ierastajiem dienesta pienākumiem. Narkotiku apjomi, ar ko muitas darba suņiem ikdienā nākas saskarties, strādājot ostās, robežpunktos un lidostā, ir nesamērojami lielāki. Pērn pārdesmit VID suņi 665 reizes uzoduši narkotikas teju 12,5 kg apjomā, atklājuši vairāk nekā 160 tūkstošus eiro nedeklarētas naudas un 18 589 562 kontrabandas cigaretes. Arī nupat suņi atklājuši lielāku narkotiku daudzumu. Likumpārkāpēji šos suņus sevišķi nemīl, jo tikt tiem garām ar ko aizliegtu ir praktiski neiespējami. Daži, respektējot šo “muitnieku” labos degunus, pat labprātīgi atbrīvojas no nelegālās mantas, tiklīdz kā suņus ierauga. Pērn pārdesmit suņi 665 reizes uzoduši narkotikas teju 12,5 kg apjomā, atklājuši vairāk nekā 160 tūkstošus eiro nedeklarētas naudas un 18 589 562 kontrabandas cigaretes.

VID pārziņā šobrīd ir 47 dienesta suņi, tostarp daļa tādu, kuri turpina apmācības procesu. Katrs specializējas uz vienu no trim vielām/precēm – narkotikām, tabaku vai skaidru naudu. 2016. gada otrajā pusgadā plānots iegādāties vēl trīs jaunus darba suņus papildus tikko publiskā iepirkuma konkursa rezultātā iegādātajiem.

 

Uz amatu – stingra atlase

Lai ieņemtu nozīmīgo amatu, suņiem jāatbilst virknei dažādu prasību. Tiem jābūt labai nervu sistēmai, nedrīkst baidīties no tumšām telpām, slidenām grīdām, trepēm, automašīnām, jābūt labvēlīgiem pret cilvēkiem un dzīvniekiem. Tāpat tiek testēta suņu psiholoģiskā noturība, pārbaudīta veselība, meklēšanas dziņas un citas īpašības, kas vajadzīgas darbā. “Tas varbūt skan skarbi, taču šie suņi ir darba instruments, ko pareizi lietojot jāpanāk pēc iespējas labāki darba rezultāti,” norāda VID Muitas pārvaldes Muitas kontroles organizēšanas daļas Kinoloģijas nodaļas vadītāja Anita Ezis. Lai gan pārsvarā VID strādā šķirnes suņi, tomēr izšķirošais faktors ir darba īpašības, un daži bezšķirnes sugasbrāļi pierādījuši, ka spēj darboties vienlīdz labi. Suņi ikdienā strādā lidostā, visās Latvijas ostās, sauszemes robežpārejas punktos, muitas noliktavās, pasta sūtījumu šķirošanas kompleksā, kā arī dodas palīgos policijai un Ieslodzījuma vietu pārvaldei. Arī vasaras festivālos “Summer Sound” un “Positivus” tie atrod dažādas narkotiskās vielas. Daudzos tūkstošus starptautisko sūtījumu, kas ieplūst Latvijā, cilvēkiem fiziski nav iespējams pārbaudīt, tāpēc arī “Latvijas Pasta” šķirotavā suņu darbs ir neaizstājams.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kur divkājainie muitnieki liek šo kvantumu kontrabandas ?

  2. Bet kur divkājainie muitnieki liek šo kvantumu kontrabandas ?

Draugiem Facebook Twitter Google+